Článek
Generace Z, tedy mladí lidé narození po roce 1995, se často prezentuje jako progresivní, cílevědomá a orientovaná na smysluplnou práci. Zkušenosti zaměstnavatelů a personalistů ale hovoří jinak, poukazují na generaci, která se snadno nechá vyvést z rovnováhy, a před každou překážkou spíše ustoupí, než aby se zapřela a hledala řešení.
Psychická křehkost a neochota bojovat
Generace Z je často označována za psychicky křehkou a emocionálně labilní. Mnoho mladých lidí samo přiznává, že je stresující prostředí rychle paralyzuje. Namísto, aby se snažili přizpůsobit se nebo hledat řešení často volí únik – ať už v podobě změny zaměstnání, ukončení studia nebo prostého „odpojení“ od problémů. Tato tendence může být zčásti ovlivněna výchovou, která byla zaměřená na jejich ochranu a vyhýbání se konfliktům. To jim totiž neumožnilo naučit se odolnosti a teď bojují s dospělým životem a cítí se psychicky vyčerpaní.
Práce jako zdroj stresu
Příslušníci generace Z vnímají práci jako stresovou záležitost, nikoliv jako příležitost k růstu. Ruku na srdce, tak to má sice většina lidí. Jenže ti se na rozdíl od lidí z generace Z „kousnou“ a do práce normálně docházejí, abych si vydělali peníze a mohli normálně fungovat v civilizované lidské společnosti. V okamžiku, kdy mladí lidé narazí na požadavky, které přesahují jejich očekávání, mají tendenci obviňovat systém, místo aby hledali způsoby, jak se s výzvami vyrovnat. Takový postoj nejenže podkopává jejich schopnost kariérního růstu, ale zároveň zvyšuje tlak na zaměstnavatele, kteří se musí přizpůsobovat jejich požadavkům nebo hledat nové zaměstnance.
Nereálná očekávání bez ochoty něco obětovat
Generace Z očekává práci, která bude nejen dobře placená, ale také smysluplná, flexibilní a respektující jejich potřebu volného času. Tyto požadavky však naprosto ignorují realitu pracovního trhu. V praxi to funguje tak, že větší odpovědnost většinou znamená i větší nároky na čas a nasazení. Odmítání přesčasů a neochota přizpůsobit se přispívají k dojmu, že mladí lidé zůstávají často na nejnižších příčkách kariérního žebříčku.
Neochota převzít zodpovědnost
Dalším výrazným rysem generace Z je neochota dlouhodobě se vázat. Odmítají závazky, které by je mohly omezovat, ať už jde o stipendia s podmínkou nástupu do práce, nebo o hypotéky. Tento přístup, může vypadat na první pohled prakticky, budou volní, nesvázaní závazky, ale na druhou stranu to povede tak akorát k tomu, že si nedokážou vybudovat stabilní život a položit pevné základy pro budoucnost.
Proberte se
Generace Z by si měla uvědomit, že žádná skutečná změna ani úspěch nepřichází bez úsilí a překonávání překážek. Přístup, kdy se při prvním náznaku překážek psychicky hroutí, je nikam nedovede a postupem času to bude stále jen horší a horší. Měli by si uvědomit, že kompromisy jsou nutná součást života a že teď se jim možná zdá alternativní bydlení třeba v obytných dodávkách lákavější než placení hypotéky, ale ceny nemovitostí rostou a většina lidí bude chtít jednou založit rodinu a budou potřebovat stabilní bydlení. Takže nakonec jim nezbyde nic jiného než hypotéku nebo nájem stejně platit. Tuhle překážku už jim rodiče překonat nepomohou a jako předchozí generace se o sebe budou muset konečně postarat sami.