Hlavní obsah
Názory a úvahy

Učitelé mají 98 dní volna? Ano, a není divu, že to všichni tají a nechtějí o tom mluvit

Foto: Pixabay/Public domain

Ve škole mi při zkoušce doporučili, ať jdu studovat učitelství. Prý budu mít klid a dost volna. A měli pravdu, ono to tak asi trochu bude, jen to nikdo moc slyšet nechce.

Článek

Ten článek o učitelském volnu mě pobavil, protože konečně někdo napsal, jak to doopravdy je. Sama jsem to zažila na vlastní kůži, když jsem studovala na filozofické fakultě. Akademici mi tehdy doporučovali jít učit s tím, že budu mít neskutečné množství volna a pohodu. A není to jen teorie. Moje kamarádka učí už třetí rok na základce a je nadšená. V létě dva měsíce doma, o Vánocích volno, jarní prázdniny, velikonoční prázdniny, pololetky, ředitelská volna… Když to všechno sečteme, je to opravdu těch asi tak 90 dní. Normální zaměstnanec může o takovém volnu jen snít.

Jasně, učitelé budou tvrdit, že během volna pracují, připravují se, vzdělávají. Ale ruku na srdce - kdo z nás neviděl fotky učitelů z dovolených během školního roku? Kdo nezná ty příběhy o tom, jak si učitelé užívají prázdniny na chatě nebo u moře? Však taky proto je o tohle povolání takový zájem. A hlavně, kdo se může do své práce připravovat z domova? Ano, doma pracují, ale nemusí vstávat v pět a být neustále ve střehu. A platy? Dneska už berou učitelé přes 50 tisíc měsíčně. Za tohle množství volna a šestihodinovou pracovní dobu? To není vůbec špatné. Však mi to taky říkali na škole - že sice v korporátu vydělám víc, ale budu tam sedět od nevidím do nevidím a budu ráda za dvacet dní dovolené ročně.

Kamarádka mi vyprávěla, jak si to užívá. Končí kolem druhé odpoledne, občas má nějakou poradu, ale jinak má volno. Žádný stres, žádné přesčasy, žádné noční směny. A k tomu všechny prázdniny! Když to porovnám se svými známými v běžných zaměstnáních, kteří musí žádat o každý den volna měsíce dopředu, je to jako nebe a dudy. Proto mě vždycky pobaví, když učitelé tvrdí, jak je jejich práce náročná a jak nemají čas ani na svůj osobní život. Přitom mají víc volna než kdokoliv jiný. Však taky proto to všichni tají a nechtějí, aby se o tom mluvilo. Kdyby se provalilo, kolik volného času skutečně mají, těžko by mohli tvrdit, že jejich práce je tak vyčerpávající.

Je to vlastně docela chytrý systém. Učíš pět, šest hodin denně, máš spoustu volna, stabilní příjem, a ještě si můžeš přivydělávat doučováním. K tomu všechny svátky volné, prázdniny placené… Není divu, že mi to na škole doporučovali jako ideální povolání. A ty řeči o tom, jak se musí připravovat? Prosím vás, dneska je všechno na internetu, pracovní listy, testy, přípravy. Kamarádka říká, že po prvním roce už jen recykluje staré materiály a má prakticky nulovou přípravu. Jasně, občas musí něco opravit nebo aktualizovat, ale to je pořád nic proti běžnému zaměstnání.

Ten článek konečně otevřel téma, o kterém se běžně nemluví. Protože je to pravda - učitelé mají mnohem víc volna než běžní zaměstnanci, a ještě se tváří, že jsou přetížení. Však taky proto to všichni kolem nich vědí, ale nikdo to neřekne nahlas. Je načase přestat předstírat, že učitelství je nějaká nadlidská dřina. Je to pohodlné povolání s královským množstvím volna. A kdo tvrdí opak, buď nikdy nepracoval v normálním zaměstnání, nebo prostě nechce přiznat pravdu.

Proto mě vždycky pobaví, když slyším učitele stěžovat si na přetížení. Vždyť i během školního roku mají spoustu volna - podzimní prázdniny, vánoční prázdniny, pololetky, jarní prázdniny, velikonoční prázdniny… A mezi tím ještě státní svátky a ředitelská volna. Který jiný zaměstnanec má tolik placených dní volna? A to nemluvím o běžném pracovním dni. Kamarádka mi říká, že většinou končí v jednu, maximálně ve dvě. Pak má celé odpoledne pro sebe. Jasně, občas je nějaká porada nebo třídní schůzky, ale to je párkrát do roka. Normální člověk v práci sedí do pěti, do šesti, a ještě musí být rád, že nemá noční směny.

Nejlepší jsou ty výmluvy o tom, jak si berou práci domů. Ale upřímně - kdo dneska nebere práci domů? Manažeři odpovídají na maily v deset večer, ajťáci řeší problémy o víkendech, doktoři mají služby… A nikdo z nich nemá tři měsíce placeného volna ročně. Sama jsem zvědavá, jestli se mi podaří na to učitelství dostat. Protože mít stabilní příjem, končit po obědě a mít tolik volna, to zní jako sen. A ještě k tomu ty současné platy - přes 50 tisíc měsíčně? Za tohle množství volného času? Kde jinde tohle najdete?

Je vlastně dobře, že někdo konečně napsal článek o tom, jak to doopravdy je. Protože tohle všichni vědí, ale nikdo to neřekne nahlas. Učitelé si chrání svoje výhody a tváří se, jak je jejich práce náročná. Přitom je to možná nejpohodovější povolání, jaké existuje. Tak až příště uslyšíte učitele stěžovat si na přetížení, vzpomeňte si na těch několik dní volna. A pak se zamyslete, jestli byste taky neměli změnit profesi. Koneckonců, kdo by nechtěl mít prázdniny jako za studií, ale s platem dospěláka?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reakce na článek

  • Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

    Související témata:

    Sdílejte s lidmi své příběhy

    Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz