Článek
Co se stane se ženou, která otěhotní? Ztratí zaměstnání a také možnost získat cenné zkušenosti. Na co jsou roky vzdělání, když potom akorát přebalujete plenky.
Jedním z největších problémů u nás je malá časová flexibilita i nesnadná domluva se zaměstnavateli.
Když žena odejde na mateřskou, málokterý zaměstnavatel jí slíbí, že se může i po mateřské vrátit. Záleží hlavně na tom, jaké povolání vykonává.
Pokud je žena vědkyně, lékařka, letuška nebo pilotka, jsou mateřství de facto ztracené roky. V případě učitelek či prodavaček je situace mnohem snazší, přesto ne moc příznivá.
Mnoho matek s malými dětmi zůstává doma. pokud onemocní, vyzvedávají je ze školky nebo školy a odvádějí je na kroužky.
Najít časově flexibilní práci, kde nevadí, pokud na poslední chvíli potřebujete druhý den volno, protože malý dostal horečku, je tvrdý oříšek. Ještě horší to je, pokud jste matka samoživitelka.
Málokdo to řekne nahlas, ale firmy berou matku s dítětem spíše jako zátěž než jako plnohodnotného a schopného zaměstnance, který odpracuje pět dní v týdnu, osm hodin denně.
Zaměstnankyně mají mnoho rafinovaných způsobů, jak si udržet práci a ještě více záložních plánů.
Deset spořicích účtů, co když se něco zvrtne (dlouhodobě nemocné dítě, nečekané výdaje)? Také telefonní seznam všemožných příbuzných, kamarádek a hlídaček, jenž by mohli ratolesti pohlídat nebo vyzvednout ze školy.
A popřípadě se opatrně poohlíží po nových pracovních příležitostech, kde bude práce blíž k domu či škole, home office, daleko lépe placená či stabilnější.
Možností jsou také rekvalifikační kurzy, avšak než jimi projdete a dokončíte je, ztratíte další spoustu času.
Tohle opravdu není málo důvodů pro to, proč mnoho žen spadne do pastí závislostí (alkoholismus, léky apod.).
Jak ženám pomůže pár stovek navíc v době narození dítěte, pokud nemají jasnou vyhlídku do budoucna? Potomek je celoživotní projekt na několik let, ne na pár měsíců.