Článek
Podle nové úhradové vyhlášky na rok 2025 se mají úhrady praktickým lékařům zvýšit pouze o 2,83 procenta. Pouze je to ale jen v uvozovkách. Praktickým lékařům totiž platy porostou rychleji, než například pracovníkům nemocnic. Těm stát zvýší úhrady v průměru o jedno procento. Na rozdíl od praktických lékařů je ale práce v nemocnicích mnohem náročnější.
Arogance vůči medikům v nemocnicích
Pokud tedy nová úhradová vyhláška není fér, je tomu tak vůči lékařům pracujícím v nemocnicích. Pracují často déle, než by podle zákoníku práce měli, poskytují neodkladnou péči a neznají ordinační hodiny jako praktici.
Je opravdu nemorální, pokud praktičtí lékaři křičí, že by měli dostat více přidáno oni sami. Vyjádření některých lékařů chvílemi dokonce budí dojem, že si začínají plést zdravotní péči s výnosným byznysem. Prezident České lékařské komory Milan Kubek například prohlásil: „Všichni víme, že si můžeme koupit pouze to, na co máme. Vláda se chová jinak. Má peníze na pět rohlíků, ale požaduje jich deset.“ Zdravotnictví ale není pekárna a nemůže fungovat tak, že bude poskytovat péči jen tehdy, pokud stát splní ultimáta lékařů.
Někdo nedostane přidáno ani korunu
Ještě horší však je, že mnoha dalším zdravotnickým pracovníkům neporostou mzdy vůbec. Přidáno nedostanou například zaměstnanci laboratoří nebo lidé pracující v oblasti domácí péče. Zaslouží si přitom peníze méně, než praktičtí lékaři nebo lékaři v nemocnicích?
To jistě ne, ale na zvyšování platů všem jednoduše nejsou peníze. Státní rozpočet není bezedný. O to sobečtěji a arogantněji vyznívá vyhrožování protesty od praktických lékařů. Už teď totiž mají dostávat nejvíce, ale přesto chtějí znovu přidat. Kde nebo komu stát vezme 400 milionů je očividně nezajímá.
Stát se nesmí stát vydíratelným
Zdravotníci velkou stávkou vyhrožovali poměrně nedávno. Tehdy ale lékaři protestovali především proti přesčasové práci a asi 6000 ze 22 000 mediků pracujících v nemocnicích podalo z přesčasové práce výpověď. To mnohdy ochromilo nemocnice a stát byl přinucen zasednout k jednacímu stolu.
Protesty byly nakonec odvráceny, když ministerstvo zdravotnictví předložilo návrh zákona, který měl lékařům garantovat odměnu ve výši 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy. Lékaři a ministerstvo se ale nedohodli na tom, jestli se do průměru bude započítávat i přesčasová práce a tak zdravotníci začali vyhrožovat dalšími protesty. Ty se ale nakonec kvůli povodním nekonaly.
Podle všeho to ale teď vypadá, že se stát pomalu stává vydíratelným. Nově chtějí stávkovat praktičtí lékaři. Kdo bude další? Policisté, hasiči? Nebo státní úředníci? Není přeci možné tolerovat, že si všichni zaměstnanci závislí na státních penězích začnou vynucovat navýšení platů nátlakovými akcemi. Stát by měl naopak v podobných chvílích ukázat, že se nenechá vydírat.