Článek
Jídlo pro nás nepředstavuje jen palivo a zdroj vitamínů a dalších živin, ale v řadě případů také potěšení. Někteří z nás po něm pak sahají v období zvýšeného stresu, protože může takzvaně uklidňovat nervy a zlepšovat náladu.
Už se vám ale někdy stalo, že jste přišli večer domů a pořád jste chodili kolem spíže nebo ledničky? Někdy jste pak spořádali všechno, co tam bylo. Případně jste toužili po tom, aby tam bylo něco, na co máte zrovna chuť. (Tradičně to bývá něco, co není ani trochu zdravé.)
Pokud jste někdy přemýšleli o tom, co tyto záchvaty touhy po jídle vyvolává, právě pro vás je tento dnešní článek.
Proč prahneme po jídle a po sladkém?
Někdy je za naší touhou po jídle, a speciálně po tom sladkém, naše skrytá touha po úlevě od stresu či odměně. (Třeba po náročném dni v práci.)
Vzhledem k tomu, že sladkou chuť preferuje většina z nás už od dětství (protože nám ji dala do vínku evoluce, která nás jí vybavila kvůli přežití), je pochopitelné, že právě tuto chuť vyhledáváme ve chvíli, kdy se necítíme dobře. Konzumace sladkého totiž vyplavuje hormony slasti a štěstí, které mohou přinést krátkodobou úlevu.
Pokud si z toho ale uděláme zvyk, pak hrozí, že časem dojde ke zvýšení hmotnosti a hladiny krevního cukru. A to pak vede krátkou cestou k prediabetes a cukrovce 2. typu, která vážně ohrožuje zdraví.
Jak snížit chuť na sladké?

Glykemický index potravin
Jednou ze sofistikovanějších metod, která pomáhá omezovat chuť na sladké během dne a ve večerních hodinách, je sledování glykemického indexu potravin. Když budete během dne konzumovat ty, které ho mají nízký (nebo maximálně střední), křivka krevního cukru by měla být dostatečně stabilní, aby se vám bažení po sladkém spolehlivě vyhlo.
Nejlepší pak je, když do jídelníčku přidáte pořádnou porci kvalitních bílkovin, protože dovedou dobře nasytit a nemívají na glykemický index tak zásadní vliv, jako je tomu v případě sacharidů.
Dejte si sprchu
Možná to zní divně, ale dalším způsobem, jak můžete chuť na sladké snadno porazit, je teplá sprcha. Pravda, tento tip není založen na konkrétním vědeckém poznatku, takže je nutné brát ho s rezervou. Určitý význam to ale může přeci jen nakonec mít.
Teplá sprcha nebo koupel nás dovede velmi snadno uklidnit. Zvlášť, když použijeme nějaký příjemný sprchový gel a dovolíme si trochu vypnout. Když dojde ke snížení stresu touto cestou, pak existuje šance, že na sladké přestanete mít takovou chuť.
Dejte si jen kousek
Někdy to ani přes veškerou vynaloženou snahu prostě nepřejde a chuť na sladké máme i přes všechny kroky pořád. V takovém případě může vaše touhy uspokojit malý kousek sladkého, který může přinést onen pocit vnitřního uspokojení, kvůli kterému to celé děláte.

Sáhněte po ovoci
Ovoce je přirozeně sladké, takže může být dobrým pomocníkem ve chvíli, kdy máte na něco sladkého velkou chuť. Zároveň obsahuje vitamíny a vlákninu, což tělo jednoznačně ocení. Také neohrozí vaši štíhlou linii. Proto mějte nějaké ovoce neustále v ledničce. Nikdy nevíte, kdy se bude hodit.
Jděte se projít
Procházka po okolí pomáhá už v tom, že se většinou distancujeme od jídla, na které máme chuť. (Za předpokladu, že dokážeme odolat vábení pouličních stánků a obchodů.)
Pohyb zároveň přispívá k vyplavování endorfinů, které mají pozitivní vliv na naši náladu a na snížení stresu. Zároveň můžete začít víc přemýšlet o svých problémech a životě. A to může vést k tomu, že učiníte takové změny, kvůli kterým už nebude sladké mámení až tak potřeba.
Čerpáno z webů - https://www.webmd.com/diet/features/13-ways-to-fight-sugar-cravings, https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-nejlepsi-tipy-jak-nadobro-porazit-chut-na-sladke-40471011, https://www.diapil.cz/chut-na-sladke/, https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/hubnuti-chut-sladke-priciny-reseni.A230425_125441_zdravi_pet