Článek
Prostata je žláza, kterou mají v těle pouze lidé, kteří se narodili jako biologičtí muži. Nachází se pod močovým měchýřem a prochází jí močová trubice. Když pak v průběhu života dojde k jejímu nezhoubnému zvětšení, které známe i pod pojmenováním zvětšená prostata, může způsobit problémy s močením.
Prostata je ale zároveň citlivá i na další problémy a onemocnění. Některé muže může v průběhu života ohrožovat chronický nebo akutní zánět prostaty. Případně i rakovina prostaty, jejíž příznaky se mohou podobat obyčejnému zvětšení.
Když navíc uvěříte řadě mýtů, které se se zdravím prostaty často pojí, může se stát, že tím nevědomky ohrozíte svůj život.
Jaká je tedy pravda o prostatě, která může vést k lepší prevenci a zdraví? Na to se půjdeme společně hned podívat.
Mýtus: Jen staří muži mohou mít rakovinu prostaty
Skutečnost je taková, že rakovinou prostaty mohou onemocnět i muži, kterým ještě nebylo 40 let. I přesto, že se to stává spíše výjimečně, rozhodně má význam chodit na zdravotní prohlídky od mladé dospělosti. Věk totiž není jediným rizikovým faktorem pro onemocněním rakovinou prostaty.
Velkou roli hraje například i rodinná anamnéza. V případě, že někdo z vaší rodiny někdy trpěl rakovinou prostaty, její riziko se může zvyšovat i u vás.
Mýtus: Operace prostaty ukončí sexuální život
Chirurg může ušetřit nervy, které pomáhají vyvolat erekci. To znamená, že byste měli být schopni mít opět dostatečně silnou erekci i po prodělání zákroku. Může to však chvíli trvat. Rekonvalescence může trvat 4 až 24 měsíců, možná i déle. Mladší muži se obvykle uzdraví dříve.
Pokud máte stále potíže, zeptejte se svého lékaře na léčbu erektilní dysfunkce. Existují léky a přístroje, které mohou pomoci.
Váš sexuální život mohou ovlivnit i další způsoby léčby rakoviny prostaty, jako je ozařování a hormonální terapie. Na to tedy také berte ohledy.
Po operaci může docházet k úniku moči, ale obvykle je to krátkodobé. Do jednoho roku má přibližně 95 % mužů stejnou kontrolu nad močovým měchýřem jako před operací.
Mýtus: S léčbou rakoviny prostaty se musí začít ihned
To také nemusí být vždy tak úplně pravda. Lékař může na nějaké podezřelé změny přijít ve velmi brzké fázi. Bude mít tedy příležitost nález průběžně pozorovat. V případě, že by došlo k významným změnám nebo ke zhoršení zdravotního stavu, může léčbu zahájit až v této fázi nemoci.
Způsob léčby se také může odvíjet od toho, kolik je pacientovi let a zda má nějaké další přidružené choroby. V případě, že se neočekává výrazně delší doba dožití, lékař může k formátu léčby přistoupit na základě zhodnocení individuálních faktorů.
Mýtus: Naměřená vysoká hodnota PSA automaticky znamená rakovinu
Ne nutně. Zanícená prostata může zvýšit vaše čísla. Skóre pomáhá lékaři rozhodnout, zda potřebujete další testy ke zjištění rakoviny prostaty. Také bude sledovat vaše skóre PSA v průběhu času. Pokud se zvyšuje, může to být známkou problému.
Mýtus: Pokud se potvrdí rakovina prostaty, je to ortel smrti
Ve skutečnosti je rakovina prostaty velmi dobře léčitelná. Zvlášť, pokud se na ni přijde dostatečně brzy a nemá metastázy jinde. Existuje tedy vysoká šance na vyléčení.
Mýtus: Nemá smysl chodit na pravidelnou prevenci
Ve skutečnosti je docházení na preventivní prohlídky k urologovi velmi důležité, protože různé screeningové metody mohou pomoci nejen s odhalováním rakoviny prostaty, ale také s jejími záněty a zvětšením. Díky tomu všemu budete mít jistotu, že je váš zdravotní stav pod kontrolou a budete vědět, že se s ničím nemusíte zbytečně dlouho trápit. Lékař bude vždy jednat ve vašem nejlepším zájmu tak, aby se problém vyřešil co nejdříve.