Článek
Rajče jedlé je v našich končinách oblíbenou sezónní zeleninou, kterou řada z nás pěstuje na zahradě. Také se často s ostatními dohadujeme o tom, jestli je rajče ve skutečnosti ovoce, nebo zelenina.
Ať už ale máte na rajčata jakýkoliv názor, nejspíš se shodneme na tom, že tvoří podstatnou část každodenního jídelníčku. A to klidně i v podobě rajčatové pasty, kečupu nebo jiného výrobku, který používáme při dochucování pokrmů a vaření.
Přemýšleli jste ale někdy nad tím, proč jsou rajčata dobrá pro naše zdraví? A na co přesně by mohl být dobrý třeba jejich lykopen?
Důvody, proč jíst rajčata
Pokud ještě tápete, proč byste měli dát rajčatům v jídelníčku šanci, půjdeme se společně mrknout na to, jaké obsahují živiny.
Rajčata jsou v první řadě nízkokalorická, takže jsou ideální i při dietnějším stravování a hubnutí. Obsahují také hodně vody, takže se může snadno započítat do našeho každodenního pitného režimu.
Uvnitř rajčete na nás pak čeká vitamín K, který je důležitý pro kosti a pro normální srážlivost krve, vitamín C, o kterém snad všichni víme, že je to důležitý antioxidant, folát, který pomáhá předcházet vzniku anémie, nebo draslík, který je klíčový pro udržení normální hodnoty pH našeho těla.
Asi nemusíme dlouze diskutovat o tom, že pro zdraví jsou nejlepší čerstvě utržená rajčata, která nejsou nijak zpracovaná. Pasty, kečupy a další výrobky z rajčat, mohou mít úplně jiné výživové hodnoty.
Lykopen
Rajčata také obsahují látku, které se říká lykopen. Je to rostlinná živina, která dodává barvu nejrůznějším plodům, jako jsou rajčata a grapefruity. Lykopen se považuje za silný antioxidant, který může hrát důležitou úlohu při prevenci civilizačních chorob, a to včetně rakoviny.
Benefity rajčat pro zdraví
Abyste se příště do rajčete zakousli s trochu větší chutí, půjdeme se společně ještě podívat na to, jaké konkrétní výhody mohou mít tyto červené plody pro zdraví.
Několik studií zjistilo, že muži s vysokým příjmem rajčat, zejména vařených, mají nižší riziko rakoviny prostaty. Beta-karoten a lykopen, antioxidanty obsažené v rajčatech, mohou mít protirakovinné účinky. Antioxidanty chrání buňky před poškozením DNA, které může vést ke vzniku rakoviny.
Strava bohatá na rajčata může také snížit riziko srdečních onemocnění. Jeden přehled uvádí, že vysoký příjem lykopenu - stejně jako vysoká hladina tohoto antioxidantu v krvi - snižuje riziko srdečních onemocnění o 14 %.
Další studie zkoumala vliv konzumace rajčat, rajčatové omáčky a gazpacha - studené rajčatové polévky - na krevní tlak u starších dospělých. Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je rizikovým faktorem srdečních onemocnění. Vědci zjistili, že zvýšená konzumace rajčat vedla k 36% snížení rizika vysokého krevního tlaku.
Dále nám mohou rajčata nabídnout:
- Lepší trávení a vyprazdňování.
- Podporu normální hladiny krevního cukru.
- Podporu mozku a jeho funkcí.
Tipy, jak jíst více rajčat
Nevíte, jak rajčata přirozeně zakomponovat do každodenního jídelníčku? Pak je tu několik jednoduchých tipů, kterých se dá držet.
Dobrým nápadem je třeba:
- Přidávání čerstvých nakrájených rajčat do omelet, jejich přikusování k plátku chleba se šunkou…
- Pečení rajčat v troubě s česnekem, bylinkami a sýrem.
- Výroba domácího rajčatového džusu.
- Plnění rajčat pomazánkami nebo hummusem.
- Domácí rajčatová pasta do těstovin a na pizzu.
Čerpáno z webů: