Článek
Mladá generace si už delší dobu uvědomuje, že planeta Země není nafukovací. A už vůbec ne nezničitelná. Proto se před pár lety objevilo několik trendů, které nabádají k vědomému nakupování, ke snížení produkce odpadu a k větší šetrnosti vůči životnímu prostředí.
Tím nejvýraznějším trendem (či možná, dalo by se říct, hnutím) je takzvané zero waste. Nemusí to ale nutně znamenat, že od dnešního dne bude vaše bytová jednotka či dům produkovat nula procent odpadu.
Stačí, když se zamyslíte nad svými každodenními návyky a uděláte pár změn, které mohou prospět i vašemu zdraví a peněžence.
Jak tedy na to?
Vsaďte na udržitelné alternativy
Začít můžete něčím tak jednoduchým, jako je nošení vlastních látkových nákupních tašek. Mnohdy se dají srolovat do malého balíčku, ve kterém nezaberou příliš mnoho místa. Navíc se dají sehnat v nejrůznějších velikostech a designech. Může jít tedy o stylový doplněk vašeho outfitu.
Dále také ničemu neuškodí, když každému členovi domácnosti pořídíte jeho vlastní láhev na vodu (třeba skleněnou, nebo kovovou) a vlastní kelímek (například) na kávu. Dnes už obsluha v řadě kaváren umožňuje přípravu nápoje do vlastní nádobky, nebojte se ji tedy o to požádat. Případně si kávu vařte vlastní a kelímek si vezměte ven na cestu.
Udržitelnou alternativou jsou i klasické textilní ručníky v koupelně a bavlněné utěrky v kuchyni. Ty papírové, které se dají použít jen jednou, produkují příliš mnoho zbytečného odpadu. (Pokud chcete zajít do extrému, můžete používat látkové kapesníky. Ale to jen za předpokladu, že vám nevadí je pravidelně prát.)

Další tipy pro zero waste domov
Hodně lidí pravidelně kupuje limonády a balené vody v plastových lahvích. Přitom kohoutková voda je u nás často velmi kvalitní a dá se pít jen tak. Pokud vám ale její chuť moc nevyhovuje, můžete ji přefiltrovat přes speciální filtrační konvici nebo filtrační kohoutek. (Je to investice, která se vám vrátí.) Také ji můžete ochutit třeba bylinkami a nakrájeným čerstvým ovocem.
Šetrnější k domácí ekonomice je také procházení ledničky a kontrola dat spotřeby jednotlivých výrobků. V případě, že něčemu bude brzy končit, snažte se z toho ještě (na poslední chvíli) něco uvařit.
Jde to i v koupelně
V souladu se zero waste filozofií je také používání pratelných odličovacích tamponů a různých houbiček na obličej, které pak můžete očistit vodou nebo vyprat. Někdo také může zvážit, že bude místo klasických sprchových gelů a šamponů používat tuhá tělová mýdla a šampuky.
Zero waste v šatníku
V šatníku se snažte mít hlavně to, co opravdu nosíte. Pokud se přistihnete, že vám něco nesedí, nebo to už není váš styl, zkuste to někomu darovat, nebo třeba prodat. (Skvělé jsou i swapy, na kterých zdarma vyměníte oblečení za něco jiného. Stačí sledovat události na FB.)
Pokud potřebujete něco koupit, zkuste upřednostnit nákupy z druhé ruky a v second handech. Jen proto, že něco není z nejnovější kolekce neznamená, že vám to nebude slušet.

Udržitelná menstruace
Zero waste je v určitém smyslu hlavně ženské téma, protože během menstruace spotřebujeme neuvěřitelné množství jednorázových vložek a tamponů. Nejen, že nás to každý měsíc stojí velké peníze, ale ještě je pak vyhazujeme do koše.
Znovupoužitelné menstruační pomůcky jsou sice jednorázovou investicí, jejich nošení je ale často komfortnější a praktičtější.
Mrknout se můžete třeba na menstruační kalíšky, které se vyrábí v mnoha tvarech a velikostech. Dobrou volbou jsou ale i látkové vložky a menstruační kalhotky, které se vyrábí i v savějších variantách pro silné krvácení a na noc.
Také se snažíte žít víc v souladu s filozofií zero waste? Pokud ano, co konkrétně děláte?
Čerpáno z webů - https://zerowasteeurope.eu/, webové stránky Czech Zero Waste