Hlavní obsah
Zdraví

Jak poznat boreliózu, i když se neobjeví flek? Tohle by vás mělo varovat

Foto: Freepik

Ilustrační foto

Cítíte se bez důvodu unavení, bolí vás klouby a ztrácíte energii? Možná jste prodělali přisátí klíštěte a borelióza už tiše pracuje ve vašem těle. Naučte se rozpoznat příznaky dřív, než bude pozdě.

Článek

Jarní únava, přepracování, slabost z horka? Možná ano. Ale možná je za vaší únavou něco závažnějšího – infekce, kterou můžete mít už týdny a ani o ní nevíte. Borelióza, známá také jako lymská borelióza, je zrádná tím, že její příznaky jsou často nenápadné a zaměnitelné s běžným vyčerpáním. V některých případech dokonce chybí i typická červená skvrna, kvůli které ji většina lidí poznává. Jak tedy poznat, že se něco děje? A kdy je nejvyšší čas vyrazit k lékaři?

Jak borelióza začíná – a proč si jí často nevšimnete
Borelióza je infekční onemocnění způsobené bakteriemi rodu Borrelia, které se přenášejí klíšťaty. Potíž je v tom, že klíště může být drobné jako špendlíková hlavička – a navíc se přisaje nepozorovaně. Po jeho odstranění často nezůstane žádná viditelná stopa. U většiny pacientů sice vznikne typický červený flek v místě přisátí (tzv. erythema migrans), ale rozhodně ne u všech. U části nakažených probíhá první fáze boreliózy zcela nenápadně.

Nejčastější příznaky, které by vás měly varovat:

  • Nevysvětlitelná únava, slabost, pocit „těžkého těla“
  • Bolesti hlavy, svalů a kloubů, bez předchozí námahy
  • Zvýšená teplota či horečka, zimnice
  • Ospalost, podrážděnost nebo lehká zmatenost
  • Poruchy spánku
  • Ztuhlost šíje nebo bolest zad
  • Brnění nebo pocity „mravenčení“ v končetinách
  • Zarudlý kruhový flek (objeví se do 3–30 dní po přisátí)

Příznaky mohou přicházet postupně – a snadno je zaměníte za chřipku, přetížení nebo stres.

Když nemoc postoupí dál: neurologické a kloubní komplikace
Pokud boreliózu neléčíte včas, bakterie se mohou dostat do nervového systému. Výsledkem bývají migrény, závratě, potíže s koncentrací, ale i obrny nervů (např. částečná obrna obličeje). Objevují se také silné bolesti kloubů, zejména kolen, případně otoky. V pokročilém stadiu může nemoc poškodit i srdce – způsobit záněty srdečního svalu, nepravidelný srdeční rytmus nebo dušnost.

Diagnostika a léčba: čím dřív, tím lépe
Lékař obvykle stanoví diagnózu na základě příznaků a krevních testů (protilátky na borelie). V rané fázi je léčba poměrně jednoduchá – podávají se antibiotika (např. doxycyklin nebo amoxicilin) po dobu 2–3 týdnů. Důležité je zahájit léčbu co nejdříve – čím dřív, tím větší šance na úplné vyléčení bez následků. V pozdějších fázích je léčba delší a složitější a někdy přetrvávají tzv. postboreliové syndromy – dlouhodobá únava, bolest a neurologické potíže.

Prevence? Má smysl, ale borelióza se může stát i pečlivým
Samozřejmě platí, že prevence je základ. Při pobytu venku noste dlouhé rukávy a nohavice, používejte repelenty, po návratu domů se vždy důkladně prohlédněte a klíště odstraňte co nejdřív. Ale i ti nejopatrnější někdy klíště neodhalí – a právě proto je tak důležité vnímat signály, které vám tělo posílá.

Ne každá únava znamená boreliózu. Ale pokud cítíte, že s vámi není něco v pořádku, raději zbystřete. Klíště, které jste ani nezaznamenali, mohlo spustit v těle infekci, která se nenápadně šíří. A i když se nemoc může tvářit nevinně, neléčená borelióza dovede člověka potrápit víc, než by čekal. Včasná léčba ale funguje – a čím dřív si riziko uvědomíte, tím lépe pro vás.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz