Článek
Občas píchne v kříži, jindy nás přepadne tupá bolest mezi lopatkami. Někdy se sotva narovnáme po ránu, jindy to přijde po dlouhém dni v kanceláři. Bolesti zad jsou častější, než si připouštíme – a často nás zastaví v nejhorší možný okamžik.
Tělo si pamatuje víc, než si myslíme
Když se mě pacienti ptají, proč je bolí záda, málokdy existuje jednoduchá odpověď. Většinou za tím není jen jeden pohyb nebo „špatná matrace“. Bolesti zad často vznikají potichu a plíživě – jako důsledek toho, jak s tělem zacházíme každý den. Hodiny sezení, stres, málo pohybu nebo jednostranné zatížení – to všechno si naše záda zaznamenají. A dřív nebo později nám to dají najevo.
O čem bolest zad vypovídá
Nejčastěji se setkávám s takzvanou nespecifickou bolestí zad – tedy s bolestí, která není způsobená žádným konkrétním úrazem nebo diagnózou. Lidé mi popisují, že je bolí „celá záda“, ale zároveň nedokážou přesně říct kde. Často se přidává ztuhlost, únava nebo pocit „zaseknutí“. U mladších pacientů bývá hlavní příčinou sedavé zaměstnání, u těch starších dlouhodobé přetěžování těla.
Ale někdy je bolest varováním. Pokud se šíří do končetin, cítíte brnění, slabost nebo ztrátu citlivosti, je na místě co nejdřív zajít k lékaři. Stejně tak pokud bolest přetrvává déle než pár týdnů nebo se zhoršuje v klidu – například v noci.
A pak je tu ještě jeden důležitý faktor, o kterém se tolik nemluví – psychika. Naše tělo a mysl jsou propojené víc, než si připouštíme. Stres, úzkosti, vnitřní napětí – to všechno se do těla zapisuje. A záda jako naše „vzpřímená osa“ to často odnesou jako první.
Co skutečně pomáhá?
Mám jednu zásadu, kterou říkám každému: pohyb je lék. Ale ne každý pohyb. Zapomeňte na skákání do posilovny bez přípravy nebo nárazové běhy po měsíci sezení. To většinou spíš přitíží. Osvědčuje se jemné, pravidelné cvičení – třeba pilates, jóga, rehabilitační cviky nebo klidně svižná chůze. Důležité je začít pomalu a poslouchat své tělo.
Druhá věc je práce s držením těla. To není žádná ezoterika – jde o to naučit se stát, sedět i pohybovat tak, aby páteř netrpěla. Často se pacientům uleví už po drobných úpravách v tom, jak sedí u počítače nebo jak zvedají nákupní tašky.
A nezapomeňme na odpočinek. Přetížená záda potřebují čas na regeneraci. Teplo, jemná masáž, správná matrace – to všechno hraje roli. Stejně jako dech. Když se naučíte dýchat vědomě a zhluboka, uvolníte tím svaly, které jsou často v chronickém napětí.
Poslouchejte, co vám záda říkají
Bolest zad není něco, co bychom měli jen přetrpět nebo potlačit práškem. Je to informace. Tělo nám dává najevo, že potřebuje změnu. A čím dřív ho začneme poslouchat, tím menší je šance, že se bolest stane součástí každodenní reality.
Z vlastní zkušenosti vím, že úleva nepřichází přes noc. Ale když dáme zádům péči, kterou si zaslouží – v podobě pohybu, vědomého držení těla i psychické pohody – odmění se nám. A zase se narovnáme. Doslova i obrazně.
Zdroje:
Autorský článek / vlastní zkušenost
Healthline – https://www.healthline.com/health/back-pain