Hlavní obsah

Úřad varuje: U čtyř léků objevil závady. Lékárny je musely okamžitě stáhnout z prodeje

Foto: rawpixel.com, Freepik

Ilustrační foto

Stačí jedna výrobní chyba a z léku na tlak je nebezpečná substance. Závadné léky se objevují častěji, než si myslíte – některé skončí ve vaší lékárničce dřív, než je stihne úřad stáhnout. Víte, jak je poznat a co dělat?

Článek

Když si v lékárně vyzvedáváme léky, málokdo z nás přemýšlí o tom, že by mohly být vadné. Důvěřujeme systému, lékařům, lékárníkům. Věříme, že to, co nám bylo předepsáno, je bezpečné a účinné. Jenže i v tomto vysoce regulovaném prostředí občas dojde k chybě. A právě takové případy – kdy se na trh dostanou závadné léky – mohou mít fatální následky.

Závadný lék neznamená jen špatnou chuť nebo trochu jiný obal. Může jít o závažné vady v účinnosti, kontaminaci, chyby v dávkování nebo dokonce přímé ohrožení zdraví. Ačkoliv se takové případy nestávají denně, čas od času se objeví – a pak je třeba jednat rychle.

Letos na jaře byl v České republice stažen z trhu například lék na vysoký krevní tlak kvůli nesprávnému složení účinné látky. Spolu s ním zmizely z lékáren i další tři přípravky – každý z jiného důvodu: rozpor v označení šarže, problém se stabilitou nebo kontaminace. Zní to jako výjimka? Bohužel, nejde o ojedinělý problém.

Takové situace se dějí i v zahraničí. V USA nedávno stažili injekce s anestetikem, které obsahovaly částice plastu z obalového materiálu. A ve Francii se na pulty dostal přípravek na akné s nebezpečnou látkou – benzenem, který má prokazatelně karcinogenní účinky. U citlivých skupin, jako jsou těhotné ženy nebo onkologičtí pacienti, to není banalita, ale reálné riziko.

Problém je o to zákeřnější, že pacient si chybu často neuvědomí – a důsledky se mohou projevit později. Nefungující lék může zhoršit stav, kontaminovaný může způsobit alergii nebo infekci.

Co se děje, když je závada odhalena? Prvním krokem je stažení léku z trhu. Lékárny dostanou pokyn, aby lék okamžitě přestaly vydávat, a pacienti bývají vyzváni k jeho vrácení. V ideálním případě si všeho všimne dříve výrobce nebo kontrolní úřad – ale ne vždy to tak dopadne.

Z toho důvodu mají státní úřady i mezinárodní instituce vlastní systémy sledování kvality léků. Například v Česku vše koordinuje SÚKL. Každý měsíc zveřejňuje aktualizace o případných rizicích nebo stažených přípravcích. V Evropské unii je to EMA, která sdílí informace napříč členskými státy. A v USA se o kontrolu stará známý FDA, který má detailní databázi všech problémových přípravků.

Závadné léky jsou možná méně viditelnou, ale velmi reálnou hrozbou. Přestože je kontrola přísná, nikdy není stoprocentní. Proto má smysl sledovat aktuální informace, všímat si změn ve vzhledu nebo účinku léků a při jakémkoli podezření se obrátit na lékaře nebo lékárníka. A pokud slyšíte, že byl některý přípravek stažen – zpozorněte. Může jít právě o ten, který máte doma v šuplíku.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz