Hlavní obsah

Ženy přežívají muže o roky. Vědci konečně vědí proč!

Foto: Freepik

Ilustrační foto

Ženy žijí déle než muži. To ví skoro každý. Ale proč tomu tak je? Hraje roli genetika, hormony, nebo životní styl? A můžeme to vůbec ovlivnit? Přečtěte si, co všechno věda odhalila.

Článek

Stačí se podívat na jakoukoli statistiku o délce života – ženy v ní pokaždé vedou. A to nejen v Česku, ale prakticky po celém světě. V naší zemi se ženy dožívají v průměru přes 82 let, zatímco muži jen něco málo přes 76. Rozdíl, který by mohl znamenat několik dalších Vánoc, narozenin a životních zážitků. Ale proč to tak je? Jsou ženy nějak geneticky výhodnější, nebo si za to muži částečně můžou sami?

Geny a hormony: příroda byla k ženám štědřejší

Ženy mají v genetické výbavě dvě kopie X chromozomu, což se ukazuje jako významná výhoda – pokud se totiž v jednom vyskytne chyba, druhý ji často dokáže „opravit“. Muži mají jen jeden X a jeden Y chromozom, a ten Y toho moc nezvládá.

Z hormonálního hlediska jsou na tom ženy taky o něco lépe. Estrogen, hlavní ženský hormon, chrání cévy, pomáhá udržet nízký krevní tlak a posiluje imunitu. Naproti tomu mužský testosteron sice přináší svaly a soutěživost, ale má i své stinné stránky – může potlačovat imunitní reakce a zvyšovat náchylnost k rizikovému chování.

Muži jako mistři rizika

A tady se dostáváme k životnímu stylu. Muži mají větší tendenci k tomu, co by se dalo nazvat „žít naplno“ – častěji kouří, pijí alkohol, cpou se nezdravým jídlem a méně sportují. A navíc – zatímco ženy si s bolestí běží pro jistotu k lékaři, muži radši čekají, až „to přejde“. Výsledkem je častější zanedbání varovných příznaků a pozdní diagnostika vážných nemocí.

Muži také častěji pracují v rizikových profesích – od horníků po hasiče – a víc je přitahují adrenalinové aktivity. To všechno se do statistik promítá.

Ženy žijí déle, ale zdravější nejsou

A teď jeden méně známý fakt: ženy sice žijí déle, ale ne nutně lépe. Často se potýkají s chronickými nemocemi, bolestmi kloubů, osteoporózou nebo depresemi. V průměru tráví více let života s omezením kvality života. Muži zase umírají častěji „rychle“ – infarkt, mrtvice, nehody.

Tomuto fenoménu se říká „paradox zdraví“: ženy si stihnou odžít více let, ale většinou s nějakou nemocí. Muži sice žijí kratší dobu, ale zdravěji – dokud to nepraští.

Babičky zachraňují svět

Zajímavým vysvětlením ženské dlouhověkosti je tzv. „efekt babičky“. Podle některých evolučních teorií má delší život žen smysl z hlediska přežití rodu – babičky totiž pomáhají s výchovou vnoučat, čímž zvyšují šanci, že jejich geny přežijí další generace. Dlouhověkost žen tak může být důsledkem přirozeného výběru.

Co s tím muži můžou dělat?

I když to na první pohled vypadá, že příroda je na straně žen, není to beznadějné. Muži sice nedostali do vínku estrogen ani druhý X chromozom, ale mohou hrát o delší život jinak – zdravějším životním stylem, pravidelnými lékařskými prohlídkami, méně alkoholu, víc pohybu. Změna myšlení a přístup k vlastnímu zdraví dokáže smazat víc let, než si myslíme.

A možná nejdůležitější rada na závěr? Nečekat, až bude pozdě. Délka života totiž není jen o genech. Je hlavně o tom, co s těmi geny uděláme.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz