Hlavní obsah
Jídlo a pití

Artyčok: Klíč k lepšímu trávení, zdraví jater a srdce

Foto: Manel and Sean, Pexels.com

Když se řekne artyčok, mnoho lidí si představí potravinu, která se servíruje na talíře v luxusních restauracích. Ve skutečnosti jde ale o rostlinu, která má pozitivní vliv na naše zdraví. Tak si pojďme o něm říci něco víc!

Článek

Artyčok může někomu na první pohled připomínat bodlák, ale do něj má pořádně daleko! Artyčoky totiž slouží jako potravina a používají se i jako látka do doplňků stravy. Znát ho možná budou i zahrádkáři, protože se u nás běžně pěstuje.

Zajímavostí je, že při pěstování jsou pro něj nejvhodnější oblasti, ve kterých se daří i vinné révě. Z toho důvodu se mu bude nejvíc líbit na zahradách v Jihomoravském kraji, kde je pro něj dostatečně teplo.

V lidovém léčitelství se pak artyčok běžně používal na problémy spojené s játry a žlučníkem.

Artyčok je bohatý na živiny

Foto: Andie, Pexels.com

Mezi hlavní důvody, proč byste měli dát artyčokům ve svém životě zelenou, je rozhodně jejich výživová hodnota.

Artyčoky v sobě obsahují:

  • vitamín K,
  • vitamín C,
  • horčík,
  • mangan,
  • draslík.

A pak taky spoustu vlákniny, která je důležitá pro normální trávení a vyprazdňování, se kterým má hodně lidí (nejen kvůli sedavému způsobu života) problém.

Dále může přispět k podpoře normální střevní mikroflóry a k podpoře hubnutí. Vláknina hraje také klíčovou roli při regulaci hladiny cukru a inzulinu v krvi, což je důležité zejména pro lidi s cukrovkou.

Podpora jater

Máte problém s vyšší hladinou cholesterolu? Pak by měl být artyčok rozhodně v centru vašeho zájmu, protože ho můžete použít i na podporu funkce jater.

Nejen, že může mít podpůrný vliv na normální funkci ztučnělých jater, ale také na množství triglyceridů v krvi a na množství špatného cholesterolu v krvi. Z toho důvodu se běžně přidává do doplňků stravy na podporu normální hladiny cholesterolu.

Pokud už ale na cholesterol od lékaře nějaké léky berete, o používání artyčoku se s ním před zahájením jeho užívání poraďte.

Jak vařit artyčok?

Vaření artyčoku může být pro někoho, kdo to ještě nikdy nedělal, trochu výzva. A určitě nechcete kvůli jednomu nepovedenému pokusu přijít o všechny výhody, které tato potravina nabízí. Jak na to jít tedy správně?

Při nákupu artyčoků se zaměřte na artyčoky s těžkým pocitem a pevnými, pevně zabalenými listy. Čerstvost poznáte podle toho, že listy při tření trochu skřípou.

Chcete-li začít s přípravou, položte omytý artyčok na bok na prkénko a odřízněte horní centimetr a půl. Odřízněte stopku a oříznutý artyčok vložte do mísy. Pokapejte čerstvě vymačkaným citronem, abyste zabránili zhnědnutí.

Poté se můžete rozhodnout, zda budete artyčoky vařit, grilovat nebo třeba péct. Skvělé je i jejich napařování.

Chcete-li jíst vařený artyčok, otevřete ho a po vychladnutí z něj oddělte vnitřní listy s fialovými špičkami. Pomocí okraje lžíce odstraňte a vyhoďte chlupatou, vláknitou, nejedlou část - známou také jako dušička/srdíčko -, která pokrývá ceněné artyčokové srdce. Chutnat vám bude třeba s hummusem.

Foto: Polina Kovaleva, Pexels.com

Pěstování artyčoku

Pokud chcete artyčok pěstovat od semínka, zasaďte je v březnu. Počítejte ale s tím, že bude kolem sebe potřebovat opravdu hodně prostoru.

Artyčok posléze pravidelně zalévejte dostatečným množstvím vody. Když se objeví plevel, snažte se ho co nejdříve odstranit. V našich končinách to bude jednoletka, protože nepřežije mrazy. Když už ale víte, co s ním máte dělat, dokážete si ho vypěstovat i další rok.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Zdravé stravování

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz