Článek
Ráno se považuje za nejdůležitější část dne, protože může dost zásadně ovlivnit průběh následujících studijních, pracovních a volnočasových aktivit. Pro mnoho z nás ale vstávání představuje nepříjemný moment. Některé by nejraději zůstali v posteli, následně si dopřáli bohatou a chutnou snídani a teprve po deváté by se zlehka odebrali do nenáročné práce.
Místo toho mnohdy řešíme zaspání, únavu, strach z některých aktivit a úkolů, které nás v daném dni čekají, vypravování dětí do školy nebo nepříznivou dopravní situaci.
Dá se to ale dělat i jinak. A my vám ukážeme, jak na to!
Spánek je naprostý základ
To, jak bude ráno probíhat, do velké míry ovlivňuje to, jak dobře jsme se předchozí noc vyspali. Proto je vhodné jít do postele mezi desátou, maximálně jedenáctou hodinou, a dopřát si dostatek odpočinku, díky kterému se ráno probudíme plní energie a svěží.
Neoddalujte budík
Na světě existují tři typy lidí. První typ vstává po prvním zazvonění budíku. Dalším je ten, který se probudí vždy chvíli předtím, než budík zazvoní. A pak existují jedinci, kteří neustále oddalují čas vstávání. Vzhledem k tomu, že takto můžete ztratit klidně půl hodiny, kterou můžete zužitkovat jinak, naučte se vstávání moc neoddalovat.
Mějte dostatek času
Ke stresujícímu ránu nemalou měrou přispívá i to, že po probuzení nemáme dostatek času pro úpravu zevnějšku, klidné vypití kávy nebo čaje a pro přípravu a konzumaci snídaně. Zkuste tedy alespoň přibližně spočítat, kolik vám jednotlivé úkony zaberou času a podle toho si stanovte čas vstávání tak, abyste vše stihli ve větším klidu a pohodě.
Napijte se
Někomu dělá dobře voda s citronem. Další lépe naladí šálek oblíbeného (teplého) čaje nebo kávy. Je docela jedno, co to bude, pokud to nebude energetický drink nebo alkohol. Tělo v noci nepřijalo žádné tekutiny, proto je důležité je hned po ránu doplnit.
I na snídani záleží
I když vás může svádět koblížek s pořádnou vrstvou cukru, nebo třeba cereálie s mlékem, nejedná se o plnohodnotnou snídani. Raději si připravte nakrájené ovoce/zeleninu, ovesnou kaši, kousek pečiva s kvalitní šunkou a podobně. Japonci dokonce jí ke snídani polévku, rýži, vaječnou omeletu a (například) nakládanou zeleninu. Proto se i vy snažte o trochu větší výživovou variabilitu.
Cvičení a sprcha
Pokud máte ráno trochu více času a chcete se věnovat i jiným aktivitám, než je pouhá výprava sebe sama z domova, můžete ráno stihnout pár minut cvičení, po kterém může následovat chladnější sprcha. Ta vás zaručeně probudí a nabudí.
Připravte si seznam úkolů
Někomu pomáhá k větší produktivitě a ukotvenosti i sepsání seznamu úkolů, které je potřeba v daný den stihnout. Pokud vám můžeme něco doporučit, vždy začněte s tím úkolem, který vám zabere nejvíc času. Případně se vám do něj ani trochu nechce. Jakmile budete mít to nejnáročnější za sebou, pak už vše zvládnete s pohodou a lehkostí. Zároveň budete mít dobrý přehled o tom, jak si vedete.
Někomu pomáhá to-do list v telefonu nebo na papíře, ale existují i lidé, kterým stačí mít přibližný seznam úkolů ve své hlavě.
Četba
Před odchodem z domova, ale i během cestování hromadnou dopravou, si můžete chvíli číst. Pokud cestujete autem, což četbu znemožňuje, zapněte si cestou audioknihu nebo pravidelně poslouchejte nějaký zajímavý podcast.
Díky tomu budete mít hned ráno pocit, že jste se dozvěděli něco nového a měli jste čas věnovat se i nějakému svému koníčku.
Zdroje