Hlavní obsah
Zdraví

Zůstaňte fit v každém věku: Praktické tipy pro aktivní a zdravý životní styl

Foto: Eric Sanman, Pexels.com

Stárnutí je přirozené a nevyhne se mu nikdo z nás. Zároveň si ale mnoho lidí přeje zůstat aktivní i ve vyšším věku, kdy se objevují první vážnější potíže. Díky našim tipům a trikům však zůstanete fit v každé etapě svého života!

Článek

Málokdo si chce připustit, že mladý nezůstane navždycky. A o to méně ještě fakt, že to, v jakém stavu se dožijeme stáří závisí dost na tom, jaké návyky si osvojíme v dětství a mladé dospělosti.

Jak se ale říká, nikdy není pozdě učinit pár změn, díky kterým i v šedesáti budete mít dostatek energie na uběhnutí maratonu. A pokud ne, alespoň vám nebude dělat problém práce na zahradě nebo příjemná delší procházka.

Jak toho ale můžeme docílit?

Pár slov o stárnutí

I když jste o tom tímto způsobem možná nikdy nepřemýšleli, stárnutí začíná už krátce po třicátém roce života, kdy se mohou začít rozvíjet nejrůznější chronické problémy. Dojít může třeba ke ztenčování chrupavek, k prvním vážnějším projevům syndromu karpálního tunelu (který si můžeme uhnat třeba u počítače) nebo k tomu, že po náročnějších pohybových aktivitách potřebujeme delší čas pro celkovou regeneraci.

Ženy to navíc mají komplikovanější v tom, že jakmile přijde menopauza, kvůli změně hormonálních hladin pak nastává bleskový sešup, který se podepíše nejen na plodnosti, ale taky na vzhledu a zdraví. Proto by o sebe měly ženy v průběhu života cíleně pečovat. A to i když si zatím připadáme mladé.

Nejlepší tipy pro aktivní život v každém věku

Pohyb několikrát týdně

Po třicítce pomalu ubývá v těle každého z nás svalová hmota, která je důležitá jak pro vyrýsované tělo a pro sílu, ale i pro stabilitu a normální spalování. Proto je důležité, aby i mladí dospělí chodili několikrát týdně cvičit a svalovou hmotu udržovali v přibližně stejném, anebo i klidně trochu větším, poměru.

Není potřeba chodit do posilovny každý den. Důležité ale je, abyste se pohybovali alespoň pětkrát týdně po dobu 30 minut.

Kloubní výživa

Se stavem pohybového ústrojí a jeho dobrou kondicí souvisí i dlouhodobé užívání kvalitní vícesložkové kloubní výživy. Vzhledem k tomu, že zhruba od 25 let postupně klesá produkce kolagenu, který je důležitý nejen pro kůži, ale také třeba pro kloubní chrupavky, měli bychom ho tělu dodávat z vnějšího zdroje.

A kdy se vyplatí po ní sáhnout? Nejlépe ve chvíli, kdy máte fyzicky namáhavou práci, hodně cvičíte nebo už máte citelnější problémy s pohybovým aparátem, který je ztuhlý a každé ráno bolí.

Zdravý jídelníček

Můžete se dřít klidně do úmoru. Pokud ale jíte nezdravě, nedá se očekávat, že se stáří dožijete v nejlepší možné kondici. Nezapomínejte na to, že tučné a nezdravé potraviny mohou způsobovat kornatění tepen a zvýšenou hladinu krevního cukru. Trpět může i imunita, která potřebuje neustálý přísun vitamínů a antioxidantů. Nadměrné pití alkoholu a kouření zase představuje velké riziko pro játra a plíce.

Neznamená to, že si čas od času nemůžeme dopřát něco, co nám dělá radost. Důležité je ale umět rozpoznat správnou míru a trochu se omezit. Taky se snažte dávat dlouhodobě přednost minimálně zpracovaným a co nejčerstvějším potravinám místo polotovarů.

Spánek

Spánek je důležitý nejen pro načerpání energie a obnovu organismu po náročném dni, ale také pro normální náladu a další tělesné procesy, které mohou souviset s dlouhověkostí. Proto se snažte spát alespoň 7-9 hodin každou noc.

Bystrá a pozitivní mysl

S věkem nehrozí úpadek jen našemu tělu, ale i duševním schopnostem a paměti. Proto není ke škodě vyluštit si čas od času křížovku, zahrát si sudoku, vyhledávat hádanky s detektivní zápletkou nebo se věnovat učení cizích jazyků. To vše jsou způsoby, které mohou udržet naše hlavy v dobré kondici, takže si jasnou a bystrou mysl uchováme až do vysokého věku.

Také nezapomínejte na to, že k dlouhověkosti mají mnohem blíže lidé, kteří berou život s lehkostí. Proto se snažte zapracovat i na svém osobním přístupu k různým situacím a problémům.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz