Hlavní obsah
Aktuální dění

Co s vystrašeným psem na Silvestra?

Foto: Pexels

Ilustrační foto

Už je to tu zas. Budeme slavit konec roku a přitom bouchat, práskat, vypouštět ohňostroje a veselit se. Pro psy a ostatní zvířata to ale žádná zábava není.

Článek

Exploze vyvolávají obrovský strach z ohlušujících ran, blikavého světla a pocit nebezpečí.

Některé studie uvádějí, že kolem 50 procent psů při všech oslavách zahrnujících zábavnou pyrotechnikou skutečně trpí. Jsou to ale pouze ti, jejichž majitelé to uvedli v průzkumech. Někteří psi ale nejsou tak ledově klidní, jak by se mohlo zdát. Pouze se neprojevují tak, abychom si toho všimli.

Mezi projevy paniky patří nestandardní chování, jako třas, ocas mezi nohy, hledání bezpečného místa, ztráta chuti k žrádlu, zívání a v neposlední řadě pokus o útěk.

Psovi nemůžeme vysvětlit jako dítěti, že jsou ohlušující rány a blikající světla zábavná a brzy skončí. Pes má lépe vyvinutý sluch než lidé a slyší mnohem vyšší frekvence, takže si ve skutečnosti neumíme představit, jak na něj ohňostroje a petardy působí.

Ať už máte doma psa jakkoli psychicky odolného, na Silvestra je zapotřebí změnit rutinu. Však to také není den jako každý jiný.

Venčit naposledy před setměním

Jednou se to bez delší procházky před spaním obejde. Vyjděte na poslední venčení dřív, než to všechno vypukne. I přes den se mohou zbloudilé a cvičné petardy či bouchací kuličky ozvat, a to platí ještě následující den, možná i pár dní poté. Jestli jste zvyklí se psem chodit bez vodítka, tentokrát to určitě nedělejte. Reakce i poslušného nebo laxního psa může být ve strachu nepředvídatelná. Není nic horšího a nebezpečnějšího, než když vystrašený pes uteče.

S tím souvisí důrazné varování. Nikdy neberte s sebou psa ven v noci, aby se s vámi podíval na ohňostroje. Pro něj to vážně žádná zábava jako pro vás není. Je vystaven neuvěřitelnému stresu ze zvukových explozí a blikajícího světla, kterým nerozumí. Kromě toho rozdováděné veselí davu lidí často s láhvemi v rukách není pro psa vhodné prostředí. Nebezpečí číhá i v podobě rozbitého skla nebo v chování alkoholem posilněných jedinců. Je to stejné, jako byste chtěli vzít kojence do nočního baru.

Rozhodně ale také nenechávejte psa samotného doma. Nechat psa napospas jeho strachu je kruté. I doma si může v panice ublížit a není kdo by ho uklidnil nebo rozptýlil. Zůstat s ním v těžké chvíli nebo ho nechat u příbuzných či přátel je to nejlepší, co pro něj můžete udělat.

Jestli si říkáte, že kvůli psovi přijdete o radost a veselí, když ho nemůžete vzít s sebou, ani nechat samotného doma, tak připomínám, že právě toto jsou chvíle, kdy je na místě uvědomit si vlastní zodpovědnost za zvíře.

Domácí příprava

Zabezpečení všech únikových možností, i takových, které se zdají nepravděpodobné, je nejdůležitější součástí přípravy na vypuknutí oslav. Pes v panice získá neuvěřitelnou sílu a mrštnost a bohužel může i dočasně přijít o instinkty, které ho jindy ochraňují před nebezpečím.

Znala jsem psa, který se v panice dokázal protáhnout záchodovým okýnkem do světlíku a vyskočit z devátého patra. Ani fyzikální zákonitosti mu v sebevražedném činu nezabránily. Pes byl totiž větší než okno do světlíku. Omlouvám se za tento nešťastný příklad, ale v zájmu naléhavosti varování je potřeba se připravit na všechny eventuality. Panická ataka nezná logiku.

Letos už na to dost času asi nemáte, ale jestli váš pejsek bude úzkostný a vystrašený, zkuste se příští rok připravit s předstihem. Zkusit to ale ještě stihnete.

Existují techniky postupného zvykání si na zvuky. Najděte si na internetu simulaci ohňostrojů a jiné pyrotechniky a pouštějte ji z reproduktoru. Napřed potichu a postupně přidávejte na intenzitě. Pouštějte zvuky psovi při žrádle nebo mu dejte hodně dobrý pamlsek, když zůstane v klidu. Na tuto techniku je ale zapotřebí trochu víc času.

Jestli víte, že to bude letos zase moc špatné, vůbec není na škodu zajít k veterináři a dát psovi pilulku na uklidnění. Za normálních okolností nejsem velkým příznivcem léků, pokud nejsou skutečně zapotřebí, ale v tomto případě jde o bezpečí a psychickou pohodu. Takže ano, jsem pro. I já už mám doma připravenou zásobu.

Zatáhněte závěsy a pusťte muziku. Opravdu není dobrý nápad nechat psa užívat si s vámi podívanou z balkónu nebo otevřeného okna a vystavovat ho tak ještě většímu stresu.

Chlácholit a uklidňovat

Každý pes to má jinak. Většina přirozeně hledá bezpečné místo, takže se bude schovávat pod postelí, v koupelně, za skříní nebo ve vlastním pelíšku. Nechte ho tam, kde si vybere. Cítí se bezpečněji než jinde, sám si svoji skrýš vybral.

Jiný pejsek bude naopak vyhledávat vaši přítomnost. Bude u vás hledat ochranu, choulit se vám k nohám nebo vyskakovat do klína. Nechte ho. Hlaďte ho, promlouvejte k němu klidným hlasem nebo ho držte v náručí.

Vím, že za normálních okolností se doporučuje pravý opak. Když má pes z něčeho strach, hlavně nechlácholit, protože tím dáváme psovi najevo, že je důvod se bát. To je ale v případě neopodstatněných strachů. Mám tím na mysli popelářské vozy, sanitky, koloběžky, řvoucí děti a podobně. Něco, co je běžnou součástí života a pes si na to musí zvyknout.

V případě ohňostrojů a petard je ale jeho strach legitimní. V tomto případě nedbejte obvyklých pouček a chlácholte a chlácholte.

Pokud jste vyznavači holistického přístupu, pak můžete zvolit jako doplněk atmosféry různé uklidňující vůně a difuzéry. Po pravdě řečeno, já osobně jsem v tomto případě trochu pesimista, ale rozhodně se tím nic nepokazí. Příjemná vůně je vždycky fajn, i kdyby zrovna v tomto případě nezafungovala. Co ale funguje určitě, je hudba. Mimo jiné třeba už tím, že alespoň částečně odkloní pozornost a zjemní výbuchy zvenčí.

Za každých okolností zůstaňte vy sami klidní. Jenom tak se pejsek také bude schopen co nejdříve z nejhoršího dostat. Věří vám.

A jestli vám podaří zabavit psa natolik, aby si ani nevšiml, že se venku něco divného děje, pak vám patří velká gratulace!

Netrestat

Může se stát, že pejsek ve strachu doma vykoná potřebu, i kdyby obvykle byl čistotný. Nemusí to být jenom tím, že jste s ním tentokrát vyrazili příliš brzy. Počůrat nebo pokakat se pes může i strachy a není to žádný vzácný případ. Kromě toho bude mít pravděpodobně kvůli stresu stolici řidší.

Rozhodně ho netrestejte. Prostě to ukliďte a žádný humbuk kolem toho nedělejte. Vůbec to neznamená, že odteď bude váš pes vykonávat potřebu doma. Opravdu to udělal jenom ze stresu.

Ale nejde jenom o vyprazdňování. Pes může rozkousat svoji vlastní postel, štěkat, výt, prostě se může projevovat úplně jinak, než je mu přirozené. Netrestejte ho, nezlehčujte jeho stav ani se na něj nezlobte. Snažte se mu těch několik hodin ulehčit třeba tím, že se mu budete věnovat, pokud o to bude stát.

Někomu se může hysterie kolem psů zdát postavená na hlavu. Zejména těm, kteří mají štěstí v podobě psychicky vyrovnaného psa. Ale pozor. I jednotlivec se může v tomto případě změnit. Obvykle štěňata a mladší psi snáší ohňostroje a petardy lépe než starší nebo nemocní psi nebo ti, kteří prožili špatnou zkušenost. To, že je váš pes letos v klidu neznamená, že bude stejně relaxovaný i za dva roky.

Měla jsem psa, který nedbal na nic. Doma si zalezl a spal, ani na procházce ho žádné zvuky nerozházely. Nebál se nikoho a ničeho. Až jednou mu malé děcko pod packy z legrace hodilo bouchací kuličky. Od té doby měl tendence utíkat pokaždé, když se odkudsi ozval praskavý zvuk a panické ataky byly téměř nezvladatelné.

Jen ten, kdo má doma vystrašeného psa tuší, co asi petardy a ohňostroje dělají s ostatními zvířaty. To je ale zamyšlení na jiný článek.

Přeji vám příjemné a veselé oslavy příchodu Nového roku a ať už je se svým pejskem prožijete jakkoli, hlavně prosím pěkně zajistěte, ať vám neuteče. Se vším ostatním se dá něco dělat. Krásný nový rok!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz