Hlavní obsah
Hobby, chovatelství a volný čas

Proč pes mrská packou, když ho drbete na břiše a další sladká psí tajemství

Foto: Unsplash

Ilustrační foto

Možná vám už také někdy změklo srdce nad některými podivnostmi vašeho chlupatého mazlíčka. O těchto tajemstvích ale vědí jen opravdoví milovníci psů.

Článek

Většina psů miluje škrábání na břiše. Sice ne pokaždé, když si pes lehne na záda a zvedne packy to znamená, že chce drbat, ale rozdíl mezi projevem submisivity a radostným očekáváním jistě poznáte. Když je pes uvolněný, směje se (ano, i psi dokáží obličejem vyjadřovat radost) a lehne si před vámi na záda, zřejmě chce podrbat.

Jenomže se může stát něco hodně zvláštního. Pejsek začne zničehonic mrskat packou a vy nevíte, jestli máte přestat, protože mu to vadí, nebo byste měli naopak pokračovat, protože nic legračnějšího jste neviděli. Jako by se mu packy zbláznily.

A tak drbete a drbete a pes přidává na rychlosti. Přestanete a pes taky. Tak ho na stejném místě podrbete znovu, protože se nemůžete té zvláštní chvilky nabažit, ale nejste si jisti, zda to váš pes ocení.

Vypadá to sice jako když jede na kole, ale říká se tomu škrábací reflex, v angličtině scratch reflex, a nejedná se o žádnou unikátnost vašeho pejska. Bylo by spíš divné, kdyby reflex neměl. A vy jste na to jeho sladké místo možná při jedné romantické mazlicí chvilce náhodou narazili. Velmi pravděpodobně na břiše nebo hrudníku.

Vědci se domnívají, že reakce škubání nohou je přirozeným obranným mechanismem proti hmyzu a malým parazitům. Psi mají pod kůží nervy, které způsobují, že se jim při lechtání, podráždění nebo stimulaci nohy třesou a děje se tak nevědomky.

Pohyb, který opravdu vypadá jako jízda na kole, není nic jiného než nedobrovolná reakce na stimulaci shluku nervů umístěných pod kůží. Když poškrábete svého mazlíčka na bříšku a na toto místo narazíte, nervy se aktivují a pošlou přes míchu zprávu do zadní nohy, aby začala kopat ve snaze uvolnit zdroj podráždění.

Jestli je to psům příjemné či nikoli, to je otázka do pranice. Ale nepropadejte chmurům, protože váš pes vám řekne sám, jak to cítí. Kdyby mu to vadilo, udělal by vše proto, aby se dalšímu drbání vyhnul. Jestli ale vypadá spokojeně, klidně si tu legrační chvilku užijte a pobavte se.

Představte si sami sebe, když vám lékař při neurologickém vyšetření klepe kladívkem do kolena a čeká, až vykopnete. Taky vám to nevadí, protože noha vám vystřelí reflexem sama, ale asi byste to nechtěli dělat pořád dokola. Takže i u pejska všeho s mírou.

Jestli chcete svého chlupáče ale opravdu potěšit, pak ho drbejte na místě, kde je mu to zcela určitě příjemné. Nevím sice jestli úplně všem, ale minimálně těm, které jsem měla potěšení poznat, a že jich opravdu nebylo málo. Je to místo na zádech, vlastně skoro na zadečku, tam, kde začíná kořen ocasu.

A nemusíte ho jen tak jemně hladit, klidně drbejte pořádně. Pes se bude pravděpodobně všelijak kroutit, nastavovat vám pozadí, a kdyby mohl, blahem vám i zatančí. Drbání na zadku je možná jeden z nejroztomilejších a nejveselejších momentů, které si s psíkem můžete dopřát.

Existují dvě vysvětlení, proč psi zbožňují drbání právě u kořene ocasu. Jedno z nich je velmi prozaické. Je jim to zkrátka příjemné. Navíc je to místo, kam si nemají jak dosáhnout, takže je vaše pomoc vítaná. Taky máte určitě rádi, když vás někdo poškrábe na zádech nebo dá příjemnou masáž.

Tato oblast je ale také plná citlivých nervových zakončení, proto ta extáze při stimulaci. Ale pokud vám pes nastavuje zadek k drbání příliš často, stálo by za to podívat se, jestli se mu tam nepotulují nějací nezvaní návštěvníci, třeba blechy.

Ale ve většině případů jde skutečně pouze o potěšení, tak mu ho dopřejte a nasbírejte si body v dalším vzájemném sbližování. Jsou to přece hezké momenty s vaším pejskem. Určitě to ocení víc než objímání, které není každému psovi zrovna vhod.

Drbání je skvělým způsobem, jak posílit vztah se psem. Říkáte mu tím, jak moc ho milujete. Tak jen drbejte. Drbání zadku stimuluje uvolňování endorfinů vyvolávajících pocity euforie a štěstí a šťastného psa určitě chcete.

Jenom myslete na to, že není vhodné snažit se naklonit si takovým způsobem cizího psa. Za prvé ne každý chlupáč je milovníkem fyzického kontaktu a zejména od neznámého člověka by to opravdu nemusel vzít jako vstřícné gesto.

V tomto případě se řiďte jediným heslem. Na cizího psa se bez dovolení nesahá, tudíž se ani nedrbe. To si můžete dovolit až když si spolu „potykáte“.

Mluvíme zde o veselí a radosti ze stimulovaného drbání. Jestli ale pes jezdí zadkem po trávě, po koberci nebo jen tak po zemi, jako by se potřeboval podrbat sám, v tom nic roztomilého nehledejte, ale naopak zpozorněte. Pes si tím nedělá žádné potěšení, ale znamená to, že ho něco hodně irituje. Můžou to být červi, infekce, nějaký zánět nebo jiné závažnější důvody. Na ně ale sami asi nepřijdete, tady je na místě konzultace s veterinářem.

Na závěr radši zpátky k příjemnějším záležitostem. Zkuste pejskovi dopřát jízdu na kole vleže a podrbejte ho na zadečku. Uvidíte, že budete mít oba hned lepší náladu.

Zdroje:

web: hillspet.com: Dog Scratch Reflex: Why Dogs Kick Their Legs During Belly Rubs

web: dogdiscoveries.com: The Mystery Behind Leg Kicking When Scratched

web: wagwalking.com: Why Dogs Move Their Leg When Scratched

web: wagwalking.com: Why Do Dogs Act Weird When You Scratch Their Back

web: webmd.com: Why Is My Dog Dragging Its Bottom?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz