Hlavní obsah
Cestování

AD#4: Texas A&M - historie a prostředí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Aleš Bartolomějev
3. 2. 0:00

Třetí díl Amerického deníku. Texas A&M University byla založena 1876 a je tedy na americké poměry historická, s tím se taky pojí mnoho tradic a zvyků.

Článek

Nedělní prohlídka kampusu byla spojená s povídáním o tradicích školy. Původní zaměření školy bylo zemědělství a mechanizace, což v jejím názvu zůstalo dodnes. Univerzita začala jako čistě mužská a vydržela tak až do 60. let. Do meziválečného období byla povinnou součástí navštěvování školy účast v Corps of Cadets, univerzitní jednotce. Do dnešních dní má A&M největší počet studentů, kteří po vystudování nastupují vojenskou službu ze všech nevojenských škol a kampus se hemží uniformami - Corps of Cadets, armáda, letectvo.

Škola má několik tradic, které jsou pro ni charakteristické a které si drží, některé i pod ochrannými známkami. Kvůli čistě mužské skladbě například nemají roztleskávačky, ale takzvané Yell Leaders, kteří jezdí fandit na zápasy sportovních týmů. Mají vlastní válečnou hymnu o tom, jak jsou skvělí a jak nesnáší University of Texas ze sousedního Austinu. Mají univerzitního maskota, kólii Revellii. Pořádají setkání po celém světě, tryzny za studenty a další události. Každý student si může pořídit zlatý prsten, tzv. Aggie Ring, podle kterého se poznávají všude po světě.

Každý na kampusu tuhle identitu uznává a adoruje. Když jsem se potkal s Richardem, tak se mě ptal, jestli už jsem taky součástí A&M kultu, evidentně nejsem jediný, komu zdejší identifikace se školou a zvláštními tradicemi přijde občas k smíchu. Na stranu druhou tenhle vztah s univerzitou škole přináší významné dary od absolventů a na kampusu je to opravdu vidět.

Sport

Vzhledem k penězům, které univerzita vydělává, a k odlišné tradici univerzitního sportu v USA je sport obrovským tématem běžného života na univerzitě. Škola má vlastní americko-fotbalový, baseballový, basketbalový, ragby, softballový tým, a to jsem ještě nějaký určitě zapomněl. Mimo to podporuje studenty i ve všech ostatních myslitelných sportech.

Největší budova na kampusu je fotbalový stadion Kyle Field, který je s kapacitou 102 000 diváků šestý největší využívaný stadion na světě. Celá jedna tribuna je rezervována pro absolventy, kteří se vrací na svou alma mater alespoň na zápasy. Kromě toho má škola stadion Reed Arena pro basketball, hřiště s tribunou pro baseball a softball.

Pro rekreační sport jsou pak na kampusu dvě Rec Centra s kurty, bazény, posilovnami, lezeckými stěnami a dalším zázemím. Peníze ze školného jsou cítit na každém kroku a rozvoji školy to prospívá.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz