Článek
V moravské obci Rudka, nedaleko Kunštátu se nachází Jeskyně Blanických rytířů. Unikátní dílo inspirované českou historií.
Ze Starých pověstí českých víme, že uvnitř hory Velký Blaník odpočívá vojsko s patronem země České svatým Václavem a čeká, až bude českému národu nejhůře. Ve chvíli, kdy bude naše vlast v největší tísni, rytíři uvnitř se probudí z hlubokého spánku a pod vedením patrona české země vyrazí proti nepřátelům, porazí je a v Čechách nastane opět klid a mír. A proto i Morava má takové své vojsko v Jeskyni Blanických rytířů, přestože je od památné hory Velký Blaník vzdálena vzdušnou čarou 120 kilometrů.
Jde o uměle vyhloubenou pískovcovou jeskyni, mající několik místností a chodeb, ve kterých jsou do skály vytesány sochy blanických rytířů, svatého Václava, tří legionářů a vchod do jeskyně hlídá impozantní vytesaná socha lva. Z 14 metrů vysoké sochy prezidenta Masaryka, která byla před jeskyní, zbyly pouze boty. Tato socha musela být kvůli probíhající nacistické okupaci odstraněna. Tou dobou šlo o nejvyšší sochu ve střední Evropě.
Původní autor zemřel mlád na tuberkulózu v 29 letech
Stanislav Rolínek, čalouník a nadaný sochař samouk nejprve u kopce Velký Chlum vytesal v pískovcovém lomu hasičskou sekerkou a půlkou nůžek na stříhání ovcí plastiku dívčí tváře. V lesích u obce Bořitov vytvořil sousoší husitských osobností v nadživotní velikosti. Dílo vzbudilo v okolí velký zájem a psalo se o něm v roce 1927 v celorepublikovém tisku.
Pak dostal příležitost u Kunštátu v roce 1928 vytvořit velkolepou sochu našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Předlohou autorovi pro takové dílo byla obyčejná padesátihaléřová poštovní známka s T.G.M. a později i fotografie. Socha byla odhalena na desáté výročí vzniku republiky 28. října 1928. Sám Masaryk o svém pomníku věděl, přesto ho však za svého života nikdy neshlédnul.
Rolínek následně pracoval na jeskyni s rytíři. Ti největší, strážci svatováclavské koruny měří přes 3 metry. Vchod do jeskyně střeží mohutný kamenný lev. Zajímavostí je, že autor skutečného lva nikdy neviděl a pracoval jen podle obrázku. V roce 1931 však bohužel Stanislav Rolínek podlehl na následky dlouholeté nemoci a sochy v rytířském sále museli podle jeho návrhů dokončit jiní.
Co nezničili nacisti, zničili komunisti
Ze sochy T.G.M. zůstaly dodnes jen ty boty. Nacistický diktát zakazoval jakékoli zobrazování nebo připomínání Masaryka a první republiky. Proto místní nechali nejprve sochu zazdít a na jejím vršku postavili atrapu cihlového domku, aby nebyla socha odhalena. Jenže nacistům přišlo udání a místním bylo sděleno, že socha musí být zničena. Ti se rozhodli k dalšímu riskantnímu kousku a celou, 14 metrů vysokou sochu T.G.M. rozřezali a jednotlivé kusy ukryli a zakopali po okolí. Před koncem války se i tohle provalilo a úřady nechaly kusy sochy zničit.
Sochy tří legionářů uvnitř jeskyně, které však již nebyly dílem původního autora Rolínka, pro změnu zničili komunisti, protože se jednalo též o prvorepublikový symbol. Dnes už je k vidění jen replika sousoší legionářů.
Areál jeskyně s rozhlednou
Okolí jeskyně je v současné době upraveno jako park, který je i galerií pod širým nebem. Mladí sochaři zde v rámci mezinárodních sochařských symposií postupně vytváří nové sochy a navazují tak na práci Stanislava Rolínka. Na kopci hned za jeskyní stojí kamenná Burianova rozhledna vysoká 18 metrů, ze které je za dobré viditelnosti možné zhlédnout Jeseníky, Krkonoše a Pálavu. Součástí areálu je nyní i tzv. Smyslová zahrada, která započala roku 2009 a původně měla být určena pouze pro nevidomé a zrakově postižené. Jde o rostliny výrazných vůní, zajímavé hmatem nebo chutí a hmatové i zvukové prvky. Seznámení s přírodou všemi smysly. Návštěvníci se mohou se zavázanýma očima pokusit hmatem a čichem rozeznat rostliny, orientovat se pomocí zvuku potůčku, anebo hmatem poznávat různé přírodní materiály.
Jeskyně Blanických rytířů má dodnes velmi působivou vlasteneckou historii, i když ti rytíři uvnitř jsou pouze sochami, a ne bájnými bytostmi z Jiráskova díla. Je to především neoblomnost autorů sochařů a místních, kteří svými počiny tehdy přispěli k širšímu věhlasu naší první republiky a dokázali se postavit proti nacistickým okupantům.
Zdroje: