Hlavní obsah
Aktuální dění

Kateřina Velíšková: Síkela po slyšení v europarlamentu - jak vyváží obchod, geopolitiku a rozvoj?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: STAN

Jozef Síkela

Jozef Síkela tento týden zřejmě uspěl v tzv. „grilování“ v Evropském parlamentu, tedy přezkoumání jeho kvalifikací a priorit jako kandidáta na eurokomisaře pro mezinárodní partnerství.

Článek

Ve tříhodinovém slyšení prokázal znalost portfolia i evropského kontextu a zdá se, že jeho jmenování bude za necelé dva týdny oficiálně schváleno. Před Síkelou ale teď bude stát nelehký úkol nesourodou agendu realizovat a dostát slibům, které europoslancům dal. Ačkoli se v posledních měsících mluví o jeho portfoliu především jako o možnosti posílit evropské geopolitické a obchodní zájmy, Síkela by neměl zapomínat na udržitelný rozvoj jakožto cíl sám o sobě.

Často zmiňovaný důraz Síkelova portfolia na obchodní zájmy částečně pramení z celkově konzervativnějšího přístupu nové Evropské komise v čele se staronovou předsedkyní Ursulou von der Leyen. Ta v Síkelově pověřovacím dopise neskrývá důraz na evropskou prosperitu a bezpečnost, kterých má být dosaženo především díky investičnímu programu Global Gateway, který má v zemích mimo EU konkurovat čínské iniciativě Belt and Road.

Právě program Global Gateway byl v českém mediálním prostoru často skloňován poté, co se Česku nepodařilo vyjednat statusově významnější portfolio typu obchod. Aby se zmírnilo zklamaní z nenaplněného slibu o „silném ekonomickém portfoliu“, začal samotný Síkelapremiér Fiala rámovat komisařství pro mezinárodní partnerství a zejména program Global Gateway jako příležitost pro české firmy a cestu k posílení evropské ekonomické bezpečnosti.

Tento přístup k portfoliu mezinárodního partnerství ale může být v praxi problematický. Ihned po zveřejnění jmenovací dopisu Síkely se ozvala silná kritika nevládních rozvojových organizací, dle kterých von der Leyen mísí dohromady obchodní zájmy EU, geopolitiku, a snahu omezit migraci a vše prezentuje pod hlavičkou mezinárodní rozvojové spolupráce. Ideální projekt financovaný z peněz Síkelova komisařství by tak měl vybudovat novou infrastrukturu v některé z afrických zemí, zároveň přinést zakázky evropským firmám, omezit vliv Číny v regionu a ideálně ještě zajistit, že díky nové infrastruktuře místní nebudou toužit po migraci do Evropy.

Takto komplikované programy s mnoha vedlejšími motivy jsou ale často neefektivní a podobná kritika se již zvedá i proti vlajkové lodi Síkelova portfolia, tedy programu Global Gateway. Nedávno publikovaná zpráva „Kdo profituje z Global Gateway“ vyhodnotila, že dosavadní fungování programu je netransparentní a neumožnuje dostatečné hodnocení efektivity jednotlivých projektů. Uvedla také, že sám program může mít řadu nežádoucích dopadů v cílových zemích od zvýšení zadlužení po negativní dopady na životní prostředí. Zároveň se objevily případy již realizovaných projektů placených z Global Gateway, v rámci nichž byly financovány indické nebo čínské firmy.

Před Síkelou tudíž bude stát klíčový úkol, a to sice skloubení velmi rozdílných priorit a vyvážení obchodních zájmů s agendou mezinárodního rozvoje. Jeho dosavadní zkušenosti z bankovnictví a Ministerstva průmyslu a obchodu napovídají, že přirozeně blíže bude mít k obchodní a investiční agendě. V průběhu svého slyšení Síkela prokázal, že si nastudoval i rozvojovou část portfolia a zavázal se i ke spolupráci s občanskou společností a snižování globálních nerovností. Je ale zřejmé, že bude muset více zapracovat právě na zlepšení a rozvoji programu Global Gateway. Pokud má program skutečně konkurovat Číně, musí být transparetní, lépe zacílený a více zapojit samy cílové země.

Přestože se Síkela o svém evropském portfoliu ještě v září vyjadřoval primárně jako bankéř a obchodník, ve svém slyšení dokázal zahrnout i témata mezinárodního rozvoje, nerovností a migrace. Otázkou zůstává, jestli se mu podaří komplexní portfolio v praxi realizovat. Přestože se spojení obchodu, geopolitiky a rozvoje zdá lákavé, provedení bývá problematické a může přinést mnoho nežádoucích dopadů na rozvojové země.

Autorkou je Kateřina Velíšková, analytička Asociace pro mezinárodní otázky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz