Článek
Když se v roce 1794 ve vznikajících Spojených státech poprvé objevil Flowing Hair Dollar, nikdo nemohl tušit, že se tato stříbrná mince stane jedním z nejvzácnějších klenotů numismatické historie. První dolar vydaný federální vládou USA, jehož kořeny sahají až k španělskému dolaru, není jen obyčejnou mincí – je symbolem odhodlání tehdejších vůdců vybudovat jednotný měnový systém a připomínkou počátků americké identity.
Chaotické začátky a zrození národní mince
Po vyhlášení nezávislosti v roce 1776 se mladý stát potýkal s finančním chaosem. V oběhu kolovala směs zahraničních mincí, především španělská pesos, ale vlastní měna chyběla. Vše se změnilo, když v roce 1791 předložil ministr financí Alexander Hamilton Kongresu vizi národní mincovny a vytvoření dolaru. O rok později, 2. dubna 1792, prezident George Washington podepsal zákon, který tuto vizi uvedl v život a založil Filadelfskou mincovnu.
První kámen mincovny položil její ředitel David Rittenhouse v červenci 1792, ale na výrobu stříbrných dolarů si země musela počkat až do roku 1794. Design mince navrhl rytec Robert Scot. Na přední straně se objevil portrét dívky s rozpuštěnými vlasy, která symbolizuje svobodu - odtud název „Flowing Hair“ – a na zadní straně orel s věncem. Později přibylo patnáct hvězd, představujících tehdejších patnáct států unie.
První ražba a její nedostatky
Historický okamžik nastal 15. října 1794, kdy byly vyraženy první dolary. Stříbro na ně dodal sám Rittenhouse. Brzy se však ukázalo, že lis poháněný lidskou silou není na tak velké mince připraven. První dolary tak trpěly nedokonalostí – špatně vyraženými detaily či nerovnoměrnou tloušťkou. Přesto Rittenhouse neváhal a mnoho z nich rozdal významným osobnostem nebo je vyměnil za zahraniční mince, aby propagoval nový symbol americké ekonomiky. Jeden exemplář dokonce putoval do rukou prezidenta Washingtona.
V roce 1795 přišel nový, výkonnější lis a výroba nabrala na obrátkách. Celkem bylo ten rok vyraženo 203 033 stříbrných dolarů, ale už v říjnu téhož roku Flowing Hair Dollar nahradil nový design. Přesný počet původních mincí z roku 1794 zůstává záhadou – odhaduje se, že jich přežilo pouze 120 až 130, přičemž v perfektním stavu bylo nalezeno jen několik málo kusů.
Cesta k legendě
Flowing Hair Dollar se rychle stal sběratelským klenotem. Už v roce 1880 měla mince v dobrém stavu hodnotu 50 dolarů, což byla na tehdejší dobu značná částka. V 90. letech 20. století numismatik Jack Collins odhadl, že se dochovalo jen několik desítek exemplářů. Skutečný zlom však přišel 24. ledna 2013, kdy byl na aukci Stack’s Bowers Galleries prodán jeden z prvních, pečlivě vyražených kusů za neuvěřitelných 10 016 875 dolarů – nejvyšší částku, jakou kdy mince vynesla. Tento „národní poklad“, jak ho nazval jeho bývalý majitel Steven Contursi, prošel rukama slavných sběratelů, včetně finančníka E.H.R. Greena, a zapsal se do dějin.
Flowing Hair Dollar v Praze
Tato historická mince nezůstala jen za oceánem. V roce 2016 zavítala i do Česka jako součást celoevropského turné. V Národním muzeu v Praze ji mohli návštěvníci obdivovat spolu s originálem kopie Deklarace nezávislosti z roku 1776. Kromě Prahy putovala i do Osla, Stockholmu, Helsinek, Tallinu, Varšavy, Londýna a Dublinu, kde připomněla nejen americkou historii, ale i univerzální touhu po svobodě a jednotě.