Článek
Stockholm 1973: Případ, který otřásl psychologií
V srpnu 1973 přepadli ozbrojení lupiči pobočku banky Sveriges Kreditbank a vzali si čtyři zaměstnance jako rukojmí. Šest dnů byli vězněni v trezoru, zatímco policie vyjednávala s únosci. Když bylo drama u konce a rukojmí byli osvobozeni, odborníci očekávali projevy úlevy a vděčnosti. Místo toho oběti vyjadřovaly sympatie k pachatelům a dokonce jim důvěřovaly více než policii. Tento nečekaný postoj vedl k vytvoření termínu „stockholmský syndrom“.
Mary McElroyová: Květiny od únosců
Ještě před definováním stockholmského syndromu se objevil případ Mary McElroyové z roku 1933. Byla unesena čtyřmi bratry, kteří ji drželi ve sklepě, dokud její bohatý otec nezaplatil výkupné. Přestože byla zachráněna a pachatelé odsouzeni, Mary se jich zastávala, navštěvovala je ve vězení a snažila se jim zmírnit trest. Prohlašovala, že se k ní chovali s respektem a dokonce jí darovali květiny. Trauma si nakonec vybralo svou daň a Mary ve 32 letech spáchala sebevraždu.
Patty Hearstová: Od oběti k bojovnici
V roce 1974 byla unesena Patty Hearstová, dědička mediálního impéria. Když trávila volný den v domě svého otce se snoubencem, neočekávaně zazvonilo několik ozbrojených mužů. Odvlekli ji do auta, kde se dozvěděla, že byla unesena skupinou označující se za Symbionskou osvobozeneckou armádu (SLA). Jejich cílem bylo „osvobodit svět od fašistického hmyzu“, v čele s Donaldem DeFreezem, silně protikapitalistickým vůdcem. I přesto, že se jednalo o násilnou skupinu, která měla na svědomí několik vražd, Patty se zapojila do fungování jejich organizace. Dokonce se připojila k útokům skupiny, jak dokládá záznam z bankovní loupeže v Los Angeles. Když byla nakonec zadržena FBI, tvrdila, že byla ovlivněna SLA natolik, že netušila, co vlastně dělá. Od soudu si odnesla rozsudek 35 let vězení, ale nakonec jí byl trest snížen na 7 let a později dokonce na 2 roky. Byla totiž oficiálně uznána jako oběť stockholmského syndromu.
Natascha Kampuschová: Dlouhých osm let v zajetí
V roce 1998 byla desetiletá Natascha Kampuschová unesena Wolfgangem Priklopilem a uvězněna na více než osm let. I přes utrpení, které jí únosce způsobil, se k němu v určitém smyslu citově připoutala. Když se jí podařilo uniknout, Priklopil spáchal sebevraždu. Natascha později odmítla, že by trpěla stockholmským syndromem, ale její případ je často uváděn jako jeden z nejvýraznějších příkladů tohoto fenoménu. Na svobodě několikrát otevřeně řekla, že za Wolfganga truchlí. Za to ji lidé začali odsuzovat a v internetových diskusích jí přáli další uvěznění, či dokonce smrt. „V zajetí jsem měla jednoho nepřítele. Na internetu se jich pak ale objevily tisíce,“ vzpomíná. Dům svého trýznitele Natascha koupila, když jí bylo 20 let, a stále je v jejím vlastnictví. Nechce totiž, aby se z něj stala atrakce pro veřejnost, aby v něm řádili vandalové nebo aby byl stržen. „Je to groteskní. Platím za energie v domě, v němž jsem nikdy nechtěla žít a žít v něm ani nebudu. Už jsem tam byla. Nepůsobí tak děsivě, ale pořád je to pro mě dům hrůzy,“ řekla německému magazínu Bunte.
Psychologie přežití
Stockholmský syndrom se často objevuje v situacích extrémního stresu a bezmoci. Oběť se nachází v prostředí, kde je její osud v rukou agresora. Jakmile únosce projeví i sebemenší náznak laskavosti – například nedopustí násilí nebo nabídne jídlo – oběť to může vnímat jako milosrdenství a začne se k němu emocionálně upínat. Psycholog Frank Ochberg tento jev přirovnává k vztahu mezi dítětem a rodičem, kdy je bezbranný jedinec zcela odkázán na někoho jiného.
Neobjasněná záhada mysli
Navzdory výzkumům stále neexistuje jednoznačné vysvětlení, proč stockholmský syndrom postihuje některé oběti a jiné ne. Cleveland Clinic uvádí, že až 27 % rukojmí vyvine emocionální vazbu k únosci, zatímco jiní zůstávají v odporu. Vědci se shodují, že jde o extrémní obranný mechanismus, který pomáhá oběti přežít neúnosnou situaci.
Stockholmský syndrom zůstává jedním z nejpodivnějších a nejzajímavějších fenoménů psychologie. A přestože byl mnohokrát ztvárněn v literatuře a filmu, jeho pravá podstata stále uniká úplnému pochopení.
Zdroje: