Článek
V pondělí 19. listopadu 1703 zemřel v pařížské Bastile neznámý muž, jehož tvář po celá desetiletí nikdo nespatřil. Od roku 1669, kdy byl poprvé uvězněn, prošel několika francouzskými věznicemi, vždy s maskou na obličeji – ať už železnou, jak tvrdí legenda, nebo spíše látkovou, jak naznačují novější výzkumy. Pohřben byl pod jménem Marchioly, ale jeho skutečná identita zůstala záhadou. Tato mystická postava, známá jako „Muž se železnou maskou“, inspirovala spisovatele, historiky i umělce – od Voltaira přes Dumase až po moderní badatele. Kdo ale tento vězeň skutečně byl?
Legenda o královském dvojčeti a Dumasův příběh
Příběh Muže se železnou maskou se poprvé dostal do širšího povědomí díky francouzskému spisovateli Voltaireovi, který v 18. století navrhl, že vězeň mohl být dvojčetem krále Ludvíka XIV., ukrytým před světem tak, aby neohrozil královskou moc. Tuto dramatickou myšlenku později převzal Alexandre Dumas starší a rozpracoval ji ve svém románu Vikomt de Bragelonne, vydaném v letech 1847–1850 jako závěrečné části trilogie o mušketýrech. V Dumasově podání je Muž se železnou maskou Filip, tajný bratr Ludvíka XIV., prvorozený z dvojčat Anny Rakouské a Ludvíka XIII. Královská rodina ho ukrývá, aby zabránila rozkolu o trůn a po letech ho Ludvík XIV. nechá uvěznit za železnou maskou.
Eustache Dauger: Skutečný muž za maskou?
Moderní historický výzkum přinesl střízlivější pohled. V roce 2016 americký historik Paul Sonnino z Univerzity v Santa Barbaře uvedl, že Mužem se železnou maskou byl Eustache Dauger, člověk ve službách kardinála Julese Mazarina, prvního ministra Francie za vlády mladého Ludvíka XIV. Sonnino tvrdí, že Dauger byl uvězněn, aby se utajily finanční machinace a zpronevěry, do nichž byl Mazarin zapleten. Železná maska? Podle Sonnina jen romantický výmysl – pokud Dauger masku nosil, byla pravděpodobně z černého sametu.
Tuto teorii v roce 2021 rozvinula historička Josephine Wilkinsonová v knize Muž se železnou maskou: Pravda o nejslavnějším evropském vězni. Wilkinsonová prozkoumala korespondenci mezi Ludvíkem XIV., ministrem války Louvoisem a žalářníkem Bénignem Dauvergne de Saint-Marsem, který Daugera střežil. Došla k závěru, že Eustache byl skutečným vězněm, ale zdaleka ne tak významnou postavou, jak si lidé představovali. „Byl to jen podřadný komorník,“ píše Wilkinsonová, „a masku nosil jen v pozdějších letech, když ho mohli spatřit cizí lidé.“
Život za mřížemi
Eustachův příběh začíná v létě 1669, kdy ho Ludvík XIV. nechal zatknout a uvěznit v pevnosti Pignerol v italských Alpách. Saint-Mars dostal přísné instrukce: zajistit, aby s ním nikdo nemluvil, a podávat mu jídlo jen jednou denně. Pokud by Eustache promluvil o čemkoli mimo své základní potřeby, měl být zabit. To naznačuje, že věděl něco citlivého – možná informace z tajných jednání mezi Ludvíkem XIV. a anglickým králem Karlem II., která probíhala přes kanál La Manche a zahrnovala Karlovu sestru Henriettu. Eustache mohl být jedním z poslů, kteří tyto zprávy přenášeli.
Později se Eustache stal sluhou Nicolase Fouqueta, bývalého ministra financí, který byl rovněž vězněn v Pignerolu. Po Fouquetově smrti ho Saint-Mars přesouval z pevnosti do pevnosti a nakonec do Bastily, kde v roce 1703 zemřel. V Bastile nosil černou sametovou masku, ale jen tehdy, když ho mohli vidět přihlížející, například při cestě na mši.
Proč maska?
Proč ale vůbec maska? Wilkinsonová naznačuje, že Saint-Mars, ambiciózní žalářník, zveličoval Eustachovu důležitost, aby si udržel vlastní prestiž. Když přestal střežit významné vězně jako Fouqueta, potřeboval udržet iluzi, že má v péči někoho tajemného. Eustache se tak stal obětí jeho snahy o slávu. „Maska neskrývala, kým Eustache byl, ale kým nebyl,“ uzavírá Wilkinsonová.
Muž se železnou maskou na plátně
Příběh Muže se železnou maskou se přenesl i na filmové plátno a oživil tajemství v různých podobách. Už v roce 1929 se diváci dočkali němého snímku Železná maska, kde Douglas Fairbanks jako d’Artagnan bojuje za osvobození Filipa v dobrodružném příběhu rané kinematografie. O dekádu později, v roce 1939, přišla další verze pod taktovkou Jamese Whalea – Louis Hayward tu ztvárnil Ludvíka i Filipa a mušketýři se znovu chopili meče, aby napravili křivdy. V roce 1977 se příběh objevil na televizních obrazovkách, tentokrát s Richardem Chamberlainem v hlavní roli.
Největší popularitu ale získal film z roku 1998 v režii Randalla Wallace. Leonardo DiCaprio tu exceluje v dvojroli krutého Ludvíka a laskavého Filipa, obklopen hvězdnou čtveřicí mušketýrů: Jeremy Irons jako Aramis, John Malkovich jako Athos, Gabriel Byrne jako d’Artagnan a Gérard Depardieu jako Porthos. Tento hollywoodský trhák přinesl Dumasův příběh nové generaci s velkolepou výpravou, akcí a nádechem romantiky.
Pravda, nebo další iluze?
Ačkoli teorie o Eustachovi Daugerovi nabízí věrohodné vysvětlení, zůstává mnoho otázek. Co přesně věděl, že si to vyžádalo doživotní vězení? Byl opravdu jen nevýznamným komorníkem, nebo skrýval větší tajemství? Příběh Muže se železnou maskou zůstává i po staletích fascinující směsicí faktů a fikce. Voltaire a Dumas možná přeháněli, ale jejich vize dodnes živí naši představivost.
Zdroje: