Hlavní obsah
Lidé a společnost

Naivní důchodce a kufr plný kokainu: Za pašování drog ho v Honkongu odsoudili na 27 let

Foto: Pixabay

Letištní hala - ilustrační foto

Vladimír Švec, důchodce ze Sušice na Klatovsku, se stal obětí jednoho z nejdrsnějších podvodů, jaké si lze představit. Muž, který věřil, že ho čeká pohádkové bohatství, skončil v hongkongském vězení za pašování kokainu.

Článek

Příběh začíná v roce 2016, kdy si nedoslýchavý senior bez znalosti cizích jazyků začal vyměňovat e-maily s jakousi Sonyou. Neměl ani korunu, dlužil na nájemném, od kamarádů si napůjčoval desetitisíce a její zprávy nabízely snadné řešení. Psala mu totiž dáma, která prý potřebovala vyřešit obří dědictví po svém zavražděném manželovi, politikovi ze západoafrické Burkiny Faso. S důchodcem si dopisovala dva roky, poslala mu i fotografii kufru napěchovaného dolary, letenku do Brazílie a zamluvila mu hotel v Sao Paulu. Vladimír měl ve schránce v té době několik tisíc podobných e-mailů, kde odepisoval různým podvodníkům, že jim za peníze pomůže k pohádkovému bohatství. S cestou do Brazílie zprvu váhal. Neměl totiž ani na autobus ze Sušice do Prahy na letiště. Půjčil mu kamarád.

Naivní a zaslepený důchodce se pak bez rozmyslu vydal do světa. V Sao Paulu strávil 16 dní v hotelu, kde za něj záhadně někdo platil. Bylo mu to divné, ale věřil, že je to součást plánu. Sedmnáctý den přišel e-mail s instrukcemi. Švec měl vzít drahý kufr s dárky pro přátele a odletět do Hongkongu. Tam měl podepsat smlouvu a získat čtyři miliony dolarů. Kufr, který dostal, však obsahoval něco zcela jiného – tři kilogramy kokainu ukryté ve skryté kapse.

Zatčení a tvrdý trest

Po příletu do Hongkongu se Švec choval zmateně. Pobíhal po letišti, hledal svůj kufr a nedokázal ho popsat, což vzbudilo podezření celníků. Rentgen odhalil drogy a Švec byl okamžitě zatčen. „Je to spiknutí,“ bránil se. Tvrdil, že o drogách nevěděl a že byl podveden. Hongkonský soud mu však neuvěřil a v lednu 2018 ho odsoudil k 27 letům vězení – trestu, který byl pro tehdy téměř sedmdesátiletého muže de facto doživotím. Za mřížemi lepil pytlíky, přišíval poutka, podrobil se žaludeční operaci a stěžoval si na jednotvárnou stravu složenou z rýže a fazolí. Penzistu navštěvovali ve věznici pouze zástupci české ambasády, kteří mu zpočátku zajišťovali překladatele, poštu od sestry a nakupovali některé věci osobní hygieny. Švecův případ není ojedinělý. V roce 2017 dostal stejný trest jiný český senior, Luděk Havránek, za pašování šesti kilogramů kokainu. I on tvrdil, že o drogách nevěděl, ale v roce 2020 zemřel ve vězení na rakovinu.

Boj o návrat a milost od prezidenta

Švec strávil ve vězení v Hongkongu přes čtyři roky, než se v roce 2022 podařilo díky úsilí spolku Šalamoun a česko-hongkongské dohody o vydávání odsouzených převézt ho do Česka. Zde si měl odpykat zbytek trestu, což znamenalo, že by vyšel na svobodu až ve věku 93 let. Spolek Šalamoun však argumentoval, že Švec není zločinec, ale oběť podvodu. „Byl učebnicovým příkladem oběti scammingu,“ uvedl Václav Peričevič ze spolku. V létě 2023 požádal Šalamoun o prezidentskou milost. Argumentoval tím, že Švec se vždy zasazoval o získávání prostředků na vlastní živobytí poctivou prací. Vyučil se jako soustružník a následně pracoval v Mlékárně Klatovy, ale rovněž souběžně vykonával dobročinnou činnost jako správce v ozdravovnách a vždy se snažil lidem ze svého okolí i ostatním nezištně pomáhat. Prezident Petr Pavel žádosti vyhověl a zkrátil trest na osm let, což odpovídá české trestní sazbě za podobný čin.

Švec měl být propuštěn v listopadu 2023, ale osud rozhodl jinak. V srpnu téhož roku zemřel v pražské nemocnici, pravděpodobně na následky špatného zdravotního stavu a počínající demence. Už ve věznici Horní Slavkov působil dezorientovaně a tvrdil, že za jeho uvězněním stojí tajné služby a dokonce Barack Obama.

Varování pro ostatní

Příběh Vladimíra Švece je tragickým příkladem toho, jak snadno mohou podvodníci zneužít důvěřivost a zoufalství. Švec, osamělý muž bez rodiny s finančními problémy, uvěřil pohádkám o dědictví a zaplatil za to krutou cenu. Jeho případ zdůrazňuje, jak důležité je být obezřetný vůči neznámým e-mailům a nabídkám, které znějí příliš dobře na to, aby byly pravdivé.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz