Hlavní obsah
Lidé a společnost

Zakladatelka legendárního časopisu Aenne Burda: Jak se z dcery topiče stala královna světové módy

Foto: Hubert Burda Media, Creative Commons CC BY-SA 3.0

Aenne Burda slaví čtyřicáté narozeniny

Módní časopis Burda byl fenoménem dávno před tím, než se oficiálně dostal do československé distribuce. Za socialismu se vozil ze západního Německa, putoval z ruky do ruky a mít „šaty z Burdy“ byl pro mnohé dámy splněný sen.

Článek

Aenne Burda se narodila jako Anna Magdalene Lemmingerová v roce 1909, vyrůstala ve skromných poměrech v německém Offenburgu, kde její otec pracoval jako topič na lokomotivě. Už jako dítě měla ohromnou ctižádost. Odmítla se smířit s prostředím, do kterého se narodila a prosadila si studium na klášterní škole, kam chodily dcery z lepších rodin. Byla nejlepší ve třídě, excelovala v matematice, jazycích i obchodu. Po škole si našla netradiční zaměstnání. Pracovala v elektrárně, kde jako vymahačka dluhů, dokázala využít svou energii a výřečnost.

V roce 1931 se provdala za Franze Burdu, ambiciózního tiskaře a nakladatele a vrhla se do role manželky a matky tří synů. Život v luxusu, večírky a dovolené v Baden-Badenu, to vše vypadalo jako splněný sen. Ale válka a manželovy nevěry přinesly trhliny. Když Aenne zjistila, že Franz financuje módní časopis své milenky Elfriede Breuerové, rozhodla se jednat. „Zatímco já dělám hospodyni, jiná vlastní prosperující byznys, financovaný z našich rodinných peněz?“ Aenne dala Franzovi nůž na krk. Místo rozvodu měl vycouvat z milostného dobrodružství a převést vydavatelský byznys z milenky na manželku. Jinak mu hrozil skandál.

Do čtyřiceti let jsem byla hospodyní a matkou. Ve čtyřiceti jsem se stala nakladatelkou. A dnes, čtyřicet let poté, je můj časopis největším módním časopisem na světě.
Aenne Burda

V jedné věci však Aenne pravdu neměla. Vydavatelství neprosperovalo, bylo naopak hluboce ztrátové, podniku se nedařilo. Franz Burda doufal, že tento fakt manželku odradí. Ale nic takového se nestalo, Aenne se naopak nadšeně vrhla do nových plánů. Krátce po válce převzala firmu i všech jejích 48 zaměstnanců. Jediný, koho vyhodila, byla manželova exmilenka. A nevěrný manžel byl donucen zaplatit ztráty z milenčina podnikání. Manželství zůstalo zachováno, byť od této chvíle bylo více obchodem než milostným vztahem. Aenne Burda se plně pustila do byznysu.

Revoluce v šití: Burda Moden

První číslo časopisu tehdy ještě nazvaného Favorit vyšlo v říjnu 1949, ale už v lednu 1950 neslo název Burda Moden. Aenne pochopila, co poválečné Německo potřebuje: módu, která je dostupná. Luxusní pařížské kreace byly pro většinu žen nedosažitelné, ale Aenne přišla s geniálním nápadem. Začala vkládat do časopisu archy se střihy, podle kterých si čtenářky mohly ušít elegantní šaty doma.

Tento koncept byl revoluční. Šití bylo běžnou dovedností, ale střihy haute couture byly výsadou bohatých. Aenne je nabídla všem. Za 1,40 marky mohla každá žena proměnit kousek látky v šaty inspirované Paříží. Časopis Burda Moden se stal hitem. Náklad rostl z 100 000 výtisků v roce 1950 na 1,5 milionu v roce 1968. V roce 1974 už byl největším módním časopisem světa.

Globální impérium a průlom v Rusku

Aenne nejenže dobyla Německo, ale expandovala i za hranice. Její časopis vycházel ve 120 zemích a v 16 jazycích. V roce 1987 se Burda Moden stal prvním západním časopisem, který pronikl do Sovětského svazu, a to díky podpoře Raisy Gorbačovové. Aenne osobně představila časopis v Moskvě, což označila za vrchol svého života. Pro ženy ve východním bloku se Burda stala oknem do světa elegance a svobody.

Foto: Yuriy Somov , Creative Commons CC-BY-SA 3.0

Aenne Burda a Raisa Gorbačovová

Kromě Burda Moden Aenne založila další tituly – Anna pro ruční práce, Carina nebo Verena. Každý nový projekt byl úspěchem, který posiloval její impérium. V roce 1994, když ve věku 85 let předala vedení svým synům, vykázalo vydavatelství obrat 172 milionů marek.

Žena mnoha tváří

Aenne Burda nebyla jen podnikatelka. Věnovala se olejové malbě, byla milovnicí rychlých kol a užívala si pozornosti velkého světa na módních přehlídkách a filmových premiérách. Byla silně ambiciózní a trpělivě odolávala jak své obchodní konkurenci, tak i vnitřní kritice. Jako samostatná obchodnice nezůstávala stranou emancipačního hnutí — podporovala jej a stále se vymezovala vůči konkurenci. Kromě toho se orientovala i ve složitých osobních propletencích v politice, filmovém průmyslu, módě a v médiích. Nadace Aenne Burdové dodnes sponzoruje umění, kulturu, ochranu památek a životního prostředí, péči o staré lidi a podporuje potřebné v Offenburgu. Aenne Burdová zemřela v roce 2005 obklopena rodinou ve věku 96 let.

Vydavatelství Burda dnes zahrnuje přes 600 titulů ve více než 20 zemích, včetně České republiky. Její syn Hubert, který převzal rodinný podnik, je podle Forbesu jedním z nejbohatších lidí světa.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz