Hlavní obsah
Věda a historie

Ztracena v Ekvádoru: Prázdninové dobrodružství, které skončilo tragédií

Foto: Gerard Prins Creative Commons, CC BY-SA 3.0

Dvouvrcholová sopka Illiniza

Jana Kubištová, sedmadvacetiletá mladá žena z Boharyně na Královéhradecku, se v roce 2001 vydala s výpravou českých horolezců na dobrodružnou cestu do Ekvádoru. Během sestupu ze sopky Illiniza Norte se po ní slehla zem.

Článek

Jana byla vášnivou milovnicí hor. Společně se sedmičlennou skupinou českých horolezců, složenou z pěti mužů a dvou žen, se vydala do Jižní Ameriky, aby zdolávala tamní vrcholy. Skupina, jejíž členové se znali z předchozích horských výprav, plánovala po zdolání několika vrcholů pokračovat v rozdělených týmech. Jedním z prvních cílů byla sopka Illiniza Norte, ležící 120 kilometrů od ekvádorské metropole Quita, s vrcholem ve výšce 5126 metrů nad mořem. Illiniza Norte není považována za extrémně náročný vrchol. Podle průvodců nevyžaduje speciální horolezecké vybavení ani výjimečné zkušenosti, což umožňuje i méně zkušeným turistům dosáhnout jejího vrcholu. Výprava odjela z Quita 6. července 2001 a následující den zahájila výstup. Noc před finálním stoupáním strávili v tábořišti ve výšce přibližně 4000 metrů. Jana, která byla ve skvělé fyzické kondici, se 8. července ráno rozhodla vyrazit na vrchol dříve než zbytek skupiny. Když dorazili ostatní, Janu nenašli. Po krátkém odpočinku se údajně rozhodla sestoupit sama, protože jí byla zima. To bylo naposledy, co ji někdo viděl.

Pátrání bez výsledků

Zbytek výpravy nahlásil Janino zmizení až po třech dnech. Tento časový odstup mohl zkomplikovat počáteční fázi pátrání, kdy jsou šance na nalezení pohřešované osoby nejvyšší. Rozběhla se rozsáhlá pátrací operace, do které se zapojila ekvádorská policie, místní záchranáři, čeští skauti, přátelé Jany a dokonce i její otec, který do Ekvádoru osobně přicestoval. Vypsal odměnu 10 tisíc dolarů a prostřednictvím ekvádorských médií se snažil případ dostat do povědomí veřejnosti. Najal si a platil horolezce a muže z trekové outdoorové agentury. Pročesávali oblast nezávisle na policii dva až tři měsíce. Ani oni nenašli žádnou stopu. Přes veškeré úsilí však záchranáři, kteří důkladně prohledali svahy sopky i její okolí, nenašli vůbec nic. Žádné oblečení, vybavení ani tělo. Do akce se rovněž zapojil Interpol, ale ani jeho úsilí nepřineslo průlom. Pátrání záchranářů na místě sledoval tehdejší reportér České televize Filip Kanda - dnes český diplomat, působící na velvyslanectví v Buenos Aires.

„Někde v sedle se rozhodla sama vyrazit dříve s tím, že na ostatní počká nahoře. Když tam ale dorazili, nemohli ji najít. Záchranáři spekulovali o tom, že mohla být zmatená kvůli špatnému počasí, mlze a vysoké nadmořské výšce, takže možná šla dolů druhou stranou. Ale ani tam nikdo nic nenašel,“ vzpomínal Kanda v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Ani pátrání v nejbližších vesnicích nikam nevedlo. „Otec choval naději, že možná přežívá se ztrátou paměti v nějaké nedaleké indiánské komunitě nebo že ji tam drží proti její vůli. Oslovil i jakéhosi šamana, který řekl, kde je žena zakopaná. Šli na to místo, kopali, ale nic,“ uvedl český diplomat. Ekvádorský deník Que Noticias v roce 2022 napsal, že František Kubišta strávil v jihoamerické zemi pátráním po dceři celkem sedm měsíců.

Teorie a spekulace: Co se stalo?

Okolnosti zmizení Jany Kubištové zůstávají nejasné a vedly k řadě spekulací o tom, co se mohlo stát. Jednou z hlavních teorií je, že se během sestupu z Illiniza Norte zřítila do hluboké trhliny, což by vysvětlovalo absenci jakýchkoliv stop, ačkoliv špatné počasí – mlha a déšť – mohlo zkomplikovat orientaci. Přesto je překvapivé, že zkušené pátrací týmy, které oblast dobře znaly, nenašly žádné zbytky oblečení či vybavení. Další hypotéza zvažuje únos, protože nedaleko místa zmizení se nachází horská chata s parkovištěm a přístupovou silnicí, což by mohlo usnadnit organizovaný zločin, i když Ekvádor byl v roce 2001 považován za relativně bezpečný. Spekulovalo se také o možnosti, že Jana utrpěla úraz a v důsledku ztráty paměti přežívá v některé z okolních indiánských komunit, ačkoliv tuto teorii její otec Ludvík Kubišta vyloučil s tím, že místní obyvatelé jsou mírumilovní. Vyšetřovatelé rovněž prověřovali možnost konfliktu uvnitř české výpravy, ale tato stopa se také nepotvrdila. Méně pravděpodobná je domněnka, že Janu napadla divoká zvěř, protože v oblasti nejsou známy útoky predátorů a stopy by pravděpodobně zůstaly.

Ekvádorská policie případ odložila jako neuzavřený a český policejní spis, který údajně obsahuje stovky stran, zůstává rovněž otevřený. Výzvu, aby se přihlásil každý, kdo má o zmizelé Češce nějakou informaci zveřejnilo ekvádorské státní zastupitelství naposledy 21. dubna 2022.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz