Hlavní obsah

Co by měla obsahovat prázdninová lékárnička?

Foto: Seznam.cz

Jako lékařka se často setkávám s pacienty, kteří podcení význam dobře vybavené prázdninové lékárničky. Prázdniny jsou časem relaxace a dobrodružství, ale také neočekávaných zdravotních komplikací.

Článek

Ať už se chystáte na dovolenou do zahraničí, nebo na víkendový výlet v srdci přírody, dobře vybavená lékárnička vám může ušetřit mnoho starostí. Pokud bych přitom měla vyzdvihnout jednu věc, kterou byste měli mít v každé tašce, batohu a také v autě, jsou to jednorázové rukavice.

1. Základní léky

- Analgetika a antipyretika: Nezapomeňte na léky proti bolesti a horečce, jako je paracetamol nebo ibuprofen. Pro děti je nejvhodnější forma sirupu.

- Antihistaminika: Proti alergickým reakcím je dobré mít s sebou antihistaminika jako cetirizin nebo loratadin. I u tohoto typu léků je vhodnější forma kapek. Pro lokální poškození je výhodné mít antihistaminika v gelu.

- Léky proti průjmu: Pro případ trávicích potíží je dobré mít s sebou protiprůjmové léky a probiotika Z volně prodejných jsou to např. loperamid, diosmektit a Saccharomyces Boulardii.

2. Léky na předpis

- Osobní léky: Nezapomeňte na své osobní léky na předpis. Ujistěte se, že máte dostatečnou zásobu na celou dobu vaší dovolené. Pokud cestujete letadlem, mějte je ve svém příručním zavazadle.

- Záložní léky: Pokud trpíte chronickými onemocněními, je důležité mít s sebou záložní léky pro případ ztráty nebo poškození původního balení.

3. První pomoc

- Obvazy a náplasti: Mějte s sebou různě veliké sterilní obvazy a náplasti pro případ drobných poranění.

- Dezinfekční prostředky: Alkoholové dezinfekční prostředky nebo jodové roztoky jsou nezbytné pro čištění ran.

- Jednorázové rukavice: Pro případ potřeby ošetření většího poranění.

4. Speciální vybavení

- Repelenty a prostředky proti hmyzu: Pokud se chystáte do oblasti s vyšším výskytem hmyzu (u rybníků a řek), nezapomeňte na repelenty. Nepříjemné svědění štípanců lze zmírnit aplikací antihistaminik v gelu.

- Opalovací krémy: Vysoký ochranný faktor je nezbytný pro ochranu proti škodlivému UV záření. Ochranu nepodceňujte nejen u dětí, ale také u sebe.

- Prostředky na popáleniny: Gely nebo krémy na popáleniny mohou být velice užitečné a rychle ulevit.

5. Přehledná dokumentace

- Seznam léků: Mějte s sebou seznam všech léků, které užíváte, včetně dávkování. Tento seznam může být důležitý pro lékaře v případě nouze.

- Zdravotní dokumentace: Pokud máte specifické zdravotní potřeby, mějte s sebou kopii své zdravotní dokumentace.

6. Praktické rady

- Kontrola expiračních dat: Před odjezdem zkontrolujte datum expirace všech léků a vyměňte ty, které jsou prošlé. To ostatně udělejte i u své domácí lékárničky.

- Správné skladování: Ujistěte se, že léky skladujete podle doporučení, aby nedošlo k jejich poškození teplem nebo vlhkostí.

Prázdninová lékárnička je nezbytnou součástí každé cesty. Dobře vybavená lékárnička vám může pomoci zvládnout mnoho nečekaných zdravotních komplikací. Nezapomeňte si před odjezdem zkontrolovat svou lékárničku a doplnit ji o všechny potřebné položky. Jak se říká, kdo je připraven, není překvapen. :)

Nezapomeňte, že prevence je nejlepším lékem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz