Článek
Paliativní péče, nebo také péče o nemocné v terminálním stadiu choroby, je medicínský obor, který se v podstatě bude týkat jednoho dne každého z nás. Dělám následnou rehabilitační péči už mnoho let, a i když medicína umí často zázraky, jsou stavy, kdy už pomoci nedokážeme. Pak je třeba zajistit důstojný a kvalitní konec života.
Myslím si, že paliativní péče o onkologicky nemocné pacienty je v ČR již na velmi dobré úrovni. Ne že by nebylo co zlepšovat, ale již je ve společnosti i mezi lékaři povědomí o možnostech tohoto typu péče. Co je ale neřešený problém, který se stárnutím populace bude nabývat na čím dál tím větším významu, je paliativní péče o pacienty v konečném stadiu nenádorových onemocnění.
O které nemoci nejčastěji jde?
- onemocnění srdce, jako je např. chronické srdeční selhání
- CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc)
- těžké degenerativní stavy pohybového systému, artrózy kyčlí, kolen, ramen, páteře
- neurologické onemocnění jako je amyotrofická laterální skleróza, či roztroušená skleróza, vaskulární demence či Alzheimerova choroba
Paliativní péče se zabývá danou problematikou v širokém kontextu. Není to jen o kontrole somatických příznaků, jako je bolest či dušnost. Je to také péče o socio-ekonomicko-duchovní potřeby. Co budu dělat, až už budu opravdu nemohoucí? Budu moci zůstat doma, nebo budu muset do cizího prostředí? Kdo mě přebalí a nebudu mu na obtíž? Budou se o mě moci postarat mí blízcí? Nezruinuje je finančně to, že se mnou budou trávit poslední chvíle mého života a nebudou moci chodit do práce? Pomůže mi někdo se závětí? Budu se moci vyzpovídat, pomodlí se za mě někdo?
Tyto otázky jsou v naší společnosti, která je orientovaná na výkon a věčné mládí, tabu. Teď se nás to netýká, ale jednoho dne ano. A bylo by velmi dobře, kdyby, až to budeme potřebovat, tento systém fungoval v celé své zdravotní, sociální, duchovní, právní komplexnosti.