Článek
Na Vánoce vánočku - to je letitá tradice.
Postupem času se ale peklo vícero cukroví, toho takzvaně „lepšího“, takže v mnoha rodinách se ta vánočka prostě vynechala nebo když už, tak koupila.
Něco pamatuju, vzpomínám, když babička toho už načatého „obra“, pěkně vysokého, do „stříšky“ - pekla snad víc než kilovou - donesla na stůl ráno k čaji. Jen se na ni srdce smálo.
Máma doma pekla menší. Obě ty vánočky byly vždycky pletené z devíti pramenů. Čtyři, tři a dva.
Jenže jak šly roky, sil ubývalo, strávníků ke stolu taky, u nás se od vánočky upustilo a babička přešla na tu menší.
Letos se však v obchodech i receptech „roztrhnul pytel“ s „takyvánočkama“ ze tří, čtyř,šesti, osmi a bůh ví ještě kolika pramenů pletených naráz. Výsledek? Sice cop, ale placatý. Takže namísto lahodné střídky je to jen o té kůrce všude kolem dokola. Ono se sice vánočce říkalo a říká „houska“, ale přece jen to má svoje ale.
Upéct vánočku je prý věda, aspoň se to tak všude prezentuje.
A já tomu, po letošní zkušenosti s koupenou vánočkou, víc než věřím.
Na pohled sice vypadala krásně, žádná tmavá připálenina, posypaná plátky mandlí…
Už po nakrojení ale bylo zřejmé, že to nebude taková lahoda jako dřív. No dobře, máslo je drahé, je to „tuková“ vánočka. Proč ale se na řezu tak příšerně drobí?
Tenhle drobivej suchej „krušec“ že má být sváteční vánočka? I tím cukrem šetřili, zjišťuju po ochutnání. To jsem se ale ještě neprokousala ke prostředku. Tam na mne čekalo polosyrové, pouze spařené těsto.
No fuj, ještěže ta vánočka má jen 350g, i to stačí víc než bohatě. Snad jedině na žemlovku, že by se snad dala použít.
Jistě, všechno je letos dražší a každý se snaží ušetřit, kde se dá. I na energiích. Přišlo mi totiž, že tu vánočku jen „prohnali rozpálenou pecí“ aniž by zkontrolovali, zda je upečená.
A tak jsem si druhý den ráno zadělala na vánočku, sice bez mandlí, ale poctivou domácí, se sádlem. Klasicky upletenou ze čtyř, tří a dvou pramenů ji okýnkem v troubě při pečení přímo hypnotizuju.
Povedla se.
Protože když se dělá s láskou, ona to zase až taková věda není.
Tak se nebojte domácí vánočky a pokud to sádlo do ní budete mít z králíka, bude ona ještě lahodnější.