Hlavní obsah
Umění a zábava

Legendární ABBA a co jste možná ještě netušili o této hudební čtveřici

Foto: ANINA

Jistě je poznáváte, taky jsem ulovila v ABBA The Museum ledničkový suvenýr v jejich nezapomenutelných kostýmech z Eurovize 1974

ABBA, ABBAtaři, ABBA Muzeum - hudební skupina ABBA z trochu jiného pohledu.

Článek
Foto: ANINA

ABBA tenkrát a dnes

Základní kámen vzniku ABBA a jejich začátky - pro vás, kteří je neznáte

O skupině ABBA toho bylo napsáno již opravdu mnoho. Asi tuto světoznámou čtyřku nemusím moc představovat. Řeč je o popové hudební skupině, která zaznamenala obrovský úspěch a pobláznila svou jednoduchou a líbivou taneční hudbou s hezkými texty milióny lidí po celém světě. Byli čtyři, Björn Ulvaeus, Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson a Agnetha Fältskog. Nějakou dobu tvořili manželské páry Benny s Anni-Frid a Agnetha s Björnem, kteří mají spolu dceru a syna. Nejdřív vystupovali pod svými celými jmény (bez příjmení), později z prvních písmen jejich jmen vznikla zkratka, tedy Agnetha – Benny – Björn – Anni-Frid = ABBA. Fenomenální úspěch odstartovalo vítězství v Eurovizi v roce 1974, kde vystoupili nejen s parádní skladbou Waterloo, ale také do té doby nevídáno – v kostýmech. Upoutali pozornost a tím na dlouhou dobu dobyli první příčky světových hitparád.

Foto: Foto s povolením Doug Daniels, ABBA´s Official Fan Group, Facebook

Jejich kostýmy a jednoduché taneční kreace se prostě líbily

Všichni čtyři měli své začínající kariéry již před založením ABBy. Agnetha i Anni-Frid zpívaly obě od dětství a pánové Björn a Benny spolupracovali také již od roku 1966, kdy se potkali poprvé. A v roce 1970 pro nahrávku „Hej gamle man“ si Björn a Benny přivedli své přítelkyně Anni-Frid Lyngstad a Agnethu Fältskog jako doprovodné zpěvačky. To byl základní kámen vzniku skupiny ABBA. Skupina hrála a sklízela své úspěchy od roku 1972 do 1982. Na počátku roku 1983 vyšel poslední singl „Under Attack – You Owe Me One“ a po něm si ABBA dala „dočasnou přestávku“, která se protáhla až do dnešních dní.

Foto: ANINA

Supr časopis, který o nich vyšel

ABBA byla v začátcích 70. let šikanována prog hnutím

Ale rozhodně nebylo vše od začátku tak růžové. ABBA byla v 70. letech šikanována prog hnutím. Jejich desky se na počátku poslouchaly tajně. Prog hnutí bylo jakési progresivní hnutí, někdy označováno jako hnutí proti hudbě, švédský hudební fenomén silně ovlivněný mládežnickou revoltou konce 60. let, např. americkým hnutím hippies. Snažili se propagovat různé formy hudby, ale postupem času se levicově zpolitizovalo. Toto hnutí protestovalo proti americké společnosti, která údajně vlastní populární hudbu a podporuje tuto hudbu i ve Švédsku.

Reportéři se na producenta posledního alba s názvem „ABBA Voyage“ ptali i při tiskové konferenci v Londýně. Björn a Benny odpovídali reportérům: „jsme to pouze my dva, kteří vydáváme svou hudbu“.

Foto: ANINA

Speciální vystoupení pro královnu Silvii před její svatbou s králem

A přišly i konspirační teorie – tajná formule, co pomáhá skládat hity? Opravdu? Ve 20.století?

Když v 80. letech začali vydělávat na svém ohromném úspěchu a dosáhli na enormní příjmy, samozřejmě platili legálně daně, nebyli již „proggen“, jak se jim říkalo žádným národním hnutím, ale jejich levicová politika si našla alespoň konspirační teorie, které uváděla s nimi sympatizující média. Napsali, že Björn a Benny mají tajnou formuli, která jim pomáhá skládat hity. Komické.

Foto: ANINA

ABBA na americkém turné

Známe jejich světové úspěchy, dobyli nejen anglicky mluvící země

Pokud si umělec chce vybudovat a udržet svou popularitu, je většinou zásadní uskutečnit často turné. Je proto s podivem, že ABBA za poměrně svou krátkou existenci jich neodehrála mnoho. Byla to například krátká evropská turné podzim 1974, jaro 1975, turné po Evropě a Austrálii, v únoru a březnu 1977, kde naprosto oslnili. Někde jsem se dočetla, že v Austrálii zprvu nechtěli věřit, že tihle hezcí lidé také umí tak božsky zpívat a hrát, mysleli si, že jsou to jen nastrčené krásné figurky a zpívá někdo jiný. Následovalo podzimní turné po Severní Americe a Evropě. Pak ještě přibyly 2 týdny v Japonsku 1980. Odjezdili méně turné také proto, že si to Benny s Björnem užili již se svými předešlými kapelami, a kromě toho nechtěli být příliš dlouho pryč od svých rodin. Dali proto přednost práci ve studiu.

Foto: ANINA

Některá z jejich alb, fanoušci budou jistě dobře znát

Zpívali anglicky, ale nazpívali desku i pro španělsky mluvící země ve španělštině, která také sklidila velký ohlas. A některé hity vznikly i švédsky. Ty jsem ale poprvé slyšela, až když jsem se začala učit švédštinu, to jsem si ji trochu potrénovala. Znějí taky moc hezky.

Nejdůležitější a zajímaví lidé v pozadí celé produkce ABBy

ABBA představovala čtyři členy, na scéně hrál na piano Benny, na kytaru Björn a svým vzájemně ladícím zpěvem se doplňovaly Agnetha s Anni-Frid. V pozadí celé mašinérie světového úspěchu ABBy však stálo mnohem více lidí.

Foto: ANINA

Důležitá postava v pozadí celé mašinérie ABBA

Byl to asi především ředitel nahrávací společnosti Polar Stig „Stikkan“ Andersson, se kterým se Björn kontaktoval poprvé ještě před ABBou někdy v roce 1963. Stig Anderson byl ústřední postavou švédské hudby a uvádí se, že za svůj život napsal více než 3 000 písňových textů. Napsal i řadu švédských textů k zahraničním hitům. V roce 1963 založil Polar Music, které v roce 1978 společně s Bennym Anderssonem a Björnem Ulvaeusem vybudovalo nahrávací studio Polarstudion na Kungsholmenu. V něm ABBA natočila všechna svá alba v letech 1978 až 1982 (s výjimkou pozadí k písni Voulez-Vous, která byla nahrána v Miami v USA v roce 1979). Mezi další, kteří zde nahrávali, patří například Rolling Stones, Led Zeppelin, Rammstein, Genesis, Ramones, Backstreet Boys, Belinda Carlisle, mezi jinými i Roxette nebo Celine Dion a mnoho dalších.

Foto: ANINA

Jejich kostýmový kouzelník

Zajímavou osobností byl Owe Sandström, oděvní návrhář, který vytvářel ty už „profláklé“ nápadité kostýmy, které také proslavily ABBu a prostě k ní už patří. Skvělá byla i kostýmní návrhářka Ingmarie Halling. Starala se o všechny scénické kostýmy a později pomohla vybudovat ABBA muzeum.

Další již uvádět jmény nebudu, byl by to dlouhý seznam všech možných profesí jako např. hudebníci - bicí, basa, kytarista, scénograf, filmový režisér, kytarista-zvukař. V týmu pracovali i studiový technik, který pomohl vytvořit speciální zvuk ABBA. Turné mělo svého šéfa, fotografa, chór atd.

Foto: ANINA

V nahrávacím studiu Polar v r. 1978, jednom z nejmodernějších a největších v té době

Foto: ANINA

Věděli jste, že přijela nahrávat i známá francouzská šansoniérka Mireille Mathieu k nahrání francouzské verze The Winner Takes It All - pro mě to byla novinka

Cesta ABBy – ABBA VOYAGE – první byly písně „I Still Have Faith In You“ a „Don´t shut me down“

ABBA chtěla oslavit 40 let od ukončení jejich společného fungování a 40 let neustálého zájmu o jejich písně. A tak současně s Abbatary vznikaly dvě nové písně. Nakonec nezůstalo u nahrávek prvních dvou výše jmenovaných písniček, ale z jejich novo-staré spolupráce vzniklo celé album, které bylo vydáno 5.11.2021 a ukončilo tak 40letou pauzu kapely od posledního studiového alba Visitors z roku 1981. Sledovala jsem ABBu a jejich počínání a pochopitelně jsem toužila po novém CD. Byla jsem však v šoku, když mi manžel jako překvapení předal ABBA Voyage přesně toho 05.11.2021! Zase jsem skákala radostí stejně jako u vstupenek na Celin Dion!

Foto: ANINA

ABBA VOYAGE - dárek od mého muže, on vždycky ví, čím mě potěšit!

Legendární ABBA znovu na scéně - a tak vymysleli ABBAtar

Léta neutuchající zájem o jejich nestárnoucí muziku nabízel znovuzrození ABBy. Původní myšlenka byla, že ABBA by mohla opět vyrazit na turné, ale její členové by zatím mohli sedět doma, chodit na procházky s pejskem a vařit si kafe. Zrodila se myšlenka ABBA jako hologram.

Již jsem kdysi viděla v televizi hologram s Whitney Houston. Člověka až projede mráz po zádech a má husí kůži odshora až dolů, když vás „klame zrak“ a vidíte člověka, který již není mezi námi, jak zpívá jako živý.

Foto: ANINA

Příprava ABBAtarů

U ABBy to bylo trochu jiné. Její žijící členové vytvořili sami sebe. ABBA se pustila do práce a po náročných pěti týdnech, kdy dnešní členové ABBy již v důchodcovském věku nosili speciální kostýmy jako z výzkumu kosmu NASA se snímači a předváděli znovu a znovu své písně stovkám lidí v zázemí u desítek či stovek počítačů, doplnili sestavu těch čtyř živou kapelou, zkombinovali to se starými filmy a nahrávkami a animací tak, aby se těla pohybovala jako 30-níci a ne starci a vznikli 3D Avataři tzv. ABBATAři. Nasnímali také jejich podoby z časů, kdy jim bylo kolem třiceti a slušelo jim to asi nejvíce.

Foto: Foto s povolením autora Ivan Vivo Vivodinac, ze stránek The Return of Fantastic ABBA, Facebook

Jejich ikonické kostýmy

Díky tomu, že tyto hologramové technologie mají i své hranice, neváhali postavit novou halu specializovanou pro toto vystoupení. Hala pojme asi 3tis. návštěvníků a je mobilní a je počítáno s tím, že vyrazí na světové turné. Hala stojí v Londýně, kde kdysi začal jejich fenomenální úspěch a mají zatím povolení ji mít na místě 5 let. První „Abbataří“ koncert se odehrál v r. 2022. A na první tři měsíce byla aréna okamžitě vyprodaná.

Foto: ANINA

Dobře známé kostýmy z Eurovize 1974, takto jsou vystavovány v jejich muzeu

Foto: Foto commons.wikimedia, voskové figuríny ABBA v muzeu Mdm Tussauds Berlin, autor Edelmauswaldgeists povolením

ABBA v muzeu voskových figuri Mdm. Tussauds Berlin

ABBA, skupina čtyř nadaných umělců, kteří již po generace rozdávají radost, má i své muzeum

Zmínila jsem se někde výše u kostymérky, že hvězdy skupiny ABBA mají již za svého života vybudované muzeum. Moc lidí asi nebude, kterým by se takový kousek povedl. Možná bylo něco málo podobného u našeho božského Gotta. Muzeum jsem prostě musela navštívit a prošla jsem jej se zájmem. Najdete tam stálou expozici i interaktivní části. A občas se pořádají i specializované výstavy – třeba se můžete dovědět více o Fan clubu, prohlédnout si celou story ABBy, zazpívat si s nimi, poslechnout si interview, která se nikdy dřív nezveřejnila, podívat se do zákulisí Mamma Mia nebo si prohlédnout kytary hvězd atd. Nyní se koná po dobu asi dvou let dočasná výstava ohledně tvorby jejich posledního alba a zážitku z virtuálního koncertu.

Foto: ANINA

Věčně mladá čtveřice z muzea

Při procházení si prohlédnete vše kolem ABBy, jak to chodilo v šatně, jejich propriety, kostýmy, tvorbu, ocenění atd. Cestou se však můžete zastavit u myslím promítaných figurin, nebo hologramů, které hrají a zpívají a jeden mikrofon je připraven pro vás. Prosím, račte si zazpívat s nimi! Nebo se můžete vyfotit v mini vrtulníku, v němž se fotili pro obal desky. Je opravdu hodně maličký. Vůbec netuším, jak se tam vešli.

Foto: ANINA

Pódium je vaše - můžete si s nimi zazpívat, mikrofon čeká již jen na vás

V jednom rohu s příšernými tapetami z 80. let a civilní fotkou všech čtyř členů skupiny ABBA stojí na stolečku starý telefon. U něj je napsáno – pokud zvoní telefon, zvedněte jej, je to ABBA, kdo volá. Přišlo mi to hodně vtipné, ale je to pravdivé, opravdu prý občas někdo z nich zavolá.

Foto: ANINA

Telefon v muzeu, prý ho máte zvednout, když zvoní. Je to ABBA, kdo volá!

A mají tam také piano, u nějž je cedule, že pokud Benny sedne doma ke klavíru a začne hrát, tak se rozezní stejnou melodií i toto piano. Nástroje jsou prý propojeny.

Neslyšela jsem tedy bohužel ani telefon ani klavír, zato jsem se dověděla snad poprvé, že Benny s Björnem zkomponovali kromě muzikálu „Chess“ (premiéra v Londýně v roce 1986) také „Kristina från Duvemåla“ (premiéra v Malmö v roce 1995). Jejich nejznámějším počinem však byl asi muzikál Mamma Mia, jehož slavná a veleúspěšná filmová podoba tady má také zastoupení. V jednom koutku se ocitnete na slunném řeckém ostrově s typickou modrou barvou včetně kostýmů tančící Meryl Streep a spol. Mimochodem, filmová hvězda, Meryl Streep, prý údajně přijala nabídku účinkování ve třetím pokračování Mamma Mia! Nevím, dnes se někdy těžko rozeznává fake od pravdy, ale uvidíme. I když ji vlastně ve druhé části pohřbili a vystupovala jen ve vzpomínkách, ve filmu se fantasii meze nekladou. Třeba budeme překvapeni.

Foto: ANINA

Báječná Mamma Mia! Koutek v muzeu

Foto: ANINA

Mamma Mia - setkání hvězd

Foto: ANINA

Londýn 1974, ABBA zvedla celou Eurovizi, jen Anglie jim nedala žádný bod

Při východu z muzea musíte projít ještě kolem mnoha lákadel v podobě turistických suvenýrů. Před muzeem kromě dlouhých front můžete vidět i stojan se členy ABBA, u nějž se můžete zvěčnit a zaměnit jeden z jejich obličejů za svůj. Ale přímo v budově muzea přístupné z ulice The Visitors Bistro s venkovní předzahrádkou vám čekání může zpříjemnit.

Fanoušci, zajeďte se podívat! Dávám palec nahoru!

Foto: ANINA

Vrátila jsem se do mládí, jen jsem se přiblížila k ABBA muzeu

Foto: ANINA

Ani jsem netušila, že Anni-Frid je přítelkyní švédské královny Silvie

Skupina ABBA, stejně jako třeba i Celine Dion, o které jsem také psala, jsou prostě fenoménem a doslova úkazem v populární hudbě. Jen málo umělců dosahuje jejich rozsáhlých úspěchů. ABBA je švédská skupina. Sama jsem byla kdysi překvapena jak mnoho známých kapel a zpěváků pochází z této severské země. Z nejznámějších kromě ABBy třeba Europe, určitě znáte hity zpěvačky Marie Fredriksson a Pera Gessle z Roxette, bezpečně alespoň jejich nezapomenutelný „It Must Have Been Love“ k filmu Pretty Woman, slyšeli jste jiště i o Ace of Base, A*Teens nebo Rednex a dalších.

Foto: ANINA

Zlatá ABBA - přes 1000 týdnů na anglických toplistech, vydali několik alb výběrových hitů, ale ABBA Gold 1991 s 30mil. prodaných alb odstartoval další enormní popularitu skupiny

I když je ještě spousta zajímavostí o ABBě, které bych vám ráda zprostředkovala, ale sem se nevejdou, věřím a doufám, že jsem vám přinesla alespoň jednu novou informaci o této báječné hudbě jedné z nejpopulárnějších skupin, kterou miluju už od malička. Vyrostla jsem na ABBě a Smokie, o nichž jsem psala dříve. Děkuju však své mamince, která mi tenkrát „po známosti“ a tzv. „pod pultem“ sháněla všechna alba ABBy, která byla u nás vydána.

Díky, mami! Jdu si pustit ABBA Voyage!

Foto: ANINA

Moc hezká kniha o ABBě

Zdroje:

Speciální vydání časopisu Expressen GT

Kniha ABBA till Mamma Mia autorů Anders Hanser, Carl Magnus Palm

Stránky ABBA The Museum

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz