Hlavní obsah
Cestování

Senzační letní den u našeho osmého největšího rybníku - Máchova jezera

Foto: ANINA

Pohled z výletní lodi na Máchově jezeře, směrem k Bezdězu

Máchovo jezero dělá čest svému kraji a nabízí koupání, rekreaci, vodní sporty, odpočinek, opalování na písečné pláži i travnatém břehu, vyjížďku na lodi i trochu historie s několika legendami

Článek
Foto: ANINA

V přístavišti výletních lodí

Co nabízí náš „Mácháč“

Skoro se trochu stydím, že jsem se dostala k Máchovu jezeru ležícím v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji až nyní poprvé. Lákal mě a tisíckrát jsem se tam chtěla vypravit, ale vyšlo to až vloni. Ve svých představách jsem si jej vybásnila jako krásné romantické místo stvořené pro zamilované dvojice nebo k rozjímání. V duchu jsem si vytvořila rozkošnou malou písčitou pláž bez lidí, kde by se tak dobře snilo …

Foto: ANINA

Na pláži u Máchova jezera

A byla jsem velmi překvapena. Nádherné místo to tedy opravdu je, má kromě jiného krásné písčité pláže s pozvolným vstupem do vody i travnaté plochy pro odpočinek a opalování. Obklopí vás čistý vzduch, voda, spousta zeleně, pláže, všechny ty přírodní krásy, ale i komerce, která je přítomna skoro všude. Hromada zábavy, sportu a občerstvení pro velké množství lidí, turistů a asi i místních, kteří si tam užívají vše, co náš Mácháč v rámci turistického byznysu nabízí.

Foto: ANINA

Vodní zábava

Téměř celý je obklopen místy pro rekreaci a dovolenou, hotely, penzionyrestauracemi. Nejvíce je jich soustředěno na severním a severovýchodním břehu. Najdete u něj kempy, např. Jachta, Šiška, autokemp Klůček, plážový resort Laguna, camp Borný, Preciosa ve Starých splavech, Sluníčko v Doksech, chatové oblasti, zmiňované pláže a milovníci hudby třeba diskotéku Bílý Kámen, pořádá se tady i festival elektronické taneční hudby Mácháč. Je oblíbeným místem pro výlety s dětmi, na kole si můžete projet cyklistické trasy, na své si přijdou milovníci trempování nebo i houbaři.

Foto: ANINA

Krásná a příjemná pláž u Máchova jezera

Na plážích u jezera

My jsme nechali auta na parkovišti u nádraží v Doksech a šli cestou směrem k Yacht klubu Doksy, kolem Regaty Máchovo jezero a přístaviště Doksy k písečným plážím u jezera. Prošli jsme kolem přímo pouťových stánků s oblečením i s vystaveným barevným vybavením do vody pro děti, hračkami a podobnými věcmi. U dalších stánků jsme si přikoupili pití, obešli jsme lákavá restaurační venkovní posezení, našli jsme si příjemné místo u hřiště pro plážový volejbal a rozbalili osušky a deky na trávníku. Děti spolu s vnoučaty se rozhodly okamžitě běžet do vody a osvěžit se koupáním. Uvědomila jsem si, jak strašlivě dlouho jsem nebyla na podobném báječném místě a úplně mi to připomnělo hodně dávné, skvělé staré časy mého mládí, léta, která jsme často trávili celé dny na koupalištích a opalovali se na dekách a ručnících, šli jsme si zaplavat nebo se společně vyřádili v bazénech, povídali si, bavili se, dali si něco malého na zub, domů jsme šli, až když zavírali, a bylo nám fajn.

Foto: ANINA

Pohled směrem k restauraci

Ale léty člověk trochu zpohodlní, a tak nás s manželem máčení v pro nás docela studené vodě moc nelákalo, přesto že byl slunečný letní den, proto jsme si to po chvíli rozmysleli a vrátili se k přístavišti blízko vchodu s myšlenkou užít si jezero také ve vodě, ale na výletní lodi. Měli jsme štěstí, během chvíle vyplouvala zrovna jedna na vyhlídkovou plavbu. Nalodili jsme se na největší z jejich flotily, na moc pěknou loď Máj. V sezóně vyplouvají pravidelně v určených časech několikrát za den. Jízdné tedy není asi z nejlevnějších, za tu krátkou plavbu zaplatí dospělec 250 Kč. Ale rozhodně to stojí za to a máte možnost vidět mnohem více než byste to objížděli nebo snad obcházeli pěšky kolem jezera půl dne.

Foto: ANINA

Malá zátoka na konci pláže

Plavba po jezeře a pověst o Starých Splavech

Obeplouvali jsme Máchovo jezero a kochali se zdejšími romantickými zátokami, hezkými plážemi plnými spokojených lidí, okouzlujícími výhledy na Bezděz, výstavnými vilami ve Starých Splavech, známé části Doks, která se začala v letovisko proměňovat prý někdy po roce 1900. Pražští lékaři již tehdy doporučovali ozdravné pobyty dětem v čistém prostředí Máchova jezera.

Foto: Wikimedia commons, autor Talmidavi, licence Creative Commons 4.0 International

Výletní loď Máj

Pověst praví, že ve Starých Splavech prý kdysi stával starý mlýn. Mlynář byl poctivý a hodný člověk, ale jeho žena byla lakomá a zlá. Vyhnala prý žebráka, který se připlížil k mlýnu a prosil o kousek chleba. Ještě se mu i posmívala. Vtom se však spustila prudká bouře a jezero vystoupilo z břehů. Ráno po bouři z mlýna nezůstalo víc než trosky a žebrák zmizel. Místní si vyprávějí, že to byl sám ďábel a přišel si pro duši bezcitné ženy. Od té doby se povídá, že když v noci mlha stoupne nad jezerem, je slyšet šplouchání a tiché volání o pomoc z dávno ztraceného mlýna.

Foto: ANINA

Myší hrádek

Myší hrádek a Kachní ostrov

S výletní lodí jsme míjeli těsně ostrůvek nazvaný Myší hrádek, na němž jsou zbytky hradu. Kdysi stával na skalním ostrohu nedaleko dnešního Máchova jezera hrad Myšlín. Patřil rodu Myšlínů a posledním byl Dalibor z Myšlína. Byl to prý statečný, ale tvrdohlavý muž. Jednou se dostal do sporu s králem, obvinili ho ze zrady a nezaplacení daní a uvěznili na nedalekém Bezdězu. Tam podle pověsti hrával na housle tak krásně, že i stráže plakaly. Po jeho smrti se prý zříceniny hradu Myšlín propadly do země. Na tom místě se dnes nachází ten výše zmiňovaný Myší hrádek. Podle legend čeká hrad i s jeho duchem na den, kdy bude odčiněna křivda a za nocí, když fouká vítr a svítí nad Bezdězem měsíc, můžete prý slyšet smutné houslové tóny a šepot: „Dalibor …“

Foto: Wikimedia commons, autor JirkaSv, volné dílo

Kachní ostrov

Nachází se tu ještě kromě Myšího také Kachní ostrov, a vztahuje se k nim i pověst o ďáblovi, který tu kdysi měl přenášet balvany z Jestřebí na Bezděz. Ostrůvky jsou nepřístupné, protože jsou na nich ornitologické rezervace. Ale někdo na lodi při proplouvání okolo Myšího ostrůvku pronesl, že je prý zamořen hady. Mělo to samozřejmě odradit lidi, aby tam nevstupovali. Asi chtěl vtipálek výletníky pobavit.

Foto: ANINA

Aquapark Staré Splavy

Vznik nedalekého vrchu Bezděz s hradem

Při plavbě se naše zraky upínaly nejčastěji k vrchu a hradu Bezděz. Tedy jedna z nejstarších legend praví, že vrch Bezděz nevznikl přirozeně, ale že jej navršili čerti. Prý se v kraji rozmohlo tolik hříchu, že se i nebe odvrátilo a Bůh měl nařídit, aby byl nad krajem vztyčen vrch, na kterém měl být postaven hrad jako vězení pro nepravosti lidí. Čerti nosili a vršili kamení, když však zakokrhal ráno kohout, museli zmizet. Na vrcholku zbyla kamenná deska, na které pak lidé postavili hrad Bezděz. Prý je v něm stále uzamčený poklad, který se otevře jen tomu, kdo by přinesl čisté srdce.

Líbí se mi, že jakmile u nás někam přijedeme a v okolí se ani nemusí nacházet nějaký hrad či zámek, téměř vždy se tam nachází nějaká pověst či legenda. Dozvím se nebo dočtu nějaký pěkný příběh z minulosti týkající se dané oblasti.

Foto: Wikimedia commons, autor Jan Polák, Creative Commons licence 3.0 Unported

Bezděz, Černá věž a výhled do kraje

Samotná dominanta, na kterou je úchvatný pohled i z výletní lodi, královský hrad Bezděz, tyčící se vysoko nad Máchovým krajem, je také opředen mnoha pověstmi i záhadami. Hemží se to v nich čerty jako všude v okolí. Viz třeba pověstný hrad Houska. Zdejší čerty na Bezdězu je prý možné potkat v mohutné Čertově věži. Vlastně oba kopce, Malý i Velký Bezděz mají svůj vznik spjat s pekelnými mocnostmi. Dle dalších dvou různých legend a pověstí je také navršili ďáblové.

Foto: Wikimedia commons, autor autor LaSo, licence Creative Commons 3.0 Unported

Máchovo jezero, Myší hrádek, vzadu kopce a hrad Bezděz

Foto: ANINA

Na výletní lodi Máj

A Máchovo jezero alias Velký rybník?

Tomuto rozlehlému rybníku se dostalo pojmenování Máchovo jezero a ustálilo se někdy koncem 19. století. Bylo to v době, kdy lidé vyzdvihovali našeho básníka Karla Hynka Máchu. Ten navštívil Máchovo jezero, původním názvem Velký rybník, jen párkrát. Prý asi šestkrát. Měl však ten kraj velmi rád, situoval sem i k nedalekému hradu Bezděz svou největší lyrickoepickou báseň Máj. Na severním břehu jezera můžeme najít i Jarmilinu skálu, z níž hrdinka básně ukončila svůj život skokem do vody. Úředně byl označen Velký rybník za Máchovo jezero až v r. 1961.

Foto: ANINA

Pláže plné lidí

Máchovo jezero je naším největším rybníkem mimo rybníků Jižních Čech. Je uváděn jako osmý v pořadí co do rozlohy, která činí úctyhodných 284 hektarů. Rybník napájejí dva přítoky, hlavní Robečský a Břehyňský potok. Na délku má 3 km, široký je asi 1,6 km a největší hloubka sahá do 5 metrů.

Můžeme se z něj těšit díky králi Karlu IV, který jej založil v r. 1366.

Trochu jsem si sice rozbourala své poetické představy o romantickém Máchově jezeře, ale den strávený u něj byl naprosto parádní.

Foto: ANINA

Zábava pro děti na pláži

Zdroj: osobní návštěva Máchova jezera, blog Invia,

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz