Hlavní obsah
Zdraví

Bezoáry v lidském těle: směs nestrávených materiálů v žaludku vážila přes 2 kg

Foto: Wolfgang Sauber / Wikipedia Commons / Licence CC BY-SA 3.0 / Nezměněno

Bezoár – Pokladnice Německého řádu

Bezoáry jsou nestrávené materiály vyskytující se v žaludku nebo ve střevech nejčastěji u přežvýkavců nebo třeba u koček. Ale jak už to bývá, můžeme je najít i u lidí. A to nás bude zajímat.

Článek

Než se podíváme na nejzajímavější případy bezoárů nalezených v trávicím traktu lidí, na jejich historické využití a Rapunzel syndrom, pojďme si stručně shrnout, jaké jsou jejich druhy a jak vlastně vznikají.

Druhy bezoárů a jak vznikají

Bezoáry jsou vlastně shluky stlačeného materiálu nacházející se v žaludku (nejčastěji) nebo ve střevech a někdy bývá nutné zbavit se jich operací. Vznikají polykáním cizích předmětů, nedokonalým žvýkáním a poruchami spojenými s vyprazdňováním žaludku. Samozřejmě svou roli hrají i psychické poruchy, pokud se bavíme o polykání vlasů.

Druhy bezoárů jsou následující:

- Fytobezoár, disopyrobezoár – ten vzniká z nestrávených rostlinných zbytků.

- Trichobezoár – vzniká polykáním vlasů. (Dobrou chuť, pokud právě obědváte.)

- Farmakobezoár – je způsoben usazenými zbytky léků. (Ale nebojte, ten je vzácný.)

Rapunzel syndrom

Rapunzel (u nás známá jako Locika) je princezna z pera bratří Grimmů. Čarodějnice ji chudinku zavře do vysoké věže, a když ji chce jít navštívit, Locika spustí své dlouhé vlasy z okna věže a čarodějnice po nich vyšplhá. Možná budete znát i krásnou adaptaci pohádky z dílny Disney Na vlásku. Nikde v pohádkách není zmínka o tom, že by Locika své vlasy pojídala, ale je známá, má dlouhé vlasy, určitě by nějakou psychickou poruchou trpěla, když byla zavřená roky ve věži, a tak se pro pojmenování tohoto syndromu perfektně hodila.

Když mluvíme o Rapunzel syndromu, jedná se o trichobezoár, tedy ten, který je způsobený pojídáním vlasů. Vyskytuje se především u mladých neurotických dívek, které si vytrhávají vlasy (trichotillománie) a pojídají je (trichofagie). Tento bezoár se vytváří v žaludku, ale přesahuje až do tenkého střeva. Vlasy jsou hladké, takže se špatně posouvají trávicím traktem a v žaludku se usazují, aby pak tvořily nestrávené útvary. Roky může zůstat neodhalený, a tak se na něj většinou přijde, až když způsobuje blokádu žaludku.

Historie bezoárů: protijed i šperk Alžběty I.

Že vám bezoáry připadají nechutné? Nebylo to tak ale vždycky. V historii se bezoárům připisovaly účinky protijedu. Víra v jejich léčivé účinky se z Blízkého východu v 11. století rozšířila až do Evropy a původ slova můžeme nalézt v perském panzehr nebo arabském badzehr, která znamenají doslova „protijed“ a „protilátka“.

Protože měl lidi bezoár ochránit, a to právě před účinky jedu, ale také před cholerou, vzteklinou, malomocenstvím a šílenstvím, nosili je při sobě jako amulety. Bezoáry to nebyly lidské, patřily většinou kozám, bobrům, ovcím, jelenům a dalším zvířatům. Lidé bezoáry uchovávali například ve zlatých nádobách, ale královna Alžběta I. (1558–1603) šla ještě dál – nosila ten svůj zasazený ve zlatém prstenu.

Nicméně Král Karel IX. (1550–1574) byl k ochranným účinkům bezoárů skeptický, a to díky svému chirurgovi jménem Ambroise Paré, který se rozhodl pro pokus – Muži odsouzenému k oběšení podal jed a následně bezoár, žádné ochranné účinky se však neprokázaly, a tak muž brzy na následky otravy v agónii zemřel.

Nejzajímavější případy bezoárů u lidí

Pojďme se teď podívat, jaké nejzajímavější poklady se našly v lidském zažívacím ústrojí.

156 cm dlouhý bezoár

Zajímavým případem je rozhodně 156cm trichobezoár nalezený u 12leté indické dívky. Táhl se od žaludku až po ileocekální oblast tenkého střeva a musel být chirurgicky odstraněn. K lékaři přišla, protože zvracela, měla horečky a zácpu. Jednalo se samozřejmě o Rapunzel syndrom.

Bezoár ve tvaru žaludku s „ocasem“

Další dívkou trpící Rapunzel syndromem je 4letá Nepálka. Lékaři její bezoár popsali jako „hmotu ve tvaru žaludku s ocáskem“. Dívka si rvala vlasy a následně je jedla, vlasy na hlavě řídly, ale usazovaly se v jejím žaludku a části tenkého střeva. Dítě rodiče převezli do nemocnice poté, co zvracelo, mělo bolesti a problémy přijmout potravu, naštěstí se ale bezoár podařilo vyjmout.

16letá dívka s Rapunzel syndromem zemřela

Ne všechny případy trichobezoárů však končí šťastně. Šestnáctiletá Britka Jasmine Beeverová polykala své vlasy tak dlouho, až masa nahromaděná v žaludku způsobila jeho zánět. Ten zapříčinil vznik žaludečního vředu, který nakonec praskl a způsobil smrtelné poškození orgánů.

2kg bezoár

Ve Federálním lékařském centru v Nigérii lékaři muži úspěšně vyoperovali 2kg bezoár, který se choval jako nádor žaludku. Byl složený z různých biologicky nerozložitelných materiálů a muži byla diagnostikována schizofrenie.

Závěrem nezbývá než říct, že pokud máte na něco chuť, dejte si raději nepříliš zdravou sušenku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz