Článek
Přenesme se doprostřed léta, právě jste si užili den plný koupání a jedení nanuků, po kterém jste příjemně unaveni. Je večer, největší horko konečně odeznělo, a vy sedíte na terase, vychutnáváte si mojito, jen tak relaxujete s úsměvem na rtech, koukáte na obzor… A v dálce spatříte první blesk. Přírodní světelná show může začít.
Co se děje při bouřce
Pojďme si rychle říct, jak vlastně vznikají blesky. Blesk vznikne v bouřkovém oblaku (cumulonimbus), kde dochází k oddělení elektrických nábojů: kladné částice stoupají do horních částí oblaku, záporné klesají dolů. Oddělení nábojů vytváří silné elektrické pole. Když rozdíl potenciálů překročí kritickou hodnotu, vzduch se ionizuje a vytvoří vodivý kanál, kterým proběhne elektrický výboj – blesk.
Co všechno se může stát (a taky se už stalo)
Dobře, vím, že pro teorii jste si sem nepřišli. Pojďme se tedy podívat na případy lidí, které se skutečně staly, ačkoli se mohou zdát prostě neuvěřitelné.
Naprostý rekordman
Rekordmanem je muž jménem Roy Sullivan, bývalý strážce v americkém národním parku Shenandoah. Blesk ho zasáhl sedmkrát. Ano, čtete dobře. Jestli bylo pro Roye sedm šťastné číslo, se můžeme jen domnívat, ale asi ano, když všechny zásahy přežil. Díky své odolnosti a „přitažlivosti“ byl dokonce v roce 1977 zapsán do Guinessovy knihy rekordů, a to s následujícími záznamy:
- 1942 (přišel o nehet na palci u nohy),
- 1969 (spálil si obočí),
- červenec 1970 (spálil si levé rameno),
- 16. dubna 1972 (ohořely mu vlasy),
- 7. srpna 1973 (vlasy měly stejnou smůlu jako při předchozím zásahu, a k tomu si popálil nohy),
- 5. června 1976 (zranil si kotník),
- 25. června 1977 (popálil si hrudník a břicho).
Je neuvěřitelnou ironií osudu, že v roce 1983 spáchal sebevraždu, údajně kvůli nešťastné lásce.
Z lékaře skladatelem
V roce 1994 si 42letý Tony Cicoria, chirurg, užíval rodinnou sešlost u jezera. Všiml si bouřkových mraků, které se stále přibližovaly, a tak se rozhodl odskočit si do nedaleké telefonní budky a zavolat matce. S tou si sice ještě promluvit stihl, ale potom do něj uhodil blesk. Díky včasné resuscitaci nevšední zážitek přežil. Po zásahu blesku měl přetrvávající problémy s pamětí, které ho omezovaly také v jeho práci, kam se po pár týdnech vrátil. Za pár dní však odezněly a pro Tonyho celá záležitost skončila.
„Najednou, během dvou nebo tří dnů, se objevila nenasytná touha poslouchat klavírní hudbu,“ říká Tony. O vážnou hudbu však nikdy předtím nejevil zájem, vždy poslouchal rock ‚n‘ roll. Chtělo by se říct, že to přišlo jako blesk z čistého nebe, že? Začal se tedy učit na piano a popsal, že „hudbu prostě slyšel v hlavě“. Tony si myslí, že u něj došlo k proměně, k jakési reinkarnaci, a hudba je teď jeho posláním.
Změna barvy očí
Australanku Carly Electric bouřky vždycky fascinovaly, dokonce si na jejich motivy nechala udělat tetování. Jednou se ale dostala blíž, než možná chtěla. V roce 2023 ji zasáhl blesk, když se snažila bouřku natočit. Následně jí byla diagnostikována keraunoparalýza (dočasná paralýza končetin po zásahu bleskem), která ji ochromila na devět hodin.
Větší překvapení ale přišlo, když se podívala do zrcadla. Po úderu blesku se jí totiž změnila barva očí, a to docela výrazně, z šedých se světle hnědými flíčky na tmavě hnědou.
Trocha (zajímavé) statistiky
- K úderům bleskem dochází nejčastěji v sobotu odpoledne. (Možná proto, že jsou lidé nejčastěji venku?)
- Každý rok přijde kvůli bleskům o život zhruba 24 000 lidí.
- V Utahu roku 1939 zabil jeden jediný blesk 835 ovcí.
- 15. srpna 2010 bouřku postupující z jihu do Prahy doprovázely kroupy o velikosti 3–5 cm.
Jak se chránit při bouřce
Určitě už jste to slyšeli, ale opakování je matka moudrosti. Venku se otepluje, bouřky budou zase častější, tak se nám to může hodit. Pokud přijde bouřka, nemůžeme žádné místo považovat za 100% bezpečné. Zato jsou ale místa a situace vyloženě rizikové, kterým bychom se měli rozhodně vyhnout, a patří mezi ně například otevřená krajina, vyvýšená místa, pobyt na vodní hladině, přítomnost kovových předmětů v naší blízkosti, pobyt pod stromy (osamělými nebo na kraji lesa) a v blízkosti jakýchkoliv stožárů, jízda na kolech a motocyklech, práce s elektrospotřebiči, PC, pevnou telefonní linkou, vystupování z automobilu. Tak nic z toho za bouřky, prosím, nedělejte.
Naopak, pokud můžete, schovejte se do auta, zavřete však okna. Pokud vás bouřka zastihne v otevřené krajině, nelehejte si, ale sedněte si do dřepu tak, abyste měli nohy i ruce co nejblíže u sebe. Pokud jste ve skupině, rozdělte se. Pokud to ale jde, je nejlepší při bouřce zůstat uvnitř nebo se do budovy schovat (případně do hustého lesa). A to platí rozhodně i v tom případě, pokud se vám nelíbí vaše aktuální barva očí.
Zdroje