Článek
Pojďme se podívat na několik zajímavých událostí, které se během historie MS v hokeji odehrály právě na ledě – ale i mimo něj.
1930: Škatulata, hýbejte se – cestování během prvního mistrovství
V roce 1930 se konalo vůbec první mistrovství světa v ledním hokeji, které mělo probíhat ve francouzském Chamonix, a to po celou dobu. Ale už první zápasy musely být odloženy, protože venkovní teploty přesáhly 9 °C. Ligue Internationale de Hockey sur Glace, jak se v té době Mezinárodní federace ledního hokeje nazývala, tak rozhodla o přesunutí mistrovství do švýcarského Davosu, kde bylo o poznání chladněji. Autobusy ale nepřijely včas, naštěstí však začalo mrznout, a tak se mohlo v Chamonix pokračovat.
Později se ale teploty zase zvedly a nastalo tání. Protože se hrálo na přírodním ledě, bylo opět rozhodnuto o přesunu, tentokrát však do rakouské Vídně. Tady se o třetí místo utkalo Rakousko s Polskem, z tohoto zápasu vyšlo vítězně Rakousko 2:0.
Finálový zápas se odehrál v německém Berlíně v hale s umělým ledem, kde Kanada porazila Německo 6:1 a stala se mistrem světa. Pro Německo se jednalo o nejvyšší umístění v ledním hokeji, které se potom opakovalo už jen v roce 1953, ale jak za chvíli zjistíme, taky to nebylo jen tak.
1953: Zemřel Gottwald, tak hybaj domů
Mistrovství světa roku 1953 bylo tak trochu bizarní od samého začátku. Poprvé v historii se totiž konalo bez USA a Kanady, které se domluvily, že na turnaj budou jezdit jen v sudých letech – na olympiádě čelily obvinění, že si domluvily remízu, a tak se asi cítily dotčené. Na poslední chvíli odřekly účast také státy Finsko, Norsko a Polsko. Sovětský svaz měl mít letos na MS premiéru, ale na poslední chvíli si svou účast rozmyslel, protože se zranila jeho největší hvězda Vsevolod Bobrov. A bez něj si Sověti evidentně moc nevěřili (nakonec by asi stejně nehráli, protože zemřel Stalin). Česko se mohlo na tomto mistrovství umístit velmi dobře, protože opravdové nebezpečí pro něj znamenalo jenom Švédsko.
Jenže jako na potvoru zrovna 14. března 1953 zemřel Gottwald. Už když se 11. téhož měsíce vracel ze Stalinova pohřbu, stěžoval si, že mu není zrovna dobře. Nemyslel si, že v tom hraje roli jeho závislost na alkoholu a syfilida, ale že má jenom chřipku. Jenže zřejmě následkem dříve jmenovaných neduhů se mu vytvořila výduť aorty, jež praskla, a Gottwald zemřel.
Nač truchlit, možná si řeknete. Jenže právě tohle dostali čeští hokejisté befelem, a tak museli mistrovství předčasně opustit. Každý, kdo na mistrovství ještě zůstal, dostal medaili – Švédsko zlatou, Německo stříbrnou a Švýcarsko bronzovou. V roce 1953 stačilo jen vydržet.
1997: Památná bitka Česko–Kanada
Na mistrovství světa 3. května 1997 v Helsinkách to chvíli mohlo vypadat, že nekoukáme na hokej, ale na mistrovství v nějakém bojovém sportu (bez pravidel). Jednalo se o čtvrtfinálový zápas a šlo o hodně. Během zápasu Češi přiváděli Kanaďany k naprosté zoufalosti, bylo znát, že javorové listy zuří víc a víc. Nakonec to naši soupeři neunesli a vyprovokovali epickou bitku. Hráč Vladimír Vůjtek nastřílel hattrick, Kanaďanům na nervy však definitivně zahrál Rostislav Vlach pátým gólem zápasu. V posledních minutách utkání v zoufalé snaze ještě Kanada zkouší power play, ale jak frustrace narůstá, Owen Nolan sráží z hlavy předloktím přilbu Davidovi Výbornému a shazuje k zemi Vůjtka, který si ze zápasu kromě onoho hattricku odnesl otřes mozku. Zvednout se snažil, ale Kanaďané ho poslali zase k zemi, Primeau ho chytil za hlavu a praštil s ním zpátky na led. Potom se strhla mela.
Vzhledem k trestům a zraněním se snížily šance na výhru v dalším zápasu proti Švédům, který dopadl 0:1 pro ně. Kanada nakonec vyhrála právě se Švédy, přičemž rozhodující gól vstřelil agresor Nolan.
2014: Protesty proti MS v Bělorusku
V roce 2014 se konalo hokejové mistrovství světa v běloruském Minsku. Největší radost z toho měl jako obrovský fanoušek hokeje zřejmě Alexandr Lukašenko, označovaný jako „poslední diktátor v Evropě“. V roce 2014 byl ve funkci nepřetržitě už 20 let (a pořád tam je, k dnešnímu dni tedy dokonce 30 let, letos na prezidenta opět kandidoval a opět vyhrál). Je známý svou vstřícností k Rusku, Putinovi, a naopak nekompromisním přístupem k opozici, rozvíjením kultu osobnosti a porušováním lidských práv.
To jsou přesně ty důvody, které tehdy vedly umělce k sepsání otevřeného dopisu hokejistům účastnícím se tehdejšího MS v hokeji. V dopise mimo jiné stálo: „Věříme, že hokejisté podporují svobodu a lidská práva. Prosím, nenechte se zneužívat despotou. Přidejte se k nám a ukažte, že nepodporujete posledního diktátora Evropy a že stojíte po boku běloruského lidu, tím, že si po zápase nasadíte červenobílý šátek. To jsou barvy naší státní vlajky, která je v Bělorusku uznávána jako symbol odporu. (…) Žádáme vás, abyste běloruskému lidu ukázali, že odvaha a síla, kterou ve svém sportu projevujete, není slepá, a abyste se k nim připojili tím, že se postavíte proti režimu, který porušuje lidská práva. Tento prostý akt podpory by dodal sílu milionům lidí v době politických nepokojů, stejně jako statečné činy sportovců v Mexiku v roce 1968 a v Soči v roce 2014 dojaly nespočet lidí po celém světě. (…) Bělorusko zamrzlo v čase. Jeho obyvatelé nemají pod diktaturou sovětského typu žádné příležitosti. Nedávná invaze Ruska na Ukrajinu znamená, že celému regionu hrozí návrat do strohých časů Sovětského svazu.“
Text otevřeného dopisu byl opravdu silný a podepsané pod ním byly mimo jiné osobnosti jako Jude Law, Emma Thompson, Alan Rickman, Kim Cattrall a Hugh Grant.
2022: Útočník předstíral sex a zákaz ukrajinských vlajek
Švýcarský útočník Marco Miranda se nechal na mistrovství světa ve finských Helsinkách tak trochu unést a předstíral sexuální akt se svým spoluhráčem Andreou Glauserem. Miranda (asi ve snaze vtipkovat nebo vybít frustraci z prohry 0:3 s USA) prostě k útočníkovi Glauserovi zezadu přistoupil zrovna ve chvíli, kdy byl ohnutý, a začal předvádět kopulační pohyby. Jeho chování ale přítomné moc nepobavilo, sklidil spíš pohrdání.
Na stejném mistrovství platil zákaz ukrajinských vlajek, který pořadatelé zdůvodnili tím, že mohou být vyvěšeny pouze vlajky účastnických zemí. Ovšem to by nebyli Češi, aby nevymysleli způsob, jak tento zákaz obejít. A tak se stalo, že všem na očích visela vlajka bílá, ale s nápisem „Blue colour – Yellow colour“ (Modrá barva – Žlutá barva). Když už tam tedy ukrajinská vlajka nemohla být, mohli jsme si ji alespoň představit.
2024: Rekordní sledovanost
Jak jinak by to také mohlo být, když se hrálo doma, a navíc byli naši tak blízko vítězství, že? (Což se nakonec také stalo.) Finálový zápas Česka proti Švýcarsku sledovalo neuvěřitelných 3,74 milionu diváků. Loni se tedy mistrovství stalo druhým nejsledovanějším sportovním pořadem v historii České televize. Ano, správně, prvním bylo finále olympiády v Naganu roku 1998.
2025: Helma s prezidentem
Původně měl zůstat rok 2025 prázdný s tím, že ještě uvidíme, jaké kontroverze nám do budoucna přinese. Samozřejmě se ale stihlo něco stát.
Karel Vejmelka si totiž nechat na svou helmu vyhotovit portrét prezidenta Petra Pavla. Někteří hokejoví fanoušci však nesdíleli jeho nadšení a začali dost nevybíravě sdílet své názory. Prezidenta označili za klauna a komouše, gólmana pro změnu za vlastizrádce. Můžeme tedy jen doufat, že to bude poslední kontroverze, kterou s sebou letošní mistrovství přinese.
Zdroje
The Guardian, IIHF, iSport, iDnes, Deník