Článek
Potřebujeme včely?
O významu včel určitě nikdo nepochybuje. Opylují rostliny, vytvářejí včelí produkty a přispívají k udržení biodiverzity. Albert Einstein údajně kdysi řekl, že pokud vymřou včely, má před sebou lidstvo pouhé čtyři roky života. To sice nejspíš pravda není, ale fakt je, že bychom na talíři neměli tak rozmanité potraviny, jaké na nich vídáme dnes. Například obiloviny jsou opylovány větrem, ale s borůvkami a třešněmi už bychom měli opravdový problém. Musíme tedy doufat, že tady s námi včely vydrží, a pořádně si je hýčkat. Navíc když teď víme, že nás poznají.
Co zvládne včelí mozek
Včela má mozek o velikosti zrnka máku. O to překvapivější je, že jsou vnímavé a uvědomují si samy sebe. Stephen Buchmann, ekolog, jenž se věnuje studiu chování včel přes 40 let, tvrdí, že včely dokážou projevovat sofistikované emoce, třeba optimismus, strach a frustraci. To jsou dostatečné důvody, abychom nechali včelu v klidu proletět a zběsile kolem sebe nemáchali rukama, že?

Včelí mozek
Jak zjistí, kdo jsme?
Studie publikovaná v časopise Journal of Experimental Biology ukázala, že se včely dokážou naučit rozpoznávat lidské obličeje pomocí analýzy konfigurace rysů. Výzkumný tým podrobil včely testům, v rámci kterých jim předkládal vždy dvě fotografie lidských obličejů. Jednu fotografii měly včely spojenou se sladkou odměnou (25% roztok sacharózy), a druhou nikoli. Po sérii opakování byly včely schopné známé obličeje vybírat.
Když poté vědci vybrali a včelám vystavili nové fotografie se stejným uspořádáním rysů, dokázaly včely aplikovat předchozí znalost i na nové obličeje. To znamená, že včely chápou tvář jako celek, nejen jako soubor jednotlivých částí.
Co to pro nás znamená?
Jednoznačně to, že si musíme dávat pozor, abychom včelu neplácli. Protože když to přežije, pozná nás a bude se nám mstít. (To jsem si samozřejmě vymyslela, ale chcete to riskovat?)
Vědci touto studií prokázali, že k rozpoznání obličejů není zapotřebí vysoce specializovaných nervových oblastí v mozku savců a že i blanokřídlý hmyz dokáže rozpoznat obličeje rozdílného druhu než svého. Zarážející je to hlavně v kontextu toho, že ani člověk to vždy nedokáže. No uznejte – rozpoznáte vy snad každého vola a každou krávu?
Zdroje
https://journals.biologists.com/jeb/article/208/24/4709/15923/Honeybee-Apis-mellifera-vision-can-discriminate