Článek
Potřebné suroviny:
· 100 g marcipánu
· 300 g másla
· 120 g moučkového cukru
· 350 g mouky
· 2 vaječné bílky
· špetku soli
· 1 balení vanilkového cukru
· trošku citronové kůry
· marmeládu na slepení (těsto je samo o sobě dost sladké, je proto lepší zvolit marmeládu vyrobenou z kyselejšího ovoce, např. z malin nebo rybízu)
· čokoládu na polomáčení
K receptu je navíc potřeba cukrářská zdobička, se kterou je výroba cukroví nejjednodušší. Pokud zdobičku nemáte, nevadí, nahradit ji může i pytlík s ustřiženým dolním rohem. V případě, že byste po zdobicím kornoutku do budoucna zatoužili, nejlépe se mi osvědčil zevnitř pogumovaný a zvnějšku z bavlny. Je příjemný do ruky, nikde nic nevytéká a čištění je skoro radost.
Postup:
Smícháme dohromady máslo s marcipánem a přidáme moučkový a vanilkový cukr, spolu s citronovou kůrou. Do směsi postupně přidáváme mouku a špetku soli. Následně po troškách přiléváme vejce, zatímco těsto zpracováváme. Na jakékoli přilévání a přimíchávání čehokoli se mi osvědčilo sehnat si dobrovolníka. Pokud není dobrovolník k dispozici, je dobré odvážit si jednotlivé ingredience do oddělených misek ještě před pečením, protože nikdo nemá rád od těsta ušpiněný obal mouky nebo cukru . Hlavně ta mouka a cukr.
Těsto by mělo být po smíchání všech ingrediencí mazlavé konzistence. Připravíme si plech s pečicím papírem, na který budeme těsto z kornoutu rovnou vymačkávat.
U zdobičky jsem si vybrala nástavec „s hvězdičkou“. Cílem je vymačkávat menší hrudky, které budou i dostatečně vysoké. Těsto se při pečení kvůli vysokému podílu másla a marcipánu dost zplacatí a ztenčí (je důležité nechat mezi jednotlivými sušenkami dostatečně velké mezery), takže se vůbec nebojte dělat hrudky vyšší. Pokud vás bude trápit estetické hledisko, připomínám, že se finální produkt máčí v čokoládě, takže co nechcete, aby nebylo vidět, vidět nebude.
Cukroví jsem dávala do trouby předehřáté na 180 °C a počkala, dokud nebudou kraje cukroví lehce do hněda. Po vytažení z trouby jsou mušle dost křehké a snadno se lámou, je tedy potřeba je z plechu přendat s trochou opatrnosti. Po upečení necháváme odpočinout, ideálně do druhého dne. Během této doby má cukroví šanci trochu ztvrdnout.
Druhý den si připravíme marmeládu a jednotlivé sušenky ke spojování. Při lepení je ideální si připravit dvojičky sušenek ke slepování dopředu, obzvlášť pokud jsou dělané ručně a od oka. Při pečení jsem zkoušela různé tvary, výšky a velikosti, takže hledání dvou tvarů ke slepení bylo náročnější a příprava byla určitě na místě. Jednu stranu sušenky namažeme marmeládou, přilepíme druhou sušenku, odkládáme na talíř/plech/tác a necháváme odpočinout do druhého dne.
Posledním krokem je namáčení cukroví v čokoládě. Je možné použít čokoládu na vaření, nebo jinou dobře rozpustnou čokoládu, já jsem zvolila glazuru na Sachrův dort. Čokoláda není ani moc sladká, ani moc hořká a jako bonus se prodává v kelímcích, ve kterých se rovnou rozpouští. K rozpuštění čokolády můžete využít buď mikrovlnku, přičemž návod naleznete přímo na kelímku, nebo nádobu s ohřátou vodou. Zvolila jsem druhou možnost, hrnec s vodou umístila na plotnu a zahřívala, dokud nebyla čokoláda za občasného postrkování rozpuštěná. Pak už jen stačí jednu polovinu cukroví ponořit do čokolády, vytáhnout, trochu oklepat a stáhnout přebytky a položit na plech vyložený pečicím papírem. Cukroví pokládáme vedle sebe a čokoládu necháváme do druhého dne ztvrdnout na chladnějším místě (ideální je předsíň s nižší teplotou nebo třeba balkon).