Hlavní obsah
Cestování

Cestování letadlem bez stresu: co kam sbalit, co si obléct, jak zvládnout děti – svoje i ty cizí

Foto: Pixabay.com

Léto je tu a s ním i létání. Ne každý má tenhle způsob cestování dobře zmáknutý. Jestli patříte k těm, co se na letištích objevují jen párkrát do roka, nenechte si ujít několik dobrých rad.

Článek

Posbírali jsme tipy od zkušených cestovatelů. Projdeme s vámi celý ten náročný proces příprav od balení kufru až po průběh letu.

Co patří (a nepatří) do příručního zavazadla?

Do kabinového zavazadla určitě přibalte:

  • doklady, peněženku, telefon + nabíječku;
  • powerbanku – možná jste nevěděli, že ta je povolena pouze v příručním zavazadle, u většiny leteckých společností platí, že výkon její baterie nesmí přesáhnout 100Wh (tj. cca 27 000 mAh), jestliže máte powerbanku výkonnější, informujte se o možnostech její přepravy předem;
  • základní hygienu (u tekutin pozor - maximální povolený objem nádobky je 100 ml, vše tekuté, tzn. nápoje, gely, pasty i krémy umístěte u uzavíratelného průhledného plastového sáčku);
  • léky (v originál obalu s příbalovým letákem), které pravidelně užíváte + pro jistotu léky na bolest hlavy a nevolnost. Do některých destinací je vhodné mít k lékům lékařské potvrzení v angličtině, to je také nezbytné, pokud převážíte injekčně aplikované léky či další zdravotnické pomůcky;
  • něco na čtení, sluchátka, kapesníky;
  • náhradní tričko a spodní prádlo – překvapuje vás to? Tak to se vám asi nikdy nezpozdilo odbavené zavazadlo…

Co tam naopak nepatří:

  • tekutiny o objemu nad 100 ml;
  • ostré předměty (nůžky, nůž, vývrtky);
  • repliky a imitace zbraní – týká se to i dětských hraček! Jestli se váš předškolák těší, jak si na dovolenou vyrazí s oblíbenou „bouchačkou“, vysvětlete mu situaci včas, abyste se u příslušné přepážky vyhnuli scéně, která by možná chvilku bavila ostatní lidi ve frontě, ale vás by stála kupu sil i nervů.

Co si obléct na palubu? Létání není módní přehlídka!

Myslete především na pohodlí, zvlášť jestli máte v letadle strávit dlouhé hodiny. Vyplatí se taky vsadit na vrstvení, abyste mohli garderobu přizpůsobit teplotě v kabině.

Zvolte:

  • volné kalhoty, legíny nebo klidně i tepláky, určitě ne těsné džíny;
  • tričko + mikinu nebo svetr, že letíte za teplem a dlouhý rukáv není potřeba? Věřte, že klimatizace v letadle umí pěkně přitvrdit a určitě nechcete zahájit dovolenou bolením v krku;
  • ponožky – i kdybyste si je měli přibalit do příručního zavazadla. Létat naboso v sandálech není většinou dobrý nápad, zvlášť pro ty z vás, kterým bývá zima od nohou;
  • šátek nebo lehkou deku – v letadle často táhne, přikrývku oceníte zvlášť, když cestujete s dětmi. Dříve bývaly polštářky a deky standardní výbavou a stačilo poprosit letušku. Dnes už se s tímhle komfortem moc často nesetkáte;
  • boty bez podpatku, ideálně nazouvací – to se hodí i při bezpečnostní kontrole (někdy vás požádají, abyste se zuli u pásu s rentgenem).

Proč být na letišti dvě hodiny předem, není to zbytečné?

Věřte, že to není ze strany leteckých společností zbytečná buzerace ani přehnaná opatrnost. Někdy je na všechny nezbytné úkony opravdu potřeba hodně času. Kdo zažil dlouhé fronty k odbavení, pasové či bezpečnostní kontrole, ví moc, dobře, že pak kolem duty-free obchodů často proletěl rychlostí blesku (na nákupy prostě nebyl čas) a spěchal najít svůj gate.

Na některých velkých letištích navíc musíte urazit ke gatu překvapivě dlouhé vzdálenosti. Když k tomu připočtete frontu na toalety (minimálně na ty dámské), jsou ty dvě hodiny naprosto reálný odhad. Na malých letištích to bývá samozřejmě všechno klidnější a rychlejší.

Tip pro vás: sledujte web nebo appku svého letiště či letu, včas se tak dozvíte o případném zpoždění, změnách gatu atd.

Tři, dva, jedna…start! Na co si dát během letu pozor

V kabině letadla bývá nejenom zima, ale také suchý vzduch, který napomáhá dehydrataci. Proto se doporučuje dbát na pitný režim a omezit konzumaci kofeinových nápojů i alkoholu. Pokud používáte kontaktní čočky, přibalte do příručního zavazadla pouzdro s čistým roztokem. Může se stát, že pro vás budou čočky v očích nekomfortní a uvítáte možnost je vyndat a nasadit místo nich brýle.

Zvláště u delších letů (dvě hodiny a víc) dává smysl si pohlídat, abyste příliš dlouho jen neseděli. Zajděte si na toaletu nebo se klidně jen tak projděte (ideálně každé dvě hodiny), i vsedě si rozhýbejte nohy v kotnících, abyste si zajistili dostatečný krevní oběh. Předejdete tím nepříjemným otokům či dokonce trombóze.

U koho je riziko hluboké žilní trombózy zvýšené?

  • u cestujících nad 60 let;
  • u lidí s genetickou poruchou srážlivosti krve (například Leidenská mutace)
  • u žen užívajících hormonální antikoncepci, těhotných a maminek v šestinedělí;
  • u pacientů s křečovými žilami;
  • u kuřáků.

Rizikoví cestující by se měli před letem včas informovat u svého lékaře, zda jim doporučí po dobu letu kompresní punčochy, případně zváží podávání vhodných léků.

Foto: Pexels.com

V letadle se prostoru moc nenabízí, tím spíš je třeba se chovat ohleduplně a respektovat ostatní cestující.

Chování na palubě: slušnost a ohleduplnost v hlavní roli

Cestování letadlem může být veskrze příjemná zkušenost, stejně jako hororový zážitek. Spolucestující si nevyberete, takže by bylo dobré, kdyby spolu s vámi všemi do letadla nastoupila také velká dávka vzájemného respektu. Kdykoliv si chcete posunout opěrku dozadu, vždy o tom informujte cestujícího za sebou.

Poměrně značným stresujícím faktorem pak v letadle bývá cestování s dětmi. Výzkumy prováděné v posledním roce řadou leteckých společností přišly s výsledky, že velké množství lidí by na palubě letadla uvítalo spíše psy (či jiná domácí zvířata přepravovaná z adekvátních podmínek) než děti. Evidentně z toho mluví zkušenosti pasažérů. Rodiče malých dětí to může pobuřovat, ale taková je prostě realita. Nezbývá, než se postarat, aby právě vaše děti byly vítanými spolucestujícími.

Cestování s dětmi: chce to klid, trpělivost a dobrou přípravu

Jinak bude probíhat let s malým miminkem a jinak s předškolákem. Na co byste se měli připravit a s čím (ne)počítat?

Miminko do 1 roku

· Kočárek si můžete většinou vzít až k letadlu, kde ho personál uloží do nákladového prostoru – nezapomeňte ho opatřit visačkou se jménem, klidně přidejte i telefon a adresu, na které se po příletu budete zdržovat, jistota je jistota!

· Nosítko nebo šátek se hodí na přenášení miminka po letišti i v letadle.

· Na dětskou výživu se, pokud je dítě přítomno na palubě, nevztahuje omezení tekutin do 100 ml. Můžete mít tedy s sebou kojeneckou vodu a sušené mléko, příkrmy či přesnídávky ve skle nebo kapsičkách. Vše nahlaste při bezpečnostní kontrole. Množství by mělo odpovídat reálné dávce, jakou dítě potřebuje na dobu cesty (započítává se i čekání na letišti). Limit tedy není stanoven, ale příliš velké množství by vám nemuseli být ochotni ponechat.

· Při startu či přistání je dobré dát miminku napít, protože tak bude lépe vyrovnávat rozdíly v tlaku.

· Nezapomeňte na přebalovací podložku, dostatek plen a vlhčené ubrousky. Hodí se věci na převlečení pro miminko i rodiče. Přibalte teplejší overal pro prcka, ať mu není během letu zima.

Děti do 3 let

Murphyho pravidlo pro létání s dětmi praví, že let je vždycky delší, než bude dítě bavit. Včas tedy promyslete nějakou vhodnou zábavu, která zaujme dítě a nebude rušit ostatní cestující. Děti často ocení, když se vytasíte s něčím, co ještě neznají. Kupte zajímavou knížku nebo časopis, který vytáhnete až během letu. Pokud nejste naprostí odpůrci technologií v kombinaci s dětmi a navíc letíte opravdu daleko, dává smysl mít po ruce tablet a sluchátka. Oblíbené pohádky ukrátí čas a šetří vaše nervy (vše musí být stažené tak, aby přístroj zůstal off-line). Nezapomeňte na svačinku a pití + náhradní oblečení (opět pro sebe i dítě). Možná se doma u jídla už dlouho nepolilo ani neumazalo, zákon schválnosti by o sobě ale mohl dát v letadle vědět.

Foto: AI generated by ChatGPT.com

Dětský křik a zlobení jsou pro rodiče často samozřejmostí. Spolucestujícím ale vaše děti nemusí připadat roztomilé. Zkuste let zvládnout tak, aby byl snesitelný pro všechny.

Předškoláci a první stupeň

Platí v podstatě totéž, co v předchozím bodě, ale navíc by se mohly ujmout třeba karty, hry nevyžadující příliš mnoho prostoru, hlavolamy atd. Nezapomeňte žvýkačku nebo bonbón pro lepší zvládnutí tlaku v uších při startu a přistání (start bývá většinou v pohodě, větší potíže představuje klesání letadla).

Tip pro vás: pokud dítě cestuje mimo EU jen s jedním rodičem, některé země vyžadují souhlas druhého rodiče v angličtině – včas si ověřte, jak to je ve vaší cílové destinaci. A pozor – svůj vlastní pas musí mít i miminko!!

Na co se často zapomíná…

  • Zkontrolujte si, že máte zavazadlo k odbavení zamčené.
  • Ještě doma před odjezdem na letiště si kufr zvažte – limity jsou dnes přísné, mohou být u každé letecké společnosti jiné a za jejich překročení byste museli připlácet.
  • Pozor na platnost pasu! Některé země vyžadují, aby pas platil ještě 6 měsíců po plánovaném návratu z dovolené.
  • Je lepší mít veškeré dokumenty nejenom uložené v mobilu, ale také vytištěné (klidně ve dvou vyhotoveních), nikdy nevíte, kdy vypadne signál nebo se ohlásí slabá baterka.
  • Sjednejte si včas cestovní pojištění. Stojí to pár korun, které vám pak mohou zachránit desítky tisíc.

Tak šťastnou cestu a klidný let

Cestování letadlem je pro někoho běžné jako pro jiného cesta vlakem. Pokud jste se pročetli až sem, tak to ale nejspíš není váš případ. Snad vám tenhle článek pomůže prožít dovolenou v klidu už od chvíle, kdy vstoupíte do letištní haly.

Zdroje:

Webové stránky Little Voyageurs - 45 TIPS to survive a flight with kids: how to keep them busy and happy in the air

zkušenosti cestujících

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz