Článek
Jaké jsou životní perspektivy jednadvacetiletého mladíka z nigerijského Lagosu, který pracuje jako pouliční prodavač? Určitou vizi asi všichni máme. A teď si představte, že za takovým klukem bez budoucnosti přijdou dobře oblečení lidé a mluví o „životní příležitosti“, kterou by si neměl nechat ujít. Být chudý v největším městě Afriky, to rozhodně nebyl Akinův splněný sen. A teď se před ním zdánlivě otevíraly úplně nové obzory.
Na cestě k novému životu
Netrvalo dlouho a Akin se ocitl v Londýně. Zpovídalo ho několik lékařů, jeho lámaná angličtina na to nestačila, pomohl tedy tlumočník. Akin byl očividně zmatený, čekal, že mu v britské metropoli nabídnou dobrou práci a místo toho mluvili doktoři o riziku nějaké operace a o tom, že by pak měl být doživotně pod pravidelným lékařským dohledem. To ještě zvládl navzdory svým chabým znalostem jazyka pochytit.
Ovšem pak mu najednou došlo, že nejde o žádnou práci snů, ale že po něm chtějí, aby daroval ledvinu. Vyděsilo ho to. Jeho reakce navíc utvrdily lékaře v tom, že mladík vůbec netuší, proč se ocitl v ordinaci. Kvůli podezření z ilegální činnosti od plánovaného zákroku upustili. Obchodníky s orgány to ale neodradilo. Potenciálního dárce odvezli zpět do bytu, kde bydlel. Akin vzápětí tajně vyslechl jejich rozhovor. Domlouvali se, že ho pošlou zpátky do Nigérie a orgán odeberou tam.
Podařilo se mu z bytu utéct a dva dny strávil na ulici. Nakonec udělal nejspíš jedinou správnou věc – obrátil se na policii a požádal o pomoc. Okamžitě mu poskytli ochranu a rozeběhlo se důkladné vyšetřování, které mělo v krátké době vést k prvnímu trestnímu stíhání za obchodování s lidmi za účelem odběru orgánů na území Spojeného království.
Odběr krve kvůli vízu
Akin během výslechu vypověděl, že se ještě v Nigérii musel podrobit odběru krve. Řekli mu, že bez toho nedostane britské vízum. Ani ve snu ho nenapadlo, že je testován, jestli splňuje podmínky pro dárcovství ledviny. Vyšetření každopádně dopadlo dobře a o pár dnů později ho posadili do letadla. Neletěl ovšem sám. Svůj pas musel odevzdat doprovodu a neměl u sebe vůbec žádné peníze. Byl neustále pod dohledem.
Setkal se s potenciální příjemkyní
V londýnské restauraci Akinovi představili mladou nigerijskou ženu. V tu chvíli ani netušil, že dotyčná trpí vážnou poruchou ledvin a čtyřikrát v týdnu je odkázána na dialýzu. Ze setkání v restauraci bylo pořízeno několik fotografií, které měly vzápětí posloužit jako důkaz, že se Akin s pacientkou zná. Měl být představen jako její bratranec, který se nabídl darovat ledvinu. V takovém případě by pak byl zákrok považován za legální. Samozřejmě by nikde nemohlo padnout ani slovo o tom, že Akin dostal zaplaceno. Otázkou ale také zůstává, jestli by vůbec nějaké peníze obdržel.
Please if you can be of help or know anyone that can help email - helpsonialive@gmail.com
Posted by Noni Sonia Ekweremadu on Monday, September 12, 2022
Výzva, kterou nemocná dívka zveřejnila na svém facebookovém profilu a prostřednictvím níž hledá dárce ledviny.
Lékaři pojali podezření
Po schůzce s nemocnou ženou následovala konzultace s lékaři. Překupník podplatil tlumočníka, který doktorům říkal, co potřebovali slyšet. Vzhledem k podezření, které skupinka ve zdravotnickém personálu vzbudila, ovšem nemocnice – jak už tady padlo – zákrok odmítla.
Korunní svědek je v bezpečí, vyšetřování probíhá
Jakmile Akin odvyprávěl policii svůj příběh, bylo zahájeno vyšetřování. To odhalilo mimo jiné, že otcem dívky čekající na novou ledvinu je vysoce postavený nigerijský politik. Vyšetřována ale byla i nemocnice, která na základě důvodného podezření odmítla transplantaci provést. Nikdo ze zdravotnického zařízení totiž o události neinformoval policii. Mluvčí nemocnice vydal prohlášení, že instituce postupovala podle interních předpisů, dle nichž bylo zcela adekvátní pouhé rozhodnutí zákrok neuskutečnit. Vzápětí ale navázala s policií úzkou spolupráci a umožnila veškerá šetření. V platnost také během krátké doby vešel zákon, který britským lékařům stanovuje povinnost hlásit osoby, které by jejich zařízení oslovily se žádostí o podezřelou transplantaci.
Tvrdé tresty pro aktéry obchodu s orgány
Akinova kauza se následně dostala k soudu a ten vynesl tvrdé rozsudky. Otec nemocné dívky, který měl zákrok domlouvat a financovat překupníka odešel s trestem odnětí svobody v délce devět let a osm měsíců. Odsouzena byla i jeho žena, která o všem věděla. Dostala čtyři a půl roku. Překupník si měl odsedět rovných deset let.
Akin v rozhovoru s médií uvedl, jak je rád, že mu britská policie uvěřila. Že on sám přijel opravdu jen s vidinou lepšího života. Odškodnění, které mu přiřkl soud, odmítl, čímž si obrovsky získal veřejnost. Spousta lidí na něj totiž stále nahlížela jako na kluka, který o všem věděl a chtěl se dostat k penězům. Bezprostředně po vynesení rozsudku stále pobýval v Británii, která mu poskytla policejní ochranu. Do Nigérie se podle svých slov vrátit nemůže, protože se obává o svůj život. Usvědčení vysoce postaveného politika by bezpochyby mohlo mít vážné následky. Každopádně si zachránil ledvinu a umožnil dopadení pachatelů. Takové štěstí neměl ale každý, komu někdy vstoupili do života lidé obchodující s orgány.
Co možná nevíte o obchodu s lidskými orgány
· Jeho roční obrat činí podle odhadu příslušných zdrojů více než 1,5 miliardy dolarů.
· Každý rok je provedeno zhruba 12 000 ilegálních transplantací.
· Průměrný „dárce“ je mladý muž ve věku kolem 30 let pocházející z ekonomicky slabé země či rodiny, obvykle s nízkým vzděláním, takže překupníkům mimo jiné snadno uvěří i oblíbené triky, že člověk má ledviny tři, může tedy snadno jednu postrádat, případně že ledviny lidem dorůstají.
· Na černém trhu se nejčastěji obchoduje právě s ledvinami.
Kdo má právě nyní na jazyku otázku, proč k takové kriminalitě vlastně dochází, měl by vědět, že ačkoliv je ročně na celém světě provedeno více než 150 tisíc transplantací, tyto zákroky pokryjí jen zhruba 10 % pacientů, kteří čekají na nový orgán. Čím déle čekají, tím menší bývají jejich šance na uzdravení. Narůstající beznaděj pak řadu z nich vede k tomu, že se uchylují k opravdu zoufalým krokům.
V článku je popsána reálná kauza, ovšem jméno hlavního protagonisty bylo s ohledem na jeho bezpečnost změněno.
Zdroje: