Hlavní obsah

Syn se na dovolené ztratil v cizím městě. Ten strach už nechci nikdy zažít

Foto: pixabay

Radostné toulky barcelonskými uličkami se v jediném okamžiku změnily v panickou hrůzu. Syn zmizel. Minuty se vlekly jako věčnost, v hlavě jen děsivé obrazy

Článek

Ten pocit… ten mrazivý sevření u srdce, ten náhlý propad do prázdna, kdy se vám na okamžik zastaví dech a v hlavě se rozhostí jen panická ozvěna jednoho jména. Jména vašeho dítěte. Ztracené v cizím městě. Už nikdy. Nikdy nechci tenhle strach znovu zažít. Vzpomínka na tu dovolenou, která se měla stát symbolem rodinné pohody, se mi dodnes vrací jako děsivý sen, z něhož se nelze probudit docela. Byli jsme v Barceloně. Město plné života, barev, úzkých uliček s tajemnými zákoutími a lákavých vůní linoucích se z místních tržnic. Osmiletý Tomáš byl z toho všeho naprosto unešený. Jeho oči hltaly každý nový podnět, s nadšením se ptal na všechno, co viděl, a jeho malá ruka pevně svírala tu mou. Alespoň si myslím, že svírala. V tom hemžení lidí, v té kakofonii cizích jazyků a pouličních umělců, jsem na ten pevný stisk spoléhala jako na kotvu. Naivní představa v tom víru velkoměsta.

Navštívili jsme Park Güell, Gaudího pohádkový svět plný mozaikových ještěrek a křivolakých staveb. Tomáš běhal po terasách, fascinovaně sledoval pouliční hudebníky a já jsem se na chvíli zastavila, abych si udělala pár fotografií. Ten okamžik. Ten jediný nepatrný okamžik nepozornosti, kdy jsem spustila zrak z jeho blonďaté hlavičky. Vteřina, která navždy změnila mou perspektivu na cestování s dětmi. Když jsem zvedla hlavu, Tomáš tam nebyl. Nejdřív jsem si myslela, že jen odběhl kousek dál, zaujatý nějakým novým objevem. Zavolala jsem jeho jméno. Jednou, dvakrát. Ticho. Jen šum davu, smích turistů a vzdálená hudba. Zavolala jsem hlasitěji. Nic. Srdce mi začalo zběsile bušit. Rozhlédla jsem se kolem, snažila se zachovat klid, racionálně uvažovat. Možná se jen schoval za ten velký sloup. Možná se podíval na jinou terasu. Oběhla jsem sloup, proběhla jsem se mezi turisty. Nikde nic. Ten chladný pocit, který se mi začal vkrádat do mysli, se rychle měnil v ledovou paniku. Znovu jsem vykřikla jeho jméno, tentokrát už s chvějícím se hlasem, plným narůstajícího strachu. Několik lidí se na mě otočilo s tázavými pohledy. „Můj syn… ztratil se mi syn!“ vykřikla jsem zoufale, snažíc se zadržet slzy, které se mi draly do očí.

Marek, který stál o kousek dál a prohlížel si mapu, ke mně okamžitě přiběhl. V jeho tváři se zračil stejný šok a hrůza, jakou jsem cítila já. Začali jsme horečně prohledávat okolí, každý jiným směrem, volajíce Tomášovo jméno. Čas se vlekl nekonečně pomalu, každá minuta byla jako věčnost. Před očima se mi míhaly ty nejhorší scénáře. Představa, že je sám, vystrašený, v cizím městě, mě paralyzovala. Připojili se k nám i někteří turisté, ochotně pomáhali prohledávat park. Ptali se na jeho popis, na to, co měl na sobě. Blonďaté vlasy, modré tričko s obrázkem lva, tmavé kraťasy. Každé slovo jsem vyslovovala s obtížemi, hlas se mi neustále lámal. Hodiny ubíhaly a Tomáš nikde. Slunce začalo nemilosrdně pálit a já jsem cítila, jak se ve mně mísí zoufalství s hněvem na sebe samu. Jak jsem mohla být tak nepozorná? Jak jsem ho mohla na tak rušném místě spustit z očí? Ta výčitka byla palčivější než jakýkoli fyzický trest.

Nahlásili jsme jeho zmizení místní policii. Jejich chladný, byrokratický přístup kontrastoval s naší narůstající panikou. Vyplňovali formuláře, ptali se na detaily, a já jsem měla pocit, že ztrácíme drahocenný čas. Čas, kdy mohl být Tomáš kdekoli, v jakémkoli nebezpečí. Marek se snažil zachovat alespoň zdánlivý klid, ale viděla jsem mu v očích stejnou hrůzu. Procházeli jsme znovu a znovu ty samé cesty, ptali se lidí, ukazovali jeho fotografii. Každé záporné kroucení hlavou bylo jako další rána do srdce. Vzpomínám si na ten okamžik naprostého zoufalství, kdy jsem si sedla na lavičku, obličej schovaný v dlaních, a nekontrolovatelně se rozplakala. Ten strach byl tak fyzický, tak ochromující, že jsem na chvíli ztratila veškerou naději.

A pak… pak se stalo něco, co mi dodnes vyvolává husí kůži. Zaslechla jsem slabé, nejisté volání. „Mami?“ Ten hlas. Ten jediný hlas, který dokázal rozehnat veškerou mou paniku. Zvedla jsem hlavu a uviděla ho. Stál na druhé straně prostranství, u fontány, obklopený dvěma policisty. Jeho malé tvářičky se zračil strach a úleva zároveň. Vběhla jsem k němu, aniž bych vnímala okolní svět. Padla jsem na kolena a pevně ho objala. Slzy už nebyly slzami strachu, ale slzami nesmírné úlevy. Držela jsem ho tak pevně, jako bych ho už nikdy nechtěla pustit. Policisté nám vysvětlili, že si ho všimli, jak zmateně bloudí kolem fontány a pláče. Naštěstí si pamatoval naše jména a hotel, kde jsme byli ubytovaní. Ten den skončil naším návratem na hotel, tichým objetím a slibem, že už nikdy, nikdy ho nespustím z očí. Ale ten strach, ta ledová hrůza, ta představa prázdnoty, která se mi na několik hodin zmocnila duše, ve mně zůstala.

Od té doby, když cestujeme, držíme se jako klíšťata. Máme pro strýčka Příhodu vymyšlená hesla, známe přesná místa srazu pro případ, že by se něco stalo, a Tomáš nosí na zápěstí náramek s naším telefonním číslem. Možná to zní paranoidně, ale ta vzpomínka je příliš živá, ten strach příliš hluboký na to, abychom riskovali byť jen zlomek toho, co jsme tehdy prožili. Cestování s dětmi je krásné, obohacující, plné nezapomenutelných zážitků. Ale ten den v Barceloně mi navždy připomněl, jak křehká je ta hranice mezi radostí a nejhorší noční můrou každého rodiče.

A ten strach… ten strach už nikdy nechci zažít. Nikdy. Protože v té prázdné chvíli, kdy se ztratí vaše dítě, se ztratí i kousek vás samotných. A ta rána se hojí jen velmi, velmi pomalu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz