Hlavní obsah
Příběhy

Tchyně mi v noci prohledala mobil. Řekla, že má právo vědět, co skrývám

Foto: pixabay

Když se vám do soukromí někdo vloupá, je to jako by vám vzal kus vás samotných. Pocit bezpečí se rozplyne a důvěra dostane trhliny, které se těžko zacelují

Článek

Když jsem se probudila a zjistila, že mi tchyně v noci prohledala mobil, byla to rána přímo do břicha. Nejdřív naprostý šok, pak se mi do žil vlil velký vztek, a nakonec přišla ta tíživá beznaděj. Vždycky jsem si myslela, že domov je to bezpečné útočiště, místo, kde můžu být sama sebou a kde mám své soukromí. Očividně jsem žila v iluzi. Ještě teď mi z toho běhá mráz po zádech, když si představím, jak se mi prohrabávala ve zprávách, fotkách, prostě v celém mém digitálním světě.

Její argument? „Mám právo vědět, co skrýváš.“ Tahle věta se mi vryla do mozku a pálí jako cejch. Co skrývám? Skrývám svůj osobní život, své myšlenky, rozhovory s přáteli a rodinou, prostě všechno, co patří jen mně. Co jiného by člověk v mobilu měl mít než soukromé věci? Jsem dospělá ženská, ne malá holka, která něco provádí a musí se za to zpovídat. Je to absolutní vpád do mého prostoru a totální zrada mé důvěry.

Vztahy s tchyní byly vždycky tak trochu jako jízda na horské dráze. Chvíli to šlo, chvíli ne. Ale tohle překročilo všechny myslitelné hranice. Nikdy by mě nenapadlo, že by se uchýlila k něčemu takovému. Člověk by očekával respekt, zvlášť od rodiny. Tohle ale nebyl projev respektu, to byl projev totální kontroly a nedůvěry. A co je horší, je to ukázka toho, jak někteří lidé vnímají soukromí – jako něco, co je podmíněné a co si mohou dovolit porušit, když se jim zrovna zachce.

Tato situace mě donutila zamyslet se nad tím, co vlastně soukromí v dnešní digitální době znamená. Máme mobily plné našich životů, od bankovních aplikací po intimní zprávy. Je to taková naše prodloužená ruka, deník, fotoalbum, všechno v jednom. A teď si představte, že vám do toho někdo vleze bez vašeho vědomí. Je to jako by se vám prohraboval v hlavě. Bolí to, ponižuje to a zanechává to hluboké šrámy na důvěře. Jak můžete věřit někomu, kdo vám takhle bezostyšně naruší soukromí?

Nejhorší je, že se teď cítím neustále pod drobnohledem. Každá zpráva, každá fotka, všechno jako by muselo projít cenzurou. Už se necítím svobodná ve svém vlastním životě. To je psychologická daň, která je mnohem vyšší než ten prvotní šok. Jak se s tím mám vyrovnat? Jak mám obnovit důvěru, která byla tak brutálně pošlapána? A co víc, jak mám nastavit hranice, aby se něco takového už nikdy neopakovalo?

Musím si s ní promluvit. I když vím, že to bude těžké a nejspíš to povede k hádce. Ale nemůžu to nechat jen tak být. Musím jí dát jasně najevo, že její chování je nepřijatelné. Že ať už si myslí cokoliv, nemá právo mi prohledávat mobil ani nic jiného. Mám právo na soukromí a na respekt. A tohle je o respektu. Nejde jen o ten mobil, jde o princip. O to, že si myslela, že má právo mi vzít kus mého já. A to je něco, co nemůžu nechat bez odezvy.

Celá tahle nepříjemnost mi najednou rozsvítila v hlavě. Často si malujeme, že ty největší hrozby na nás číhají někde venku, ale někdy přijdou z míst, kde bychom to vůbec nečekali. Od lidí, kteří by nás měli milovat a podporovat. Je zásadní si uvědomit, že soukromí není žádný přepych, ale naprosto základní lidské právo. A musíme si ho chránit, ať už před kýmkoli. Teď je přede mnou ta největší výzva – jak si svůj kousek soukromí uhájit a jak se s tímhle vším poprat. Bude to dlouhá a náročná cesta, ale vím, že se po ní musím vydat, abych se zase cítila sama sebou. Je to lekce, kterou jsem sice nechtěla, ale kterou budu muset přijmout.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz