Článek
Důchody – téma, které budí emoce. Jedni tvrdí, že jsou nízké, druzí, že důchodci mají dost. Ale jaká je realita? Průměrný důchod v roce 2025 je 21 tisíc korun měsíčně. To není úplně málo, zvlášť když mnoho důchodců bydlí ve vlastním a nemusí tak platit čím dál vyšší nájmy.
Kdo má víc?
Pokud dnes mladý člověk bere například 25 tisíc korun čistého měsíčně, velkou část výplaty spolknou náklady na bydlení, dopravu, jídlo a další nezbytnosti. Na spoření nebo zbytné výdaje často už nezbývá. Oproti tomu důchodci mají většinou nižší výdaje – splácení hypotéky už mají za sebou, děti jsou dospělé, a tak si mohou z důchodu i něco našetřit nebo dopřát.
Důchody podle práce
Výše důchodu je přímo závislá na tom, kolik jste si během života vydělali a kolik jste odvedli na sociálním pojištění. Kdo pracoval na dobře placených pozicích nebo se snažil najít si přivýdělek, bude mít na stáří vyšší důchod. Naopak ti, kdo celý život brali minimální mzdu, budou dostávat méně. Je to jednoduchý a spravedlivý systém, který odráží naši pracovní minulost a je pro všechny stejný. Jenže právě to u některých lidí vzbuzuje frustraci – často tak slyšíme, že důchody jsou nespravedlivé.
Z čeho se důchody platí?
Jedna věc je jistá: důchody se financují z našich výplat. To znamená, že pracující generace doslova „živí“ ty, kteří jsou už v důchodu. Tento systém funguje dlouhá léta, ale poslední roky začíná narážet na problémy. Populace stárne, důchodců přibývá a naopak pracujících ubývá. Z toho plyne jednoduchá otázka: Co bude za pár desítek let? Budou vůbec nějaké důchody? V tuhle chvíli to vypadá, že jediná odpověď je změnit důchodový systém a první změny už proběhly v roce 2024, ale radikální změna, která je skutečně potřeba zatím ještě neproběhla.
Co s tím?
Je podstatné, aby si každý během svého života udělal jasno ve financích. Spoléhat se jen na stát už dnes není rozumné, zejména pro mladší generace, protože změny v důchodech dopadnou především na ně. Spoření, investice nebo budování vlastního majetku jsou účinné způsoby, jak se připravit na stáří. Protože s narůstajícími náklady a zmenšující se pracující populací to vypadá, že budoucí důchody budou o dost nižší.