Článek
Není možné (zatím) vtrhnout k vám do bytu a zjišťovat, jestli vlastníte televizor nebo počítač. Zato je už úplně jednoduché ověřit si, jestli jste odběratelem elektřiny, máte přístup na internet a jestli vlastníte mobilní telefon. Splňujete tyto tři podmínky? Stačí. Plaťte. Ne za tyto služby, ale i za další, které vůbec nevyužíváte a ani je nechcete. A nebudou si je účtovat jen nějaké komerční společnosti, ale i stát.
Chápu, že veřejné služby, jako jsou třeba veřejné komunikace, parky, dětská hřiště a tak podobně, platíme z našich daní. To je v pořádku. Pak jsou tu také služby ve veřejném zájmu.
Mezi veřejnou službou a projektem ve veřejném zájmu je drobný rozdíl.
Služby ve veřejném zájmu jsou státem nebo obcí dotované projekty. Třeba plavecké bazény, kde zaplatíte nižší vstupné. Ty využívají jen ti, kteří tyto služby chtějí.
Pokud je ale něco veřejnou službou, platíme to povinně, ať už to využíváme, nebo ne.
Někdo zřejmě rozhodl, že vysílání České televize je veřejnou službou, a nikoliv jen projektem ve veřejném zájmu. Proč? V čem je ČT tak výjimečná a jiná než ostatní komerční televize? Nejčastější argument je „vyvážené a objektivní zpravodajství, nezávislost na reklamách a vlastní tvorba kvalitních pořadů“. Mimo jiné i to, že jde přece jen o pár korun, tak proč to vlastně řešit. Stovka sem, stovka tam, to přece nikoho nezruinuje.
Ale kdo to určil? A je to skutečně pravda? Nu, za mě se dá nejméně o dvou argumentech s úspěchem pochybovat. ČT se podle mě postupem času proměnila ve „vládní vlnku“ a nečitelný prehistorický moloch požírající veřejné finance. A teď už jim ani tyto peníze nestačí.
Od roku 2025 je podle zpráv novinářů stanovena povinnost platit tzv. „koncesionářský poplatek ČT“ jako veřejnou službu všem občanům ČR, splňujícím tři shora uvedené podmínky. Jsem člověk, splňující všechny tři podmínky. Platím elektřinu, mám mobilní telefon a přístup k internetu. Nevlastním ale televizi a ČT nesleduji. Tak proč ji mám platit?
Doposud byla ČT jen něco jako projekt „ve veřejném zájmu“. Platili jen ti, kteří ji skutečně sledovali. Nebyl by problém zajistit, aby ten, kdo bude chtít platit snížený poplatek za dotovanou Českou televizi, tak aby si ji platil. A ten, kdo neplatí, aby k ní přístup neměl.
Pokud ovšem naše vláda považuje ČT za tak důležitou, aby ji označila za veřejnou službu, pak by to měla jasně deklarovat, nazvat ji tak, a postavit na stejnou úroveň jako výstavbu a údržbu silnic, chodníků a parků, a pro všechny občany ji poskytnout tzv. „zdarma“, samozřejmě s tím, že všichni budou mít novou daň za přístup k „objektivnímu a na vládě absolutně nezávislému médiu“.
Organizace OSA (Ochranný svaz autorský) se nejspíš Českou televizí inspiroval. Jo, příklady táhnou. Když to vyšlo ČT, tak proč ne i nám? Dovozci, plaťte za chytré telefony! Kdo má chytrý telefon, tak přece může poslouchat muziku našich umělců, které zastupujeme. Sledovat filmy a kdovíco ještě. Že to neděláte? Ale no tak. Přece můžete, ne? Tak plaťte!
Samozřejmě, že dovozci, jestliže zaplatí, zahojí se zase na těch, kteří telefony kupují. Piráti se okamžitě pustili do svatého boje proti takové nestydatosti. Souhlasím a fandím jim v tom. Ale co se týče poplatků za ČT, tak Piráti obezřetně a zatvrzele mlčí. Poslala jsem několik dotazů na pirátské poslance, i jiné jejich představitele, jaký je jejich postoj k placení poplatků ČT, ale ani jeden z nich mi neodpověděl. Takže nevím.
Teď čekám, kdo další se k placení poplatků přihlásí. Kdokoliv, kdo bude mít pocit, že jeho služby jsou „ve veřejném zájmu“ či ještě lépe „veřejná služba“ a kdo o tom přesvědčí vládu. Nebo jen, „přece to využívat můžete, tak plaťte“. Ano, takové příklady jsou silně inspirativní. Máme se zřejmě na co těšit.