Hlavní obsah
Zdraví

Mýty první pomoci: Hlavně s ním nehýbej, co když má něco s páteří?

Foto: pixabay

Poúrazové poranění páteře je velký strašák pro mnoho z nás. A ve většině případů zbytečně. Věděli jste, že více lidí umře na udušení zapadlým jazykem (tedy na poruchy dýchání) než na poraněnou páteř?

Článek

Páteř není mícha

Začátek čtení si okořeníme špetkou anatomie. Páteř je kostěný tunel poskládaných obratlů, který chrání křehkou nebohou míchu. Mícha je shluk nervových vláken, která konzistencí připomíná hrst vařených špaget.

Když dojde pouze ke zlomenině páteře, tedy kostěných obratlů, ještě to neznamená konec světa a život na kolečkách. Mícha může být zatím neporušená a v pořádku. Čím více ale budeme s těmi zlomenými obratli hýbat, tím více zvyšujeme riziko, že nakonec dojde i k poranění oné posvátné míchy.

Foto: pixabay

Páteřní obratle.

Co z toho vyplývá?

1) Že s poraněnou páteří nechcete hýbat.

2) Že i když zraněný člověk po úraze cítí ruce a nohy a může se vesele pohybovat, tak i přesto mohou být jeho páteřní obratle zlomené (i když ještě nestihly poškodit míchu).

3) Když nebožák nebude kvalitně dýchat, je mu jeho ochráněná páteř v márnici dosti na pytel.

Krční páteř

Mícha je velmi zajímavá struktura. Nervy, které z ní vycházejí, zodpovídají za hybnost a citlivost. Pokud dojde k jejímu přerušení, nervy pod úrazem přestanou fungovat. A čím výš na páteři k úrazu dojde, tím horší jsou následky. Poranění nad 5. krčním obratlem vede k nemožnosti dýchání, protože nerv ovládající bránici pochází právě odsud.

Jak poznám, že má někdo něco s páteří?

Velmi jednoduše- nepoznáte to, pokud teda zrovna nejste Clark Kent.

Poraněnou páteř nám potvrdí až zobrazovací metoda v nemocnici (například RTG nebo CT).

Předtím můžeme pouze získat podezření, že došlo k páteřnímu poranění. Jak? Díky tomu, co a jakou silou se stalo.

Mechanismy úrazu vedoucí k možnému poranění páteře

Páteř něco vydrží. Přežije v celku vcelku hodně úrazů a nárazů. Takže nehledejte páteřníka v každém o vlastní nohu zakopnutém nešikovi.

1) Pády z výšky

Výška páteři nebezpečná je 2× výška spadlého člověka. Je to výška, jakoby si jedinec stál na vlastních ramenou a nekontrolovaně spadl na tvrdý povrch.

2) Dopravní nehody, nárazy ve velké rychlosti

U dopravních nehod se často špatně odhaduje rychlost, v jaké k nárazu došlo. Proto se dívejte, jak auto po nárazu vypadá: vybouchly airbagy? Je nárazem deformovaná kabina řidiče? Vypadá auto tak, že už se nikdy samo bez odtahovky nerozjede? Tak to pravděpodobně byla rychlost, která mohla způsobit posádce vozu poranění páteře. Velmi často k tomu postačí takzvaný whiplash- hlava se prudce pohybuje dopředu a následně dozadu vlivem nárazu. S takovými lidmi moc nehýbejte. Ba- dokonce se doporučuje je v havarovaném autě nechat- pokud normálně dýchají a situace je v rámci možností bezpečná. V autě je jim teplo, nepodchladí se, nehýbete s nimi zbytečně a nezhoršujete tak možné poranění páteře či vnitřní krvácení.

Foto: pixabay

Vybouchlý airbag u nebouraného auta značí rychlost nárazu, která mohla stačit k poranění krční páteře.

3) Násilí vedené na oblast páteře

U sražených osob stačí k poranění páteře síla nárazu, a tedy i rychlost jedoucího auta mnohem nižší. Pokud sražený člověk náraz neustál nebo dokonce po nárazu auta „letěl vzduchem“, může mít poraněnou páteř.

Foto: Barbora Petrová

Sražený člověk, co letěl vzduchem? Nehýbejte s ním.

Foto: pixabay

Náraz auta ve vyšší rychlosti než 40 km/h.

Nehýbej s ním

Tak co- získali jste podezření, že ze situace vyplývá možnost poranění páteře?

V tom případě s tímto nebožákem nehýbejte. Vysvětlete mu, aby se nehýbal. Můžete mu chytit hlavu a přiměřeně tlumit nechtěné pohyby- o krční páteř se bojíme nejvíce. Pokud ale postižený nechce v klidu ležet a nenechá si to od vás vysvětlit, tak mu v pohybech nebraňte, abyste situaci ještě nezhoršili (pokud má opravdu někde zlomeninu, dalším násilím může dojít k poranění míchy).

Bezvědomí a podezření na poraněnou páteř

Je váš pacient v bezvědomí? Zkontrolujte mu prvně dech v poloze, v jaké leží, bez záklonu hlavy. Takže klidně v poloze na břiše, pod skálou, v autě. Dýchá normálně? Nadechl se minimálně 2× za 10 vteřin? Dýchá pravidelně, bez divných zvuků a pohybů úst? Skvělá zpráva, tak volejte záchranku, nehýbejte s ním a dál kontrolujte dech.

Foto: Barbora Petrová

Kontrola dechu v poloze na břiše. Na jedné dlani cítíte vydechovaný vzduch, druhou rukou vnímáte dýchací pohyby hrudníku.

Jsou ale situace, kdy je i s páteřníkem potřeba pohnout.

Kdy s ním hýbu?

Nedýchá normálně? Tak potřebuje záklon hlavy. A resuscitaci, pokud se ani po záklonu hlavy kvalitně nerozdýchá.

Foto: Barbora Petrová

Záklon hlavy a kontrola dechu.

Je situace okolo nebezpečná? Například motorkář uprostřed vozovky, kde projíždějí další auta- tak ho odtáhněte pryč, aby to i pro vás bylo bezpečné.

Hodně krvácí? Tak je potřeba zastavit krvácení a pak až se starat o možné poranění páteře.

Závěrem

Páteř je u většiny pacientů v pořádku. Tak se s nimi nebojte pohnout. A nehýbejte jen s těmi, u kterých to má opravdu smysl.

Shrnutí:

- Poraněná páteř není vidět

- Pády z výšky, dopravní nehody, velké úrazy mohou páteř poškodit

- Zkuste omezit pohyby

- Pokud je ale: porucha dechu, nebezpečná situace, velké krvácení- páteř jde stranou

Zdroje:

Kurzy první pomoci ZDrSEM

ERC guidelines 2021

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz