Hlavní obsah

Když jsme bourali starou zeď, vypadl z ní zapečetěný obálkový svazek. A jeden byl pro mě

Dům jsme koupili víceméně náhodou. Staré stavení na kraji města, spíš k demolici než k bydlení, ale s krásnou zahradou a cenou, kterou jsme si mohli dovolit.

Článek

Byl to náš velký projekt — s manželem jsme si představovali, jak z toho místa uděláme nový domov. Všechno vlastnoručně. Každý víkend jsme bourali, budovali, dýchali prach a sádru.

Všechno šlo podle plánu až do toho jednoho dne.

Bourali jsme starou zeď v malé zadní místnosti, která původně sloužila jako spižírna. Omítka šla dolů těžce, cihly byly slepené snad stoletým maltovým lepidlem. Manžel právě rozbíjel poslední část kladivem, když se to stalo — z mezery mezi cihlami vypadl zaprášený svazek obálek, svázaných tenkým provázkem.

Zůstali jsme oba stát. V tichu, mezi sutinami a prachem, to působilo jako něco ze starého filmu.

Obálky byly žluté, s patinou času, pečlivě zapečetěné voskem. Na každé bylo rukou napsané jméno. Některá neznámá. Některá povědomá. A jedna… jedna měla na sobě moje jméno. Přímo a přesně: „Pro Kláru. Až přijde čas.“

Srdce se mi rozbušilo. Dlaně se mi zpotily. Jak je možné, že někdo napsal obálku pro mě, když ten dům stál prázdný dekády? A jaký čas měl „přijít“?

„Možná je to nějaká náhoda,“ řekl manžel. Ale i on vypadal zaskočeně.

Rozvázala jsem svazek. Jednu po druhé jsme otevřeli všechny obálky – až na tu mou. Každá obsahovala dopis. Některé byly milostné, jiné vypadaly jako zpovědi. Jeden byl adresován muži, kterému pisatel děkoval, že mu zachránil život ve válce. Jiný byl od ženy, která psala svému nenarozenému dítěti. Byly to střípky lidských osudů – bolest, láska, lítost, naděje. A všechny byly podepsané stejnou rukou. A jedním jménem: Marie K.

Nakonec jsem sebrala odvahu a otevřela ten svůj.

Písmo bylo stejné, pečlivé, trochu křivé, jako od někoho, kdo už neměl jistou ruku. V dopise stálo:

Kláro,

vím, že jsi ten dům koupila. Vím, že budeš stát přesně tam, kde teď čteš tenhle dopis. A vím, že budeš tápat, stejně jako jsem tápala já.

Tahle místnost byla kdysi moje útočiště. Sem jsem chodila psát. Sem jsem schovala své myšlenky, když už jsem nemohla mluvit nahlas. Tohle je pro tebe, protože věřím, že jsi další z těch, co vidí pod povrch.

Nevím, jestli jsme se někdy potkaly. Možná jsi moje vnučka. Možná jen někdo, koho sem osud zavál. Ale věř mi — pokud jsi tu, jsi tu z nějakého důvodu. Věř intuici. Neboj se věcí, které nedávají smysl hned. Ne všechny odpovědi přichází najednou.

A hlavně — otevři tu krabici ve střešním trámu. Vím, že ji najdeš.

Marie K.

Seděla jsem tam a zírala na papír, zatímco se mi třásly ruce. Vzduch jako by ztěžkl. Bylo to absurdní. A přesto… něčemu ve mně to dávalo hluboký smysl.

Večer jsme se s manželem vydali na půdu. Mezi starými trámy, za kusy izolace, jsme opravdu našli dřevěnou krabici. Byla tam. Zaprášená, zamčená jednoduchým háčkem.

Uvnitř byly další dopisy. Fotky. Deníky. A také fotografie ženy — Marie — jak sedí přesně tam, kde jsme našli obálky. Byla to ona, která celý svůj život shromažďovala příběhy, a pak je uložila do zdi. A v nějaké podivné, tiché symetrii je poslala dál.

Nechala mi v dopise i klíč od malé truhly, která byla mezi papíry. Uvnitř byl zlatý přívěsek s vyrytým jménem „Klára“. Stejné jako moje.

Nevím, jestli jsme příbuzné. Nevím, jak mohla vědět, že tam jednou budu. Ale ten den změnil všechno. Od té doby vím, že i staré domy mají paměť. A že některé věci k nám přicházejí přesně ve chvíli, kdy je potřebujeme.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz