Hlavní obsah

Kitty Fisher: Mladí dívka v 18. století pobláznila svou krásou celý Londýn

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons/Public domain
12. 9. 0:00

Historie britských ostrovů je bohatá na významné osobnosti, které vynikly svou krásou, talentem či skandálem. Jednou z takových ikon, která vzbudila pozornost a vášeň celého Londýna v 18. století, byla v té době nejslavnější Kitty Fisherová.

Článek

Kitty Fisherová se narodila 1.7.1741 v Londýně. Vlastním jménem to byla Catherine Marie Fisherová. Pracovala jako kloboučnice, a její krása byla okouzlující už od mládí. Brzy se stala ikonou obdivu mužů a žen v britské společnosti. Jako významná celebrita se zrodila v 60. letech 18. století. Byla také jednou z prvních světových celebrit, která se neproslavila tím, že byla herečkou nebo členkou královské rodiny, ale prostě tím, že byla krásná, slavná a významná kurtizána. Byla natolik spanilá a okouzlující, že v ní nalezl zalíbení komodor Augustus Keppel, druhý syn hraběte z Albemarle. Její kariéra krásy ji zavedla do vysoké společnosti, kde se stala okrasou večírků a společenských událostí. Kitty vynikala také svým vtipem a šarmem. Byla známá svým sebevědomím a nezávislostí.

Proslavila se svými romantickými eskapádami

Kitty byla známá svými romantickými eskapádami a vztahy s prominentními muži tehdejší doby. Byla často spojována s britským politikem a hrabětem z Shelburne, později markýzem z Lansdowne. Její vztahy a intriky dodávaly londýnským bulvárům nepřeberné množství lákavých titulků. Její vzhled a vtip jí neotevíraly jen dveře, ale hlavně ctitelovy peněženky. Dostávala nepřeberné množství darů jako jsou květiny, šperky a kožešiny. Nešlo ji nazývati jinak než kurtizánou. Prostě to s pány uměla, a využívala k tomu svých předností, které uměla skvěle využít a zpeněžit. Byla ozdobou společenských událostí, večeří a jiných slavností. Pokud se například konal ohňostroj, nepsalo se o krásách rachejtlí ale o tom, že tam byla ona, již zmiňovaná britská kurtizána. Když se objevila na společenském večírku, upoutala svým kostýmem a perlami, o kterých se hovořilo ještě dlouho poté. Stala se žádanou celebritou, kterou chtěl každý mít. Všechny dámy chtěly vypadat stejně jako ona, protože Kitty pobláznila celý Londýn.

Foto: Wikimedia Commons/Public domain

Na svém zviditelnění hodně pracovala

Kitty Fisherová byla také předmětem veršů a karikatur. Slavný anglický malíř a karikaturista zobrazil Fisherovou v několika svých dílech. Jedna z jeho karikatur ji zobrazuje, jak kráčí v šátku, což bylo trendy té doby. Stala se tak symbolem módního stylu. Nathaniel Hone ji namaloval nejméně jednou v roce 1765, na vrcholu její popularity. Jeho slavný obraz se nachází v Národní galerii v Londýně. Kromě toho, že několikrát pózovala u Honea a Reynoldse, ji mohli malovat také i Philip Mercier, James Northcote a Richard Purcell.

Na svém zviditelnění také sama hodně pracovala. Nechala si vytvořit malé portréty, s vlastní podobiznou, které si mohli zakoupit její milovníci, aby se mohli se zalíbením kochat pohledem na její překrásnou tvář. Kitty ostatně složil poklonu i italský spisovatel, cestovatel a intrikán Giacomo Casanova. Novináři jí byli stále v patách, toužili po každé každé senzaci. Zajímalo je, kdy,kde a s kým se slečna Fisherová objevila nebo setkala. A kdo je jím příznivcem právě teď. Obvykle to byl ten, kdo se jí nejvíce dvořil. Vše, co Kitty Fisherová učinila, bylo patřičně nápadné. Když při projížďce upadla z koně, málem v Londýně zkolabovala doprava, jak jí všichni gentlemani spěchali na pomoc.

Její brzká smrt zanechala ve společnosti prázdnotu

V roce 1766 se provdala za Johna Norrise. Přistěhovala se do manželova rodinného domu v Hemstedu. Podle některých dostupných pramenů se v Hemstedu zabydlela a těšila se společnosti místních obyvatel, kteří oceňovali její štědrost k chudým. Život Kitty Fisherové byl poměrně krátký a tragický. Zemřela pouhé čtyři měsíce po svatbě ve 25 letech zřejmě na tuberkulózu. Byla pohřbena na hřbitově v Benendenu ve svých nejlepších plesových šatech.

Pro muže z City zůstala symbolem krásy a nenaplněné touhy navždy. Její smrt zanechala ve společnosti prázdnotu a mnozí na ni dodnes vzpomínají jako na jednu z nejslavnějších celebrit své doby. Byla ženskou ikonou 18. století, která dokázala okouzlit celý Londýn svou krásou, šarmem a nezávislým duchem. Její příběh nám připomíná, jak velký vliv mohou mít osobnosti na společnost a jakým způsobem se mění móda a vkus v průběhu času.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz