Článek
Kitty Fisherová se narodila 1.7.1741 v Londýně. Vlastním jménem to byla Catherine Marie Fisherová. Pracovala jako kloboučnice, a její krása byla okouzlující už od mládí. Brzy se stala ikonou obdivu mužů a žen v britské společnosti. Jako významná celebrita se zrodila v 60. letech 18. století. Byla také jednou z prvních světových celebrit, která se neproslavila tím, že byla herečkou nebo členkou královské rodiny, ale prostě tím, že byla krásná, slavná a významná kurtizána. Byla natolik spanilá a okouzlující, že v ní nalezl zalíbení komodor Augustus Keppel, druhý syn hraběte z Albemarle. Její kariéra krásy ji zavedla do vysoké společnosti, kde se stala okrasou večírků a společenských událostí. Kitty vynikala také svým vtipem a šarmem. Byla známá svým sebevědomím a nezávislostí.
Proslavila se svými romantickými eskapádami
Kitty byla známá svými romantickými eskapádami a vztahy s prominentními muži tehdejší doby. Byla často spojována s britským politikem a hrabětem z Shelburne, později markýzem z Lansdowne. Její vztahy a intriky dodávaly londýnským bulvárům nepřeberné množství lákavých titulků. Její vzhled a vtip jí neotevíraly jen dveře, ale hlavně ctitelovy peněženky. Dostávala nepřeberné množství darů jako jsou květiny, šperky a kožešiny. Nešlo ji nazývati jinak než kurtizánou. Prostě to s pány uměla, a využívala k tomu svých předností, které uměla skvěle využít a zpeněžit. Byla ozdobou společenských událostí, večeří a jiných slavností. Pokud se například konal ohňostroj, nepsalo se o krásách rachejtlí ale o tom, že tam byla ona, již zmiňovaná britská kurtizána. Když se objevila na společenském večírku, upoutala svým kostýmem a perlami, o kterých se hovořilo ještě dlouho poté. Stala se žádanou celebritou, kterou chtěl každý mít. Všechny dámy chtěly vypadat stejně jako ona, protože Kitty pobláznila celý Londýn.
Na svém zviditelnění hodně pracovala
Kitty Fisherová byla také předmětem veršů a karikatur. Slavný anglický malíř a karikaturista zobrazil Fisherovou v několika svých dílech. Jedna z jeho karikatur ji zobrazuje, jak kráčí v šátku, což bylo trendy té doby. Stala se tak symbolem módního stylu. Nathaniel Hone ji namaloval nejméně jednou v roce 1765, na vrcholu její popularity. Jeho slavný obraz se nachází v Národní galerii v Londýně. Kromě toho, že několikrát pózovala u Honea a Reynoldse, ji mohli malovat také i Philip Mercier, James Northcote a Richard Purcell.
Na svém zviditelnění také sama hodně pracovala. Nechala si vytvořit malé portréty, s vlastní podobiznou, které si mohli zakoupit její milovníci, aby se mohli se zalíbením kochat pohledem na její překrásnou tvář. Kitty ostatně složil poklonu i italský spisovatel, cestovatel a intrikán Giacomo Casanova. Novináři jí byli stále v patách, toužili po každé každé senzaci. Zajímalo je, kdy,kde a s kým se slečna Fisherová objevila nebo setkala. A kdo je jím příznivcem právě teď. Obvykle to byl ten, kdo se jí nejvíce dvořil. Vše, co Kitty Fisherová učinila, bylo patřičně nápadné. Když při projížďce upadla z koně, málem v Londýně zkolabovala doprava, jak jí všichni gentlemani spěchali na pomoc.
Její brzká smrt zanechala ve společnosti prázdnotu
V roce 1766 se provdala za Johna Norrise. Přistěhovala se do manželova rodinného domu v Hemstedu. Podle některých dostupných pramenů se v Hemstedu zabydlela a těšila se společnosti místních obyvatel, kteří oceňovali její štědrost k chudým. Život Kitty Fisherové byl poměrně krátký a tragický. Zemřela pouhé čtyři měsíce po svatbě ve 25 letech zřejmě na tuberkulózu. Byla pohřbena na hřbitově v Benendenu ve svých nejlepších plesových šatech.
Pro muže z City zůstala symbolem krásy a nenaplněné touhy navždy. Její smrt zanechala ve společnosti prázdnotu a mnozí na ni dodnes vzpomínají jako na jednu z nejslavnějších celebrit své doby. Byla ženskou ikonou 18. století, která dokázala okouzlit celý Londýn svou krásou, šarmem a nezávislým duchem. Její příběh nám připomíná, jak velký vliv mohou mít osobnosti na společnost a jakým způsobem se mění móda a vkus v průběhu času.
Zdroje: Wikipedie.org, Stoplusjednička.cz, Mfah.org