Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Podvedl mě v nejkritičtějším okamžiku: Proč jeho nová láska brzy zapláče?

Foto: ilustrativní foto, ideogram.ai

Když mi lékaři oznámili těžkou nemoc, on místo útěchy sbalil kufry a odešel.

Článek

Když se řekne „svatba“, většina z nás si představí slib „v dobrém i zlém“. Já v tu chvíli netušila, že to „zlé“ může přijít tak rychle a v tak děsivé podobě. S Petrem jsme byli svoji dvanáct let. Myslela jsem, že máme pevné manželství, založené na důvěře, porozumění a lásce. Jenže stačil jeden lékařský verdikt a celý ten náš příběh se zřítil jako dům z karet.

Byla jsem vždycky aktivní žena. Práce na plný úvazek v administrativě, kroužky pro děti, víkendové výlety s rodinou v okolí Jičína. Jenže poslední dobou jsem se cítila divně. Pořádná únava, občasná bolest pod žebry, drobné změny na prsu. Každý kolem mi říkal, ať se hlídám, ale víte, jak to bývá: člověk to dlouho přechází. Nakonec mě kamarádka doslova dotáhla k doktorovi.

Toho dne jsem se dozvěděla něco, co mi vyrazilo dech. Lékař hovořil o podezření na nádor v prsu. „Budeme muset udělat další vyšetření, ale připravte se na možnost, že půjde o zhoubný proces,“ řekl mi vážně. Hrudník se mi svíral, chtělo se mi plakat, křičet, utéct. Jenže jsem si říkala: „Mám Petra, máme přece fungující vztah. Nějak to spolu zvládneme.“

Když jsem mu to řekla, nejdřív mlčel. Chvíli mě objímal. Ale v jeho pohledu jsem rozpoznala něco zvláštního – možná zděšení, možná paniku. Další dny byl roztěkaný, mizel do práce dřív než obvykle, vracel se pozdě a unavený. Přestával se mnou mluvit o budoucnosti, zatímco já pomalu propadala zoufalství. Začala jsem si uvědomovat, že se asi bojí – ale ne o mě, spíš o svůj pohodlný život.

Pak přišlo další kolo vyšetření. Čekala jsem dlouhé hodiny na chodbě, ve stresu, s myšlenkami na děti. Když jsem se vrátila domů, uviděla jsem Petra sedět s notebookem v obýváku. Na otázku „můžeš mi prosím pomoct s večeří?“ odvětil, že si potřebuje něco dořešit. A já cítila, jak mezi námi vyrůstá chladná zeď. Poprvé v životě jsem neměla odvahu ho obejmout.

Po pár týdnech, kdy jsem čekala na definitivní výsledky, mi zavolal kamarád: „Hele, nerad to říkám, ale viděl jsem Petra v kavárně s nějakou mladou ženou. A choval se k ní… no, byl hodně něžný.“ Zalapala jsem po dechu. Věděla jsem, že je zle. Když jsem se ho na to zeptala, nejdřív zapíral. Pak vybuchl: „A co mám dělat? Tvá nemoc mě ničí, nemůžu se na to dívat! Potřebuju aspoň trochu normálního života.“

Nemoc. Já ještě ani nevěděla, jak moc je to vážné. On už se ale chystal k odchodu. K jedné té „normální“, která neslyší slovo nádor. Do týdne si sbalil věci a odstěhoval se k ní. Seděla jsem doma s hlavou plnou otázek. Co řeknu dětem? Jak to zvládnu s případnou chemoterapií? Jak zaplatím účty? Co když opravdu umřu?

Pak nastal den, kdy mi doktor zavolal novinku. „Paní Novotná, vypadá to, že šlo o chybnou interpretaci nálezů. Dělali jsme další testy a ty nádor nepotvrdily. Bude stačit menší zákrok, pak pár týdnů klidu a budete v pořádku.“ Úleva mě zalila jako horká sprcha. Radostí jsem se rozbrečela. Ihned jsem volala Petrovi. „Už nejsem tak nemocná, jak jsme mysleli!“ vyhrkla jsem. Čekala jsem, že se mu uleví, že se třeba vrátí.

Místo toho se ozvalo: „Víš, Jitka (tak se ta slečna jmenovala) a já… rozhodli jsme se, že to spolu zkusíme vážně. Mrzí mě to. Ale už jsem se rozhodl.“ A zavěsil.

Ten moment se mi zaril do paměti víc než všechny strachy z operací. Když nade mnou visela hrozba smrtelné choroby, manžel se ke mně otočil zády a šel si žít jinak, líp, beze mě. A teď, když jsem vlastně „zdravá“, stejně už to nechce vrátit zpátky. Jako kdybych byla nepotřebné zboží, které vyhazujete na smetiště.

Chtěla jsem křičet, vyčítat, prosit. Ale nakonec jsem jen potichu zavřela oči a nechala slzy téct. Uvědomila jsem si, že ten člověk, kterého jsem považovala za oporu, se projevil jako zbabělec. Je lépe být sama než s někým, kdo uteče při první bouřce.

Dnes, půl roku po této zkušenosti, jsem po zákroku a cítím se zdravěji než kdy dřív. Děti jsem srovnala s novou situací, a i když to není jednoduché, učíme se společně žít dál bez Petra. On mezitím hrdě ukazuje na sociálních sítích, jak je šťastný s Jitkou. A já? Vnímám vnitřní klid, úlevu, že v mém životě už není nikdo, kdo by mě při další těžké zkoušce hodil přes palubu.

Možná se někdy objeví stín smutku nebo vzpomínka na to, co jsme spolu s Petrem budovali. Ale vím, že nikdo nemůže stavět na slovech „v dobrém i zlém“, když nevydrží to první opravdové „zlé“. A pokud teď někdo prochází podobným příběhem, snad mu můj osud dodá naději: i když jste sami a zdá se, že všechno končí, může to být začátek něčeho lepšího. Objevíte sílu, o které jste neměli tušení, a lidi, kteří vás skutečně podrží.

Protože ze všech léků na světě je nejúčinnější poznání, že člověk musí věřit hlavně sám sobě – a nespoléhat na někoho, kdo zmizí, jakmile přijde první mráček.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz