Hlavní obsah
Hry

Zažijte iQLANDII v pohodlí domova s novou společenskou hrou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Blanka Stratilkova

Vyzkoušejte své schopnosti v nové hře iQLANDIA.

10. 11. 11:02

Prozkoumat zábavnou formou vědu a vyzkoušet si některé její principy na vlastní kůži nebylo nikdy jednodušší. Navíc bez braní ohledů na otevírací dobu.

Článek

Jedno staré přísloví říká: Když nemůže hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře. A proto spojila iQLANDIA své síly s vydavatelstvím Albi, díky čemu vznikla tematická společenská hra iQLANDIA.

Vaším úkolem bude během 12 kol plnit minihry z různých vědeckých oborů, získávat za ně tetrisové dílky a z nich co nejlépe vystavět jednotlivé expozice iQLANDIE. Na jednu stranu nenáročné a přístupné široké škále lidí, přesto vás hra důkladně prozkouší a prověří vaše schopnosti. Ale nebojte, odříkávat periodickou tabulku prvků nebo názvy Jupiterových měsíců nikdo chtít nebude.

Krabice naplněná až po okraj

Když jsem přebírala od doručovatele balík s recenzním vzorkem, překvapilo mě, jak je krabice těžká. Po strhnutí fólie a odklopení víka mi bylo hned jasné proč. Krabice byla až po okraj naplněná vším možným! A na vrchu všemu dominovaly čtyři archy dílků k vyloupání. Naštěstí se mi povedlo je utajit před dětmi, takže jsem si je mohla vyplopat sama. Věřte mi, že to bylo velmi uklidňující.

Foto: Blanka Stratilkova

Kdo rád vylupuje dílky z kartonu, bude rozhodně nadšen.

Co musím pochválit je už od výroby vložený plastový insert, díky kterému má každá komponenta a dílek své jasně určené místo. Příprava hry je tak mnohem jednodušší a rychlejší. Bohužel je z tenčího plastu a tak může být náchylnější k poškození.

Stejně tak mě potěšilo nalezení tří látkových pytlíčků na tetrisové dílky, z čehož měl pytlíkový maniak ve mně opravdu radost.

Foto: Blanka Stratilkova

Do pytlíčků se ukládají tetrisové dílky roztříděné podle velikosti.

Všechny hráčské desky jsou z dvojitého pevného kartonu s výřezy. I žetony jsou z pevného kartonu, takže byste se museli hodně snažit, abyste je poškodili.

Po produkční stránce tedy není hře co vytknout (kromě síly insertu) a vzhledem k ceně hry si myslím, že rozhodně dostanete víc, než kolik byste očekávali.

Co se pravidel týká, nejsou i přes množství herního obsahu nijak dlouhá a složitá, naopak jsou plná vysvětlujících obrázků a příkladů. Snadno se tak do hry vklouzne.

Buňky, roboti a jiná havěť

Jak už jsem psala na začátku, hlavním úkolem je plnění čtyř tematických miniher, ke kterým slouží menší hráčská deska. Aspoň tedy ke třem z nich.

Okruhy, kterých se minihry týkají, jsou optika, biologie, technika a vesmír. Ke každému tématu patří balíček karet s jednotlivými úkoly na jedné straně a jejich řešením na straně druhé. A splnit je naštěstí není žádná věda.

Foto: Blanka Stratilkova

Zvládnete pomocí zrcadel navést laserový paprsek až do cíle?

  • V optice se pracuje s lasery a starým známým zákonem dopadu a odrazu. Pomocí destiček se zrcadly se navádí laserový paprsek z bodu A do bodu B.
  • Biologie se týká buněk, zde znázorněných na kulatých žetonech, které se jejich šoupáním bude snažit přesunout do požadovaného uspořádání.
  • Technika je zaměřena na programování, kdy se přesouvá malý robůtek po hrací desce podle daných číselných a piktogramových kódů, kdy každý z nich představuje jen z osmi směrů.
  • Vesmírné úkoly jsou jediné bez hrací desky. Různě tvarované vesmírné dílky je třeba seskladat tak, aby v nich vznikl čtverec 3×3 díly, ve kterém budou jednotlivá vesmírná tělesa na předem stanovených místech.
Foto: Blanka Stratilkova

Přesouvání buněk v biologii je určitě všem dobře známé.

Hurá do sestavování expozice

Po dokončení minihry se postupně rozebírají vyložené tetrisové dílky podle úspěšnosti v právě skončené minihře. Na každém hráči je, jaké dílky si vybere, a hlavně kam je v rámci šesti expozic na druhé hráčské desce umístí.

Každá z expozic má totiž rozdílné požadavky na tvar, barvu a umístění dílků. Hodí se proto dopředu promýšlet kam asi by se další dílky hodily a podle toho vybírat, jakou další minihru hrát. U každé jsou totiž vždy vyloženy dílky jiných velikostí, barev i tvarů.

Za jednotlivé expozice a jejich vystavění podle předem daných pravidel se počítají body. K tomu se navíc započítávají za osobní barevné úkoly, které jsou u každé velké hráčské desky jiné, a další se udělují nejrychlejším a nejúspěšnějším hráčům miniher. Vítězem se tedy stává ten hráč, jehož iQLADIA získá nejvyšší bodové ohodnocení.

Foto: Blanka Stratilkova

Vystavění expozic je více abstraktní záležitostí, která vyžaduje trochu plánování.

Pro koho hra je?

IQLANDIA je jedna z hlavních her letošního podzimu, které Albi vydává. Přesto se nejedná o složitý hráčský titul, ke kterému je třeba přistupovat opatrně a s pokorou. Cílovou skupinou je široké spektrum lidí, kteří by si rádi zahráli něco odpočinkového, ale zároveň při tom mohli porovnat své schopnosti a rychlost.

Pokud se poohlížíte po hře, kterou by si unavení rodiče zpestřili večer místo televize, nebo snad takovou, ke které bez obav pozvete babičky, dědečky nebo sousedy, případně dítka, která už navštěvují druhý stupeň základní školy, zdá se iQLANDIA ideálním kandidátem.

Už podle názvu je poznat, že hlavním cílem hry je přiblížit rodinám hravou formou vědu, stejně jako ve stejnojmenném centru. A hře se to skutečně daří. Navíc jednotlivé části hry budou svým principem mnohým z vás povědomé.

Vyzkoušet vystavět si vlastní iQLANDII tak můžou 2-4 hráči od 12 let. A žádný strach, do 30-60 minut je odehráno, záleží pouze na osobním tempu při plnění miniher a skládání dílků do expozic.

IQLANDIA vychází 16. 11.

Za poskytnutí hry pro tuto recenzi děkuji vydavatelství Albi Česká republika.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz