Článek
Holub hřivnáč (Columba palumbus), je také známý pod přezdívkou kachní holub. Jedná se o největší druh holuba žijícího ve střední Evropě. Tento pták má typicky šedé opeření s vínově červenou hrudí a charakteristickou bílou skvrnou na krku. Na jeho těle, a zvláště za letu, je patrný také široký bílý pruh na svrchní straně křídel. Hřivnáči mají délku těla 38–43 cm, rozpětí křídel 68–77 cm a váží mezi 350 a 680 gramy.
Holub hřivnáč je chráněný druh ptáka
Holub hřivnáč se vyskytuje téměř po celé Evropě, zasahuje až do západní Sibiře a jižních oblastí Blízkého východu a severní Afriky. Historicky byl považován za plachého lesního ptáka, ale v dnešní době je často vidět i ve městech a parcích, což je znakem jeho přizpůsobivosti a synantropizace. Co je mnohem více zajímavé je fakt, že někteří z těchto holubů na zimu odlétají do teplých krajin.
Hnízdí převážně v korunách stromů, kde staví svá jednoduchá hnízda z větviček. Oba rodiče se podílejí na inkubaci vajec a krmení mláďat, což trvá zhruba čtyři týdny. Pokud jde o péči o holuby hřivnáče, je důležité respektovat jejich přirozené prostředí a potřeby.
Ze zahrady ani balkonů ho nevyhánějte
Holub hřivnáč si rychle zvyká na krmítko, kam můžete nasypat zrní, kukuřici i slunečnici, které konzumuje včetně slupky. Nejlépe se mu daří sbírat jídlo přímo ze země. Neodolá ani listům květáku, zelí nebo jiných zasazených druhů zeleniny. Co se týče krmítek, můžete mu nasypat i oříšky nebo lojové koule pro malé ptáky. Tento druh holuba je navíc označován za gurmána a tudíž se jen tak s něčím nespokojí.
Tento holub nepohrne ničím, co je dobré. Další zajímavostí je fakt, že holub hřivnáč nedělá žádný nepořádek, tedy alespoň ne záměrný. Pokud však dojde k nehodě a jeho lejno se objeví na vašem parapetu, odborníci radí, abyste mu to odpustili. Tento druh holuba může být i velmi užitečný, především pro ty, kteří mají zahrádky. Dokonale totiž posbírá všemožné škůdce, kteří by chtěli napadnout naše rostliny.
Zdroje: novinky.cz, wikipedia.com, příroda.cz