Hlavní obsah
Lidé a společnost

Komik Jiří Wimmer trpěl depresemi a byl závislý na alkoholu. Jeho život ukončila tragická nehoda

Foto: Foto: Wikimedia Commons/Public domain

ilustrační foto divadelní role

Brzy uplyne 23 let od úmrtí oblíbeného komika Jiřího Wimmera, jehož život skončil tragicky v 57 letech. Jaký byl osobní život tohoto nezapomenutelného českého umělce, který uměl bavit lidi? Plný úsměvu, ale i bolesti, trápení a boje o život.

Článek

Jiří Wimmer se narodil 21. září 1943 v Praze. Jako malý chlapec ukazoval nejen svým rodičům, ale především učitelům svůj velký talent a nadání. Již na základní škole dokázal pobavit celou třídu, rozesmát spolužáky a bavit učitele. Někdy tak moc, že to začalo všechny rozčilovat. Nejednou si za své chování a časté vyrušování vysloužil poznámky a domácí tresty. I tak ho jeho smysl pro humor neopouštěl a věděl, že ho baví dělat zábavu. Navíc měl velmi silné básnické oko, a proto často skládal básničky, psal písně a měl silné hudební nadání. Svou práci následně ukazoval učitelům, kteří mu doporučili, aby se přihlásil na uměleckou nebo výtvarnou školu.

Jednoho dne dokonce začal psát a kreslit anekdoty. To ale není vše. Měl i velké sportovní nadání a hrál pravidelně tenis. Rodiče často chtěli, aby se mu věnoval profesionálně. To však Jiří odmítal s tím, že tenis je koníček, ale básně jsou vášeň. Po dokončení střední školy se rozhodl studovat na pražské DAMU. Studium na divadelní akademii úspěšně dokončil v roce 1995. A právě po dokončení studií získal své první divadelní angažmá v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. Zde působil více než pět let a dokázal vytvořit řadu vážných divadelních rolí. Zároveň vystupoval v divadle malých forem Waterloo a dva roky byl aktivním členem souboru ostravského Státního divadla.

Byl oblíbený a rozdával úsměvy

Mezi přáteli a hereckými kolegy byl Jiří Wimmer velmi oblíbený. Snad největší a nejsilnější přátelský vztah měl se zpěvákem Karlem Černochem. Společně dokázali vytvořit opravdu silné duo, které se stalo nezapomenutelným. Publikum je milovalo a Wimmer si cenil úsměvů, které svým humorem a vyprávěním dokázal vytvořit na tvářích několika diváků. Přesto se v něm stále více vytvářela a umocňovala touha po roli, která by diváky vedla k životnímu zamyšlení nebo pláči. Nic takového se mu však nepovedlo.

S Karlem Černochem následně začal vystupovat na různých estrádách a jeden čas účinkoval i v Československé televizi. Zde se do pamětí diváků zapsal především svou rolí v zábavném pořadu Možná přijde i kouzelník. A právě v této době se začaly projevovat první životní problémy. Jindy usměvavý a veselý Wimmer začal být naštvaný, smutný a někdy i velmi protivný. Kolegové netušili, co se s ním děje, ale věřili, že se jedná o dočasnou únavu.

Deprese i problémy s alkoholem

Na první pohled veselý bavič, který rozdával radost a dobrou náladu ostatním, však sám prožíval bolesti a strasti lidského života. Byl dvakrát ženatý, ale ani jedno manželství mu nevydrželo. Se svými manželkami se velmi často hádal a jeho vztahy později výrazně ovlivnily i deprese. Došlo to do takové situace, že se několikrát pokusil o sebevraždu. Nejprve se pokusil předávkovat léky a alkoholem, ale neúspěšně. V 80. letech naopak narazil do stromu a jen o vlásek přežil. Potřetí si chtěl podřezat žíly. Kromě psychických problémů bojoval i se svou závislostí na alkoholu.

Situace byla tak vážná, že se nechal dobrovolně zavřít na protialkoholní léčení do pražských Bohnic. Ani to však jeho zdravotní stav nezlepšilo. Stále měl však štěstí na kamarády, kteří se mu v jeho těžkých chvílích snažili maximálně pomáhat. 25. ledna 2001 jeho životní svíčka navždy zhasla. Když byl pod vlivem alkoholu, dostal bláznivý nápad, že si zkrátí cestu přebíháním přes cestu. Když se rozhodl přelézat zábradlí a přejít silnici mimo přechod, srazil ho autobus. Jiří Wimmer na místě zemřel. Oblíbenému komikovi bylo 57 let.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz