Hlavní obsah
Umění a zábava

Ladislav Pešek z pohádky Obušku z pytle ven: Celý život měl trému, před kameru ho dotlačila milenka

Foto: Wikimedia Commons/Volně dostupné dílo

Kolegové mu říkali Lála. Nezkazil žádnou legraci, a když šlo do tuhého, nebál se postavit na správnou stranu. Úspěšný herec měl celoživotní trému a před kameru ho dotlačila jeho milenka. Pak přišly velké role, ale také životní strasti.

Článek

Ladislav Pešek, občanským jménem Ladislav Pech, se narodil 4. 10. 1906 v Brně. Jeho rodiče Ladislav a Ema Pechovi byli po celý život uznávaní herci. Jeho matka Ema byla dokonce vyhlášená učitelka herectví a učila například Karla Högera. Měla talentované lidi ráda a věděla, že její syn má možnost věnovat se herectví tak dobře, jako to dělala ona. Komediantské geny se v rodině dědily několik generací, prarodiče Marie a Josef Peškovi hráli divadlo v kočovných společnostech a tradice prý sahá až do 17. století. Jeho matka prožila náročné kočovné roky, během nichž se potkala s jeho otcem a společně účinkovali v několika dobových filmech.

Ladislav dostal svou první roli získal ve třech měsících, a to v opeře Piková dáma. Tam sice nezpíval, ale jak ve svých pamětech prozradil, rozhodně a dobře řval. Už jako dítě trávil hodně času v zákulisí divadla a čekal na rodiče v nápovědní budce. Když povyrostl, hrával dětské role, ale často i ty ženské. Trval si na svém a pod dívčími šaty tak nosil i dívčí líčení. Rodina se často stěhovala a Ladislav střídal jednu školu za druhou. Nikde si nestihl vybudovat a získat kamarády a byl pořád sám. Prosadit se mezi novými spolužáky nebylo nikdy snadné.

Foto: Wikimedia Commons/Volně dostupné dílo

Pomník uznávaného herce.

Spolužáky dokázal rozesmát

Když se konečně usadil, rozhodl se přinutit své spolužáky, aby se smáli. Ačkoliv měl od dětství zjevný talent, hercem se stát nechtěl. Tím si získal přátele na svou stranu. Měl jiné zájmy, rád chodil do kasáren na dragouny a bavil ho sport. Po dokončení základní školy nastoupil na živnostenskou školu, po níž měl ihned začít pracovat v papírenském obchodě. Ve škole se ale nudil a patřil dokonce mezi třídní výtržníky. Nakonec herecké geny zvítězily a on zkusil studium na konzervatoři.

Tam ho přijali hned napoprvé a už ve čtvrtém ročníku získal angažmá v brněnském Národním divadle. Tehdy se rozhodl změnit si příjmení, aby si ho nepletli s jeho otcem. Pseudonym zvolil podle rodného jména matky, která se jmenovala Pešková. V Brně se dlouho neohřál. Ve 23 letech dostal své angažmá v Národním divadle v Praze. Jeho začátky ale nebyly lehké. Měl trému z těch slavných jmen, která tam viděl a potkával. S trémou tak bojoval po celý život. Před kameru se už nikdy postavit nechtěl.

Před kameru ho dotlačila milenka

Přestože za první role sklidil velký úspěch, nepovažoval film za svůj šálek herecké kávy. Chtěl hrát jen divadlo a divadelní role. Před kameru ho znovu dotlačila jeho tehdejší milenka Jiřina Štěpničková. Když zjistila, že nedorazil na smluvenou schůzku s filmovým producentem, rozzlobeně ho vytáhla z kavárny Slávie, kde hrál kulečník a dala mu facku. A on běžel. Dostal svou roli a začal stoupat na vrchol.

Proslavil se filmy jako Škola základ života, Cesta do hlubin študákovy duše, Hotel Modrá hvězda, Valentin Dobrotivý nebo pohádkou Obušku z pytle ven!, kterou si oblíbilo několik generací. Za války byl členem odboje a v komplikovaných šedesátých a sedmdesátých letech stál na straně pravdy. Za to přišel krutý trest. Nedostával žádné role a potíže přibývaly. Nakonec se rozhodl z divadla odejít a stáhl se do ústraní. O tom, že bojoval s nemocí, někteří jeho kolegové neměli ani ponětí. Ladislav Pešek zemřel v tichosti 13. července 1986, když mu bylo 79 let.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz